بلاگ/بورس
شناسه خبر:767 تاریخ انتشار:1400/03/03 16:11 نویسنده: فاطمه رشیدی
تحلیل سهم کگل

در این مقاله به بررسی تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و وضعیت تابلوی سهم کگل در تاریخ سوم خرداد ماه سال 1400 می‌پردازیم.

تحلیل سهم کگل

معرفی سهم کگل

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر (سهامی‌عام) در سال 1370 با نام طرح گل‌گهر و به صورت سهامی‌خاص تأسیس و در سال 1372 به بهره‌برداری رسید. طبق مصوبه مجمع عمومی فوق العاده در سال 1382 به سهامی‌عام تبدیل شد.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با نماد کگل در سال 1383 برای اولین بار در بازار اول بورس با قیمت 12,000 ریال مورد معامله قرار گرفت.

دفتر مرکزی شرکت واقع در استان تهران، شهر تهران، خیابان دکتر فاطمی و محل فعالیت اصلی شرکت در استان کرمان، سیرجان کیلومتر 50 جاده شیراز واقع شده است.

زمینه فعالیت شرکت

فعالیت اساسی شرکت اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن فلزی و غیرفلزی از جمله سنگ‌آهن و تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی شده، کنسانتره، گندله، فولاد و انواع محصولات فولادی است.

محصولات شرکت: گندله، کنسانتره سنگ آهن (مشمول فروش صادراتی)، گندله ریزدانه

مواداولیه: سنگ آهن خام مگنتی

منطقه معدنی گل‌گهر با داشتن منابع قوی از سنگ‌آهن به عنوان یکی از مطرح‌ترین قطب‌های فعال معدنی–صنعتی در خاورمیانه شناخته شده است که در استان کرمان و 50 کیلومتری شهرستان سیرجان واقع شده است.

بازارهای اصلي شرکت مشتمل بر صنعت استخراج کانه‌های فلزی و تأمين مواداوليه در بخش صنعت فولاد کشور است. مشتريان اصلي شرکت معدني و صنعتي گل‌گهر (کگل) شامل شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد کاوه جنوب، فولاد هرمزگان، فولاد خراسان، فولاد خوزستان، مجتمع جهان فولاد سيرجان و شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر مي‌باشند.

سنگ‌آهن به عنوان محصول اصلی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر يکي از مهم‌ترين سنگ‌های معدني و ماده‌ای استراتژيک محسوب مي‌شود که ايران با داشتن ذخاير غني آن در بین 10 کشور مهم در اين زمينه است. بيشترين معادن سنگ‌آهن کشور در استان‌های يزد، کرمان، مرکزی و خراسان قرار دارند. مهم‌ترين معادن سنگ‌آهن کشور گل‌گهر، سنگان، چغارت، سه چاهون، چادرملو، زرند و چاه‌گز است.

با توجه به تعهدات ارزی اين شرکت در رابطه با واردات ماشين‌آلات توليدی خطوط گندله و پروژه‌ها با در نظر گرفتن محدوديت‌های ناشي از اعمال تحــريم‌ها جهت ارسال و حواله نمودن مبلغ اين تجهيزات، شرکت طي در خواست کتبي از مشتريان خارجي خود تقاضا مي‌نمايد وجوه حاصل از فروش را به حساب تامين کنندگان تجهيزات در خارج از کشور واريز و مستندات پرداخت را به شرکت ارائه کنند و پس از اخذ تاييديه مبني بردريافت وجوه تامين کنندگان، پروسه تحويل محصولات شرکت انجام مي‌شود. اعمال اين رويه باعث صرفه‌جويي در هزينه به علت اعمال نرخ رسمي بانك مرکزی (سايت سنا – نيما) و جلوگيری از هزينه‌های کارمزد اضافي صرافي و ساير هزينه‌های جانبي می‌شود و کاهش بهای تمام شده پروژه‌ها و محصولات توليدی را به همراه دارد .

عملکرد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر (گزارش منتهی به اسفند ماه 1399)

 • شرکت دارای تعداد 470‌نفر پرسنل تولیدی و 458‌نفر پرسنل غیرتولیدی می‌باشد.
 • حدود 2 درصد فروش شرکت صادراتی بوده است.
 • نرخ فروش محصولات اصلی شرکت در سال 1399 نسبت به سال گذشته به طور میانگین بیش از 100‌درصد افزایش یافته است.
 • شرکت موفق به کسب سهم 33 درصدی و رتبه اول کشور در تولید کنسانتره سنگ آهن و سهم 29 درصدی و رتبه اول در تولید گندله، شده است.

مقدار تولید، فروش و درآمد ماهانه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)

عدم تغییر مقدار تولیدات شرکت در سال 1399 نسبت به 1398 نشان دهنده وضعیت باثبات و مناسب شرکت در امر فعالیت عملیاتی و تولید است.

نکته مهم در خصوص مقدار فروش، رشد فروش داخلی شرکت نسبت به سال گذشته است. به طوری که در سال 1399 توانسته است 12‌میلیون تن گندله و 2.8‌میلیون تن کنسانتره تولیدی خود را بفروش رساند.

شرکت در سال 1399 توانسته است 29‌هزار‌میلیارد تومان درآمد فروش کسب نماید که نسبت به سال قبل رشد 128 درصدی داشته است. علت اصلی این نرخ رشد افزایش نرخ فروش بوده است.

در فروردین امسال شرکت عملکرد فوق العاده‌ای داشته و توانسته 3‌هزار‌میلیارد تومان درآمد شناسایی کند که نسبت به  مدت مشابه سال قبل رشد 188 درصدی را نشان می‌دهد.

مقدار تولید شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)مقدار فروش شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)مقدار درآمد ماهانه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)

مقدار EPS فصلی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)

افزایش مقدار فروش در کنار افزایش نرخ فروش محصولات توانسته است روند سودآوری شرکت را صعودی کند.

شرکت در سال 1399 به ازای هر سهم 1762 ریال سود شناسایی کرده است. که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 101 درصدی را نشان می‌دهد.

مقدار EPS فصلی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)

روند حاشیه سود شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)

حاشیه سود عملیاتی و خالص شرکت طبق آخرین گزارش به ترتیب برابر 44 و 42‌درصد است.

شرکت در حال حاضر در حال اجرایی کردن افزایش سرمایه خود از محل آورده نقدی بوده است. که دلیل این افزایش سرمایه تأمین بخشی از مخارج طرح توسعه شرکت است. لذا می‌توان این احتمال را داد که با تکمیل و بهره‌برداری از این طرح، حاشیه سود شرکت وضعیت مناسبی داشته باشد.

روند حاشیه سود شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)

بازدهی نسبت به صنعت و بازار

بازدهی سهم در سه ماهه گذشته 3- درصد بوده که با اختلاف ناچیز ضعیف‌تر از شرکت‌های هم‌گروه خود عمل کرده است. در بازه زمانی مذکور بازدهی شاخص‌کل و هموزن بیش از 10درصد افت کرده است.

بازدهی کگل نسبت به صنعت و بازار

تغییرات سرمایه سهم کگل

سرمایه شرکت در بدو تأسیس مبلغ 100میلیارد ریال بوده است.

آخرین افزایش سرمایه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در 1400 از محل آورده نقدی سهامداران به میزان 34درصد بوده است. که طی این فرآیند سرمایه شرکت از 74,400میلیارد ریال به 100,000میلیارد ریال تغییر یافته است.

تغییرات سرمایه سهم کگل

سهامداران عمده سهم کگل

شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید (وامید)، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن)، شرکت فولاد مبارکه (فولاد)، شرکت گروه توسعه مالی مهرآیندگان (ومهان)، شرکت سرمایه‌گذاری سپه (وسپه)، صندوق بازنشستگی کشوری و شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه گل‌گهر (سهامی‌خاص)، از سهامداران عمده این شرکت می‌باشند.

سهامداران عمده سهم کگل

بررسی تابلو معاملاتی سهم کگل

 • میانگین حجم معاملات در ماه با اختلاف ناچیز کمتر از حجم مبنا است. و در سه ماهه اخیر معمولاً قیمت پایانی را پر نکرده است.
 • شناوری سهم 15 است که مناسب نیست. (محدوده مناسب بین 20 تا 25 درصد است)
 • قدرت فروشندگان حقیقی در روز جاری بیشتر از خریداران حقیقی بوده است.
 • با توجه به سرمایه 100,000 میلیارد ریالی و حجم معاملات 7,8 میلیون ریالی، وضعیت نقدشوندگی سهم نسبتاً مناسب است.
 • در 5 روز گذشته قیمت پایانی سهم 1 روز مثبت و 4 روز منفی بسته شده است.

روند اختلاف سرانه

اختلاف سرانه سهم در 5 روز معاملاتی اخیر تغییر چندانی نداشته و در محدوده منفی نوسان کرده است. کمترین مقدار اختلاف سرانه در روز گذشته بوده که مقدار آن به 51- رسیده است. این نشان دهنده تداوم برتری فروشندگان به خریداران است.

روند اختلاف سرانه کگل

تحلیل تکنیکال سهم کگل

 • قیمت سهم از سقف تاریخی خود تاکنون 35‌درصد اصلاح کرده است.
 • در روز جاری قیمت پس از برخورد به حمایت باکس صورتی رنگ و میدلاین کانال یک‌ساله واکنش مثبت نشان داده و نوسان مثبت 3 درصدی را ثبت کرده است.
 • شاهد ظهور نشانه های مثبت در اندیکاتور STOCHASTIC هستیم.
 • اندیکاتور RSI واگرایی مثبت را نشان می‌دهد.
 • در صورت از دست ندادن حمایت مذکور اهداف قیمتی پیش رو 1470 و 1565 تومان خواهند بود.

تحلیل تکنیکال سهم کگلتحلیل تکنیکال سهم کگل

نقاط قوت شرکت

 • بهره‌گیری از سرمایه انسانی جوان و متخصص
 • سهم بالای بازار محصولات معدنی
 • ارزش بالای نماد در بازار سرمایه
 • برند و تصویرسازی مطلوب و توانایی جذب منابع مالی و سرمایه‌گذاری
 • دسترسي به خط لوله گاز سراسری
 • برخورداری از معافيت مالياتي ماده 132 قانون ماليات‌های مستقيم
 • سرمايه‌گذاری در شرکت‌های فرعي و وابسته داخلي و خارجي و تکميل نمودن چرخه کامل فولاد در منطقه گل‌گهر

ریسک‌های پیش روی شرکت

 • عدم تأمین مالی به موقع پروژه‌های توسعه
 • عدم ثبات قوانین از جمله تعرفه‌ها، حقوق دولتی، حق انتفاع‌ها و ...
 • نوسانات نرخ‌ارز که هم بر هزینه‌ها و هم بر درآمدهای صادراتی شرکت تأثیر خواهد داشت
 • قیمت‌گذاری پایین سنگ‌آهن داخلی برای تأمین خوراک کارخانجات فولادسازی
 • تحریم‌های بین المللی و مشکلات نقل و انتقالات منابع ارزی
 • محدودیت صادرات مواد معدنی
 • عدم تأمین زیرساخت‌های آب،برق،گاز و حمل‌ونقل
 • محدودیت در ظرفیت ناوگان حمل‌ونقل ریلی کشور
 • مشکلات دستيابي به منابع آبي، با توجه به نياز آب در فرآيند توليد شرکت

برچسب ها : کگل
مطالب پیشنهادی
نظرات