بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:111 تاریخ انتشار:1398/11/10 00:22 نویسنده: مدیر سیستم
تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چیست؟ 

تحلیل تکنیکال یکی از روش‌های تحلیل پرکاربرد و شناخته‌شده در بازارهای مالی است. در این تحلیل با استفاده از الگویابی در تغییرات قیمتی، مسیر آینده تغییرات قیمت را پیش‌بینی می‌کنند. شکل ابتدایی این روش تحلیل در هلند و ژاپن مورد استفاده قرار می‌گرفت. شکل مدرن این روش تحلیل از فعالیت‌های چارلز داو، خالق شاخص اقتصادی میانگین صنعتی داو جونز، آغاز شد. در تحلیل تکنیکال، سرمایه‌گذاران از شاخص‌ها، اعداد و نمودارها استفاده می‌کنند؛ اما در واقع این تحلیل، رفتار انسان‌ها در بازارهای مالی را بررسی می‌کند. رفتار انسان‌ها در بازارهای مالی معمولاً با احساسات انسانی همراه است و گاهی خود را در قالب ترس و طمع در شرایط مختلف نشان می‌دهند. می‌دانیم، عرضه و تقاضا هستند که بازارهای مالی را شکل می‌دهند؛ اما باید توجه کنیم این عرضه و تقاضا، به نوعی از احساسات معامله‌گران ناشی می‌شوند که بر اساس آن‌ها حرکات قیمتی شکل می‌گیرد.

سه اصل اساسی در تحلیل تکنیکال

با این تفاسیر، تحلیل تکنیکال را می‌توان تحلیل رفتارهای انسانی نیز تعریف کرد. تحلیل تکنیکال دارای سه اصل کلی است:

  • همه چیز در قیمت لحاظ شده است: تحلیل تکنیکال بر این فرض گام برمی‌دارد که قیمت، نشان‌دهنده تمام اطلاعات است. در واقع تحلیل تکنیکال، بر تحلیل آماری نوسانات قیمت تکیه می‌کند و سعی دارد تا با دیدن الگوها و روندهای قیمتی گذشته و حال، روند قیمت آینده را پیش‌‌بینی کند.
  • قیمت‌ها بر اساس روندها حرکت می‌کنند: در واقع هدف از ترسیم نمودار قیمت، شناسایی روند و پیش‌بینی جهت حرکت این روند است، پیش از آن که قیمت‌‌های آتی، روند آینده را مشخص کنند. علاوه بر این، قیمت‌ها تمایل دارند که روند فعلی خود را حفظ کنند، به جای آن‌که تغییر جهت بدهند. پس تحلیل‌گران تکنیکال با استفاده از این فرض روندهای آینده را شناسایی می‌کنند.
  • تاریخ خود را تکرار می‌کند: بخش بزرگی از مباحث تحلیل تکنیکال و مطالعه رفتارهای بازار، به روانشناسی در انسان‌ها شباهت بسیار زیادی دارد. نمودارها، روانشناسی بازار را آشکار می‌کنند. تحلیل‌گران تکنیکال با کمک از گذشته سهم و با در نظر گرفتن این موضوع که تاریخ تکرار می‌شود، آینده سهم را راحت‌تر پیش‌بینی می‌کنند.

تحلیل تکنیکال یکی از مرسوم‌ترین روش‌های تحلیل در بازارهای مالی دنیاست. این تحلیل به هیچ دانش مالی خاصی احتیاج ندارد. در این تحلیل لازم نیست که وضعیت داخلی شرکت بررسی شود. در واقع این تحلیل تنها با استفاده از نمودار قیمت بر زمان، قیمت آینده سهم را پیش‌بینی می‌کند. در این روش تحلیلی، تحلیل‌گران با استفاده از ابزارهای مختلف اقدام به تحلیل سهم مورد نظر خود می‌کنند. این روش تحلیلی به دلیل سادگی و قابل فهم بودن، توسط اکثر فعالان بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری مورد استفاده و استقبال قرار می‌گیرد.

مطالب پیشنهادی
نظرات