بلاگ/بورس
شناسه خبر:753 تاریخ انتشار:1399/12/18 17:44 نویسنده: فاطمه رشیدی
تحلیل سهم قشهد

در این مقاله به بررسی تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و وضعیت تابلوی سهم قشهد در تاریخ 18 اسفند ماه سال 1399 می‌پردازیم.

تحلیل سهم قشهد

معرفی سهم قشهد

شرکت شهد (قند خوی) (سهامی‌عام) در سال 1345 به صورت سهامی‌خاص در تهران تأسیس و در سال 1357 به بهره‌برداری رسید. در راستای فعالیت خود در سال 1356 اقدام به تأسیس کارخانه محصولات بیسکوئیت، آبنبات، کارامل و تافی تحت عنوان توتیا نمود که در سال 1357 به بهره‌برداری رسید. طبق مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده در سال 1376 به سهامی‌عام تبدیل و در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

شرکت شهد (قند خوی) با نماد قشهد در سال 1380 برای اولین بار در بازار دوم بورس، در گروه قند و شکر و با قیمت 6100 ریال مورد معامله قرار گرفت.

دفتر مرکزی شرکت در استان تهران، میدان فردوسی و محل فعالیت اصلی شرکت در شهرستان خوی کیلومتر 5 جاده تبریز واقع شده است.

زمینه فعالیت شرکت

فعالیت اساسی شرکت تولید و فروش شکر و محصولات قندی از چغندر، شکر خام، ملاس و غیره است.

محصولات: شکر سفید، تفاله‌تر، خشک و ملاس

مواداولیه: چغندر خام، شکر سفید وارداتی

در بحث رعايت قوانين و مقررات حاكم بر آلودگی‌های زيست محيطي، بهينه‌سازي مصرف آب در دستور كار شركت قرار دارد. و در اين زمينه اقداماتی در خصوص استفاده دوباره از آب قابل مصرف خروجي از تعدادي از ماشين‌آلات، در كاهش توليد فاضلاب موثر بوده است. در حال حاضر شركت هيچ گونه خروجي فاضلابی نداشته است. و فاضلاب در سيکل بسته و به صورت تبخير سطحي در واگن‌هاي ترسيب ذخيره و گل و لای ناشي از ترسيب زير نظر اداره حفاظت محيط زيست به محل دفع زباله‌هاي شهري حمل مي‌گردد.

عملکرد شرکت شهد (قندخوی) (گزارش منتهی به آذر ماه 1399)

شرکت دارای تعداد 396‌نفر پرسنل تولیدی و 51‌نفر پرسنل غیرتولیدی است.

مقدار تولید شرکت شهد (قندخوی) (قشهد)

باتوجه به اینکه برداشت چغندر قند در فصل پاییز انجام می‌شود. مقدار تولید شرکت نیز در این فصل از سایر فصول بیشتر است.

 

مقدار تولید شرکت شهد (قندخوی) (قشهد)

مقدار فروش شرکت شهد (قندخوی) (قشهد)

باتوجه به برداشت فصلی مواداولیه تولید (چغندر) تولید و فروش شرکت به صورت فصلی (فصل پاییز) بوده و بیشترین مقدار فروش در این فصل اتفاق می افتد. فروش مقداری شرکت در این فصل در سال 1399 نسبت به سال 1398 رشد 60‌درصدی داشته است.

 

مقدار فروش شرکت شهد (قندخوی) (قشهد)

درآمد ماهانه شرکت شهد (قندخوی) (قشهد)

شرکت از ابتدای سال مالی تا آخرین گزارش خود 218 میلیارد‌تومان درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 69‌درصد افزایش یافته است.

 

درآمد ماهانه شرکت شهد (قندخوی) (قشهد)

مقدار EPS فصلی شرکت شهد (قندخوی) (قشهد)

شرکت در آخرین گزارش خود به ازای هر سهم 1007 ریال سود شناسایی کرده است که نسبت به سال گذشته 238‌درصد رشد را نشان می‌دهد. نکته مثبت این است که عامل اصلی رشد سودآوری درآمدهای عملیاتی آن بوده است.

 

مقدار EPS فصلی شرکت شهد (قندخوی) (قشهد)

روند حاشیه سود شرکت شهد(قندخوی) (قشهد)

حاشیه سود عملیاتی و خالص شرکت در 4 سال اخیر وضعیت با ثباتی داشته است. یکی از اصلی ترین دلایل این ثبات افزایش نرخ محصولات است که هر ساله مشمول شرکت‌های صنعت قندوشکر شده و باعث می‌شود افزایش فروش، افزایش هزینه‌ها را پوشش دهد.

 

روند حاشیه سود شرکت شهد(قندخوی) (قشهد)

بازدهی نسبت به صنعت و بازار

سهام شرکت شهد (قندخوی) در سه ماهه اخیر بازدهی 17‌درصدی داشته است، این در حالی است که بازدهی سه شاخص‌کل، هم‌وزن و صنعت قندوشکر منفی بوده است.

 

بازدهی سهم قشهد نسبت به صنعت و بازار

تغییرات سرمایه سهم قشهد

سرمایه شرکت در بدو تأسیس مبلغ 260 میلیون‌ریال بوده است.

آخرین افزایش سرمایه شرکت شهد (قند خوی) در 1399 از محل سودانباشته و مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به میزان 74‌درصد بوده است. که طی این فرآیند سرمایه شرکت از 400 میلیارد‌ریال به 694 میلیارد‌ریال تغییر یافته است.

 

تغییرات سرمایه سهم قشهد

سهامداران عمده سهم قشهد

شرکت توسعه صنایع شهد آذربایجان (سهامی‌عام)، شرکت قند ارومیه (سهامی‌خاص) و 8نفر شخص حقیقی، از سهامداران عمده این شرکت می‌باشند.

 

سهامداران عمده سهم قشهد

بررسی تابلوی معاملاتی سهم قشهد

 • میانگین حجم معاملات در ماه تقریباً برابر حجم مبناست و‌ معمولاً در شرایط عادی بازار می‌تواند قیمت پایانی را پر کند.
 • شناوری سهم 26٪ است که مناسب است.
 • قدرت فروشندگان حقیقی در روز جاری بیشتر از خریداران حقیقی بوده است.
 • با توجه به سرمایه 694 میلیارد ریالی و حجم معاملات 3 میلیون ریالی، وضعیت نقدشوندگی سهم نسبتاً مناسب است.
 • در ۵ روز گذشته قیمت پایانی سهم منفی و معادل صفر تابلو بسته شده است.

روند اختلاف سرانه

اختلاف سرانه سهم در 5روز معاملاتی اخیر روندی صعودی داشته و شاهد کاهش چشمگیر سرانه فروش حقیقی هستیم. عدد اختلاف سرانه در این مدت از 142- به 26- ارتقاء یافته است.

 

روند اختلاف سرانه سهم قشهد

تحلیل تکنیکال سهم قشهد

 •  قیمت سهم پس از بازگشایی نماد و ثبت افزایش سرمایه 74‌درصدی، صف فروش بوده و قیمت پایانی را پر نکرده است.

 • در حال حاضر قیمت 14‌درصد با سقف تاریخی خود فاصله دارد.
 • قیمت بالاتر از میانگین‌های متحرک قرار گرفته است.
 • قیمت بالاتر از حمایت ابر کومو سبز رنگ قرار دارد.

 • حجم معاملات سهم در دو روز پیاپی قبل از ثبت تغییرات سرمایه به شدت افزایش یافته است. که می‌تواند به عنوان تحرکی مثبت در معاملات این نماد مد نظر قرار گیرد.

 •  روند قیمت سهم صعودی است و پیش بینی می‌شود در مرحله اول تا سقف قبلی و قیمت 23400 ریال رشد کند. و پس از پولبک احتمالی به این سقف به 38000 ریال برسد.

 

تحلیل تکنیکال سهم قشهد

تحلیل تکنیکال سهم قشهد

ریسک‌های پیش روی شرکت

 • میزان جذب چغندر قند: میزان کاشت چغندر قند و قابلیت حصول آن تابع قیمت‌گذاری دولت است. در صورتی که قیمت‌گذاری مناسب و به موقع باشد، محصول تولیدی در مزارع بدون اعمال هزینه‌های مازاد نظیر کمک هزینه حمل به کارخانجات تحویل خواهد شد. در غیر این صورت کارخانجات رقابت سنگینی را در جذب چغندر با یکدیگر خواهند داشت که نتیحه آن تحمیل هزینه‌های سنگین بابت حمل به کارخانجات خواهد بود.

از طرفی با افزایش سود کشت‌های جایگزین از جمله تخم آفتابگردان و کدو، به علت تقاضای بالای بازار و کاهش واردات، این ریسک وجود دارد که کشاورزان به کشت این محصولات به جای کشت چغندر روی آورند. از این رو مدیریت برنامه‌ای جهت آموزش چغندر‌کاران برای افزایش راندمان کشت تا حد زیادی موفقیت آمیز بوده است.

 • عیار چغندر قند: متناسب با اینکه حوزه کشت و قراردادهای منعقده بین کارخانه و کشاورزان در کدام حوزه استان باشد، عیار چغندر می‌تواند بین 2 الی 4درصد متغیر باشد. عیار چغندر در کیفیت محصول نهایی (شکر) تأثیر خواهد داشت.
 • قیمت چغندر قند: بیش از 70درصد قیمت تمام شده شکر را قیمت چغندر قند تشکیل می‌دهد. در صورتی که دولت سهم افزایش قیمت چغندر را در قیمت‌گذاری شکر به طور واقعی اعمال کند. در این خصوص مشکلی نخواهد بود، اما در غیر این صورت قیمت‌گذاری نامتناسب منجر به افزایش بهای تمام شده تولید و کاهش سودآوری شرکت خواهد شد.
 • افزایش نرخ‌بهره و افزایش هزینه‌های تأمین مالی به جهت دریافت تسهیلات بانکی برای نوسازی خطوط تولید.
 • ریسک نقدینگی : كمبود نقدينگي مهمترين عاملي است كه درحال حاضر شركت‌هاي قندي با آن مواجه هستند. چرا که عدم پرداخت مطالبات چغندركاران و بازپرداخت تسهيلات بانکي منجر به تحمل جريمه‌هاي سنگيني براي این شركت‌ها شده است.

 

برچسب ها : قشهد
دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
نظرات