بلاگ/اقتصاد کلان
شناسه خبر:133 تاریخ انتشار:1398/11/11 00:50 نویسنده: مدیر سیستم
تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری

شیوع ویروس کرونا در چین، موجب تاثیرات منفی بر شاخص‌های اقتصادی در جهان شده، تاثیر این ویروس با بیماری سارس مقایسه شده، که عامل بدترین بحران اقتصادی بوده

تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری

در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ میلادی شیوع بیماری سارس در چین و گسترش آن در ۳۶ کشور دیگر، حدود ۸۰۰۰ نفر را مبتلا و جان 800 نفر را گرفت. این بیماری بسیاری از بازارهای مالی جنوب شرق آسیا را در زمان خود تحت تأثیر قرار داد به طوری که عامل بدترین بحران اقتصادی در جنوب شرق آسیا پس از بحران مالی ۱۹۹۷ شد.

این روزها شیوع ویروس جدیدی با نام کرونا در چین که تاکنون ۷۷۱۱ نفر را مبتلا کرده و ۱۷۰ نفر را به کام مرگ کشانده است، سبب شده تا بسیاری از تحلیلگران، اثرات اقتصادی ناشی از این ویروس را با مشکلات و مسائل اقتصادی ناشی از بیماری سارس در سال‌های گذشته مقایسه کنند.

به نظر می‌رسد تأثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی دنیا حداقل به اندازه ویروس سارس باشد ولی باید در نظر داشت که تغییرات زیادی در ساختارهای اقتصاد جهانی ایجاد شده که در ادامه به عناوین مهم آن پرداخته می‌شود:

 • حجم اقتصاد چین: اقتصاد چین در سال ۲۰۰۳، ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا را به خود اختصاص داده بود در حالی که اکنون بیش از ۱۵ درصد از آن را شامل می‌شود. این موضوع یعنی اگر چین عطسه کند احتمال اینکه در کل دنیا شیوع یابد بسیار زیاد است.
 • رشداقتصادی: نقش بسیار مهم رشد اقتصادی کشورهای آسیایی به خصوص چین و هند، در رشد اقتصادی جهان است. درواقع کشورهای آسیایی در سال‌های اخیر سهم زیادی در رشد اقتصادی جهان داشته‌اند.
 • تقاضا نفت: وابستگی بازارهای نفت به تقاضای چین برای این ماده است. تقاضای چین برای نفت در این سال‌ها بسیار افزایش یافته است به طوری که در حال حاضر جمهوری خلق چین دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان است.

ویروس کرونا

واکنش‌ بازارهای مالی به ویروس کرونا

در روزهای گذشته بازارهای مالی دنیا تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفتند. گسترش ویروس کرونا در چین، رسیدن آن به دیگر کشورها و وحشت ناشی از آن، بسیاری از بازارهای مالی دنیا را برآشفته و سبب شده تا این بازارها روزهای نزولی خود را سپری کنند.

آسیا: در آسیا با وجود اینکه اکثر بازارها به علت تعطیلات سال نو بسته بودند، اما شاخص‌ بازار‌های مختلف بدین صورت اند:

 • نیکی ژاپن حدود ۰.۸ درصد
 • شاخص کوسپی کره‌جنوبی بیش از ۳ درصد کاهش یافت.
 • بازار سهام هنگ‌کنگ نیز سقوط ۲.۶ درصدی را تجربه کرد.

اروپا: در سوی دیگر، بازارهای مالی اروپا نیز تحت تأثیر شیوع این ویروس با افت‌های شدید مواجه شدند به طوری که مهم‌ترین شاخص‌های این قاره ریزش‌های سنگینی را تجربه کردند.

 • دکس آلمان ۲.۵ درصد
 • فوتسی‌۱۰۰ درصد
 • لندن ۲.۲۹ درصد
 • کک۴۰ درصد
 • فرانسه ۲.۵۸ درصد کاهش داشتند.

آمریکا: در بازارهای مالی آمریکا نیز همانند بازارهای آسیایی و اروپایی اکثر شاخص‌ها روند نزولی داشتند :

 • نزدک کامپوزیت بیش از بقیه شاخص‌ها و به میزان ۱.۸۹ درصد ریزش کرد.
 • سود اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا از سویی دیگر نیز تا ۱.۶۵ درصد پایین آمد.

شاخص MSCI که وضعیت سهام ۴۹ کشور جهان را نشان می‌دهد، ۰.۵ درصد کاهش یافته که نشان‌دهنده وضعیت نابسامان بازارهای سهام دنیاست.

ایران

 • دلار: در بازار ایران دلار تحت‌ تأثیر بازار جهانی قرار گرفت. دلار که در روزهای گذشته ثبات قیمت خود را در کانال ١٢‌هزار و ٩٠٠ تومان حفظ کرده بود، در طی هفته گذشته تا ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان نیز بالا رفت.
 • طلا: طلا هم تحت ‌تأثیر قیمت دلار و نرخ جهانی رشد داشت
 • بورس: بازار بورس ایران تحت تأثیر ویروس کرونا قرار نگرفت و در هفته گذشته معاملات عادی و رو به رشد خود را ادامه داد.

چین

با توجه به فرا رسیدن‌ سال نو در چین و آغاز سفر میلیونی گردشگران چینی به کشورهای دیگر برای گذراندن تعطیلات، نگرانی‌ها از اینکه روند شیوع بیماری از کنترل خارج شود، به اوج خود رسید اما کشور چین برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، ۱۶ شهر خود را که مجموعاً جمعیتی در حدود ۵۰ میلیون نفر دارند در قرنطینه کامل و منع ورود و خروج قرار داده است. این موضوع سبب شده تا تعداد سفر‌ها به شدت کاهش یابد و همین مسئله سهام شرکت‌های حمل‌و‌نقلی را تحت تأثیر قرار داده‌ است. در بین این شرکت‌ها سهام شرکت‌های هواپیمایی از جمله آمریکن و دلتا بیش از ۵.۵ و ۳.۳۷ درصد افت ارزش داشتند.

البته برخی از شرکت‌های دارویی و تولیدی ماسک و دستکش‌های محافظ، از شیوع ویروس کرونا سود می‌برند. گسترش ویروس کرونا در آسیای شرقی و رشد تقاضای ماسک باعث شده ارزش سهام شرکت ژاپنی کاواموتو (تولیدکننده ماسک صورت)، در طی این هفته ۶ برابر شود.

تأثیر ویروس کرونا بر کامودیتی‌ها

چین به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده و مصرف‌کننده اغلب مواد اولیه در دنیا و دومین واردکننده نفت، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای قیمت‌گذاری کامودیتی‌ها در جهان محسوب می‌شود. هرگونه بحران و حالت فوق‌العاده‌ای که بر اقتصاد این کشور تأثیر داشته باشد، اثر مستقیم بر قیمت مواد اولیه در دنیا خواهد داشت. شیوع ویروس کرونا سبب شد تا در هفته گذشته شاهد معاملات منفی اغلب کامودیتی‌ها به جز طلا و نقره باشیم. با توجه به این که چین بیش از نیمی از مس جهان را وارد می‌کند و بیش از ۷۰ درصد تجارت دریایی سنگ‌آهن را در اختیار دارد، این دو کامودیتی در هفته گذشته کاهش قیمت زیادی را سپری کردند؛ اما یکی از مهم‌ترین کامودیتی‌هایی که از شیوع این ویروس آسیب جدی دیده، نفت خام است. این کامودیتی در عرض یک هفته گذشته که از اعلام خبر شیوع کرونا می‌گذرد، بالغ بر ۱۳ درصد ارزش خود را از دست داده و به پایین‌ترین رقم خود در طی سه ماه گذشته رسیده است.
مهم‌ترین دلیل این کاهش، نگرانی نسبت به شیوع بیشتر ویروس کرونا در چین است که می‌تواند سفرها را محدود کرده و تقاضای نفت را بیش از این کاهش دهد. در بین کامودیتی‌ها طلا به عنوان یک سرمایه امن مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفت به طوری که قیمت آن به بالاترین سطح خود در دو هفته اخیر رسیده است.

تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهان

کارشناسان زیان اقتصاد جهانی از این بیماری را در مقطع فعلی ۴۰ ‌میلیارد دلار برآورد کرده‌اند که مطمئناً در صورت مهار نشدن این ویروس، ارقام بسیار بالاتر خواهد رفت. بلومبرگ طی گزارشی ضرر بورس‌های جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا را حدود ۱.۵ میلیارد دلار برآورد کرد که انتظار می‌رود در هفته آتی این رقم افزایش یابد. از سویی دیگر به دلیل اینکه ویروس کرونا بیشترین تأثیر منفی را بر کامودیتی‌ها داشت در نتیجه بازار کالاها بیشترین آسیب را دیده‌اند.

 • گزارشات بهداشت جهانی حاکی از آن است که ویروس جدید کرونا به اندازه بیماری سارس کشنده نیست حتی اگر سریع‌تر از آن منتقل شود. مقامات چینی هم به همین اندازه نسبت به زمان شیوع سارس در کنترل ویروس کرونا سریع‌تر عمل کرده‌اند. مقامات چینی با اتخاذ اقدامات شدید برای قرنطینه‌کردن بیماران واقعی و احتمالی، شانس مهار سریع‌تر ویروس کرونا را افزایش داده‌اند.

پیش‌بینی می‌شود ویروس کرونا تا اواخر فوریه افراد بیشتری را مبتلا کند و باعث مرگ تعداد بیشتری شود ولی انتظار می‌رود مقامات چین و سازمان بهداشت جهانی تا اوایل آوریل این ویروس را تحت کنترل درآورند.

 تحلیلگران معتقدند اثر روانی و اقتصادی ویروس کرونا در این هفته به اوج خود رسیده است و در طی هفته‌های آتی به مرور از بین خواهد رفت. طبق این پیش‌بینی و تجربه درمورد بحران بیماری سارس در سال‌های گذشته، برآوردها حاکی از آن است که تأثیرات منفی اقتصادی این ویروس محدود باشد. همچنین انتظار می‌رود پس از کنترل گسترش ویروس کرونا و ساخت واکسن آن، بازارهای مالی به حالت قبلی خود بازگردند.

مشاهدات نشان می‌دهد که تأثیر کرونا بر رشد اقتصاد چین در سال 2020 بسیار کم خواهد بود و احتمالاً تنها ۰.۱ درصد از تولید ناخالص داخلی چین کاهش پیدا کند. این اثر بر رشد ناخالص داخلی کشورهای دیگر بسیار کمتر از مقداری است که برای چین تخمین زده می‌شود؛ بنابراین به عقیده بسیاری از تحلیلگران اقتصادی، ضربه این ویروس ممکن است در کوتاه‌مدت اثر کوچکی بر اقتصاد چین و دنیا داشته باشد اما به زودی بهبود یافته و اثرات آن جبران می‌شود.

مطالب پیشنهادی
آیا چین ابرقدرتی جهانی می‌شود؟

در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ میلادی شیوع بیماری سارس در چین و گسترش آن در ۳۶ کشور دیگر، حدود ۸۰۰۰ نفر را مبتلا و جان 800 نفر را گرفت. این...

نظرات
زهرا حسینی

مطالب مفید است ولی باید به روزرسانی شود تحولات جهان در این چند روز خیلی وسیع و مهم بوده

مدیر سیستم

سلام بله حتما به طور زمان‌بندی شده مطالب به روز خواهند شد. سپاس از شما