بلاگ/اصطلاحات بیمه
شناسه خبر:283 تاریخ انتشار:1399/01/16 22:29 نویسنده: مدیر سیستم
تاریخچه بیمه در ایران

تاریخچه بیمه در ایران

سابقه بیمه در کشور نه به عصر حاضر و قاجاریه که مربوط به دوره هخامنشیان است، به طوری که در خشت نوشته‌های پیدا شده از این اثر فاخر فرهنگی، تمام کسانی که در آنجا کار می‌کردند و حقوق دریافت می‌کردند بیمه بودند. با این وجود اولین بار در سال 1269 هجری شمسی، بیمه برای نخستین بار به شکل امروزی و حرفه‌ای در کشور ما مطرح شد . بدین ترتیب طی مذاکراتی که بین دولت وقت ایران و سفارت روسیه برگزار شد امتیاز فعالیت انحصاری در زمینه بیمه و حمل و نقل برای مدت 75 سال به یک تبعه روس به نام "لازارپلیاکوف" واگذار شد؛ گرچه وی ظرف مدت سه سالی که برای آغاز فعالیت بیمه‌ای در نظر گرفته شد موفق به تأسیس شرکت نگردید و به همین جهت این امتیاز از او سلب گشت.

شرکت‌های بیمه در ایران

در سال 1289 هجری شمسی، دو شرکت روسی به نام‌های "نادژدا" و "کافکازمرکوری" اقدام به تأسیس نمایندگی بیمه در ایران نمودند. در سال 1314 شرکت سهامی بیمه ایران با سرمایه صد در صد دولتی تأسیس شد و دو سال بعد در سال 1316 قانون بیمه در 36 ماده تدوین و به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسید. در سال 1329 نخستین شرکت بیمه خصوصی با نام بیمه شرق در ایران تأسیس شد و تا سال 1343 تعداد 8 شرکت‌ خصوصی در این حوزه داشتیم.

با افزایش فعالیت بیمه‌ای در کشور در سال 1350 بیمه مرکزی ایران تأسیس گردید و وظایفی مانند تنظیم بازار و هدایت آن از طریق تصویب آیین‌نامه‌ها و مقررات، توسعه و تعمیم بیمه و شبکه کارگزاری و نظارت بر فعالیت‌های شرکت‌های بیمه‌ای در بازار داشت. تا سال 1357، علاوه بر شرکت سهامی بیمه ایران، 13 شرکت خصوصی و 2 نمایندگی خارجی در این صنعت فعال بودند. در سال 1358، تمامی شرکت‌های بیمه ایرانی توسط شورای انقلاب، ملی اعلام شد و طبق اصل 44 قانون اساسی، همه فعالیت‌ها زیر نظر دولت قرار گرفت. در سال 1381 قانون تأسیس شرکت‌های غیر دولتی به تصویب مجلس شورای اسلامی‌رسید و از آن سال به بعد شرکت‌های بیمه‌ای غیر دولتی نیز تأسیس و به ارائه محصولات و خدمات بیمه‌ای پرداختند. در سال‌های اخیر تعداد شرکت‌های بیمه‌ای به شدت افزایش یافته است که خدمات بسیار متنوعی در زمینه‌های مختلف به هموطنان ارجمند ارائه می‌دهند.

برچسب ها : بیمه
مطالب پیشنهادی
نظرات