بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:184 تاریخ انتشار:1398/11/23 15:09 نویسنده: مدیر سیستم
تعداد معاملات

تعریف تعداد معاملات

یکی از فاکتورهایی که در تابلوخوانی بازار سرمایه وجود دارد، تعداد معاملات است. در بازار سرمایه روزانه معاملاتی بین سرمایه‌گذاران صورت می‌گیرد. این معاملات بازار را تشکیل می‌دهند. تعداد معاملات از مفاهیمی است که در تشکیل بازار نقش دارد.

تعداد معاملات که در صفحه هر نماد در سایت tsetmc.com مشاهده می‌شود، بیانگر تعداد دفعاتی است که خریدار و فروشنده روی یک نماد در یک قیمت به توافق رسیده‌اند و سهام جابه‌جا شده است. در واقع تعداد معاملات، نشان می‌دهد که یک نماد چند بار سهامش خرید و فروش شده است.

تعداد معاملات در یک نماد به تنهایی نمی‌تواند ملاک خوبی برای بررسی آن نماد باشد؛ زیرا تعداد معاملات، میزان سهام خرید و فروش شده را نشان نمی‌دهد. در واقع تعداد سهام جابه‌جا شده است که می‌تواند ملاک مناسبی برای بررسی یک نماد باشد. برای مثال اگر تعداد معاملات در نمادی برابر با ۱۰ باشد، نمی‌توان تشخیص داد که چه میزان سهام معامله شده است. حتی نمی‌توان تعداد افرادی که معامله کرده‌اند را نیز تشخیص داد؛ زیرا ممکن است یک فرد در این ۱۰ معامله خریدار باشد و از طرفی دیگر ۱۰ نفر در نقش فروشنده معامله کرده باشند؛ بنابراین بررسی تعداد معاملات در تحلیل بازار سرمایه کاربردی ندارد. در مباحث تابلوخوانی عموماً تعداد معاملات جایگاه خاصی ندارد و به جای آن از حجم معاملات استفاده می‌شود.

برچسب ها : تعداد معاملات
مطالب پیشنهادی
نظرات