بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:629 تاریخ انتشار:1399/06/04 21:57
تشریح معاملات - 4 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

تشریح معاملات - 4 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

بازاری مثبت با پیشتازی بزرگان. امروز سه‌شنبه 4 شهریور است؛ پس از حمایت‌های قابل توجه و پرقدرتی که روز گذشته از نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بازار انجام شد، این احتمال به‌وجود آمد که شاید شاهد پایان اصلاح 20 روزه شاخص کل باشیم. اصلاحی که باعث شد خیلی از افرادی که به تازگی وارد این بازار شده بودند، با روی دیگر بازار یعنی معاملات منفی و صف فروش نیز آشنا شوند. مطابق انتظار در معاملات امروز شاهد شروع خوب بزرگان بازار بودیم؛ شروعی که در ادامه بازار باعث شد شرکت‌های کوچک‌تر بازار نیز از این بهبودی الگو بگیرند تا شاهد تعادل در کلیت بازار باشیم.

اگرچه در شروع معاملات و در مرحله پیش‌گشایش، ارزش سفارشات فروش بیش از ارزش سفارشات خرید بود، اما بررسی نمادهای بزرگ بازار نشان از شروع خوب شاخص کل داشت. شروع خوبی که باعث شد شاخص کل پس از سپری کردن 20 روز سخت، مثبت شود. اما شاخص هم وزن تا میانه بازار شرایط متفاوتی داشت؛ با توجه به معاملات منفی که در شرکت‌های کوچک بازار شاهد بودیم، این شاخص نیز وضعیت خوبی را شروع نکرد و تا میانه بازار، الگویی مشابه روزهای گذشته یعنی اصلاح در پیش گرفت. اما در میانه بازار با لیدری شرکت‌های بزرگ، شرایط تغییر کرد تا صف فروش تشکیل شده در شرکت‌های کوچک جمع شود و شاهد معاملات مثبت و متعادلی در این نمادها باشیم. بازگشت شرکت‌های کوچک در کنار حمایت حقوقی‌ها از شرکت‌های بزرگ باعث شد تا بازار شرایط بهتری را تجربه کند.

توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 259 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی 347 سهم بوده است، نیز بیانگر تغییر جریان کلی بازار و بهبود معاملات است. نتیجه معاملات امروز، رشد 41445 واحدی شاخص کل و  اصلاح 342 واحدی شاخص هم وزن بوده است تا پس از چند روز شاهد وضعیت متفاوت در این دو شاخص باشیم.

در کنار بهبود جریان معاملات، شاخص فیندو نیز وضعیت بهتری در پیش گرفت. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 11.4- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را می‌توان به عنوان محدوده امن در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو با توجه به معاملات امروز بورس

همان‌طور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت بهتری را نسبت به روزهای گذشته سپری کرد. روز متفاوت کلیت بازار و شاخص فیندو با ثبت عدد مثبت در دو بازه نیم ساعته تکمیل شد. برخلاف روزهای گذشته که شاهد ثبت عدد منفی در تمام جریان معاملات بودیم، در نیم ساعت ابتدایی، خریداران باقدرتی در بازار حضور پیدا کردند و باعث شدند کلیت بازار و شاخص فیندو وضعیت بهتری پیدا کند.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 17704 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 94 درصد افزایش داشت است. همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز بیان کردیم، بررسی روند جریان معاملات می‌تواند نشان‌دهنده سرنخ‌های خوبی از تغییر روند باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 51568 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

علی‌رغم بهبود در وضعیت شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

با توجه به مشکلاتی که در هسته معاملات وجود داشت، در مقاطعی سرورها نتوانستند اطلاعات را ذخیره و پردازش کنند. در نتیجه با توجه به وابستگی اطلاعات در بازه‌های زمانی مختلف، در این گزارش از انتشار صنایع برتر در ورود و خروج نقدینگی هوشمند معذوریم. ذکر این نکته الزامیست که تیم فنی فیندو در حال پیدا کردن راه حلی مناسب است تا در چنین مواقعی با این مشکلات روبه رو نشویم.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازاری مثبت با پیشتازی بزرگان. امروز سه‌شنبه 4 شهریور است؛ پس از...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازاری مثبت با پیشتازی بزرگان. امروز سه‌شنبه 4 شهریور است؛ پس از...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازاری مثبت با پیشتازی بزرگان. امروز سه‌شنبه 4 شهریور است؛ پس از...

نظرات