بلاگ/تحلیل بورس
شناسه خبر:150 تاریخ انتشار:1398/11/13 22:28 نویسنده: مدیر سیستم
تاثیر قطعی گاز بر سود آوری پتروشیمی‌ها

قطعی گاز برای صنعت پتروشیمی‌ یکی از دغدغه‌های همیشگی سرمایه‌گذاران به حساب می‌آید که در زمستان‌ها حرف و حدیث پیرامون این صنعت را افزایش می‌دهد. در این مقاله سعی شده است بصورت جامعی تاثیر این اتفاق را بررسی کنیم.

تاثیر قطعی گاز بر سود آوری پتروشیمی‌ها

زمستانی سخت برای مجتمع‌های پتروشیمی

قطع خوراک گازی پتروشیمی‌های کشور همواره یکی از مسائلی است که با فرارسیدن فصل زمستان و بالا رفتن مصرف گاز مشترکین خانگی، گریبان گیر مجتمع‌های پتروشیمی می‌شود. این موضوع در زمستان امسال کمی متفاوت از سال‌های پیشین است؛ چرا که چندی پیش با توسعه و افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی، مسئولان شرکت ملی گاز و وزارت نفت از افزایش تولید و عدم قطع گاز مشترکین مصرفی و واحدهای تولیدی خبر داده بودند. علی‌رغم وعده‌های داده شده در ماه‌های گذشته، برخی مجتمع‌های پتروشیمی مانند پتروشیمی پردیس، طی شفاف‌سازی‌های صورت گرفته اعلام کردند که به دلیل قطع خوراک گازی، واحدهای خود را تا اطلاع ثانوی از سرویس خارج خواهند کرد. این مسئله موجب وحشت سهامداران این شرکت‌ها و فروش سهامشان در پایین‌ترین نرخ ممکن در طول روز شد؛ اما آیا مشکل قطع خوراک گازی، برای تمام مجتمع‌های پتروشیمی بورسی مطرح است؟ آیا این شرکت‌ها می‌توانند محصول مورد نیاز مشتریان خود را در ماه‌های جاری تأمین کنند؟

در ادامه ضمن معرفی مختصری از صنعت پتروشیمی، به بررسی سؤالات مطرح‌شده می‌پردازیم.

صنعت پتروشیمی چیست؟

صنعت پتروشیمی به صنعتی اطلاق می­‌شود که در آن‌ها هیدروکربن‌های موجود در نفت خام یا گاز طبیعی به محصولات شیمیایی تبدیل می‌­گردند.

پتروشیمی صنعتی بسیار گسترده و با فن­اوری پیچیده و محصولاتی متنوع است. از جمله این محصولات می­‌توان به انواع کودهای شیمیایی، برخی از اسیدها، بازها و نمک­‌ها، منومرها و پلیمرها (پلاستیک‌­ها، الیاف‌­ها، لاستیک­‌ها)، ترکیبات آروماتیک و مواد اولیه بسیاری از صنایع شیمیایی دیگر اشاره کرد.

مجتمع‌­های پتروشیمی چه نوع خوراکی مصرف می­‌کنند؟

شرکت‌های این حوزه برحسب نوع محصولی که تولید می­‌کنند، یکی از دو نوع خوراک زیر را به مصرف می‌رسانند:

1- خوراک گاز؛ مانند متان و اتان.

2-خوراک مایع؛ مانند پروپان، نفتای سبک و سنگین.

البته در مواقعی مجتمع‌­های پتروشیمی می­‌توانند ترکیبی از هر دو نوع خوراک را مصرف کنند. به بیان کلی مجتمع‌های تولیدی که الفین (اتیلن، پروپیلن و در ادامه زنجیره تولید انواع پلی اتیلن و پلی پروپیلن) محصول اصلی آن‌ها محسوب می‌شود عمدتاً از گاز اتان و فرآورده‌های نفتی مایع (نفتا، پروپان، بوتان، رافینیت و ...) که در پالایشگاه‌ها تولید می‌­شود، استفاده می‌­کنند؛ اما واحدهایی که محصول اصلی آن­ها متانول، آمونیاک و اوره است، گاز متان خوراک اصلی آن‌ها است.

از طرفی به دلیل آن‌که خوراک گازی ارزان­‌تر از خوراک مایع در اختیار پتروشیمی‌­­ها قرار می‌­گیرد، این امر موجب شده تا پتروشیمی­‌های گازی در مقایسه با پتروشیمی­‌های نوع دوم، از سودآوری بیشتری برخوردار باشند. بدین ترتیب سرمایه‌گذاران رغبت بیشتری به آن‌ها نسبت به سرمایه‌گذاری در پتروشیمی‌های گازی نشان می‌دهند.

سهم 60 درصدی خوراک گازی در فرآیندهای مجتمع‌های پتروشیمی

در بین شرکت­‌های حاضر در گروه محصولات شیمیایی بازار سرمایه ایران، 14 پتروشیمی خوراک گازی یا ترکیبی از هر دو نوع خوراک را دریافت می­‌کنند. بنابراین حدود 60 درصد خوراک واحدهای پتروشیمی از این نوع تأمین می‌شود (البته پتروشیمی کازرون هنوز به بهره‌برداری نرسیده است). به همین جهت هر نوع تغییری چه در بخش قیمت‌گذاری نرخ خوراک گازی و چه تأمین آن می‌­تواند تأثیرات مستقیمی بر عملکرد شرکت­‌های این گروه داشته باشد.

ردیف

نام پتروشیمی

نماد

1

آبادان

شپترو

2

امیر کبیر

شکبیر

3

پارس

پارس

4

پردیس

شپدیس

5

جم

جم

6

خارک

شخارک

7

خراسان

خراسان

8

زاگرس

زاگرس

9

شازند

شاراک

10

شیراز

شیراز

11

فن­آوران

شفن

12

کازرون

کازرو

13

کرمانشاه

کرماشا

14

مارون

مارون

لیست پتروشیمی‌های دریافت کننده خوراک‌های گازی و ترکیبی

از میان مجتمع‌های پتروشیمی یادشده در جدول فوق، تنها پتروشیمی‌های پردیس، خراسان، زاگرس، کرمانشاه و شیراز هستند که به دلیل نوع محصولات تولیدی (اوره، آمونیاک و متانول) طی روزهای اخیر با قطع شدن گاز مصرفی خود دچار مشکل شدند. این شرکت‌ها در نامه‌های شفاف‌سازی خود اعلام کردند که عملاً تمام یا بخشی از واحدهای تولیدی تا اطلاع ثانوی از سرویس خارج شده است. با وجود قطعی گاز و خبرهای منتشرشده در این زمینه، سایر مجتمع‌های پتروشیمی ذکر شده به‌صورت عادی فعالیت خود را ادامه می‌دهند. 

میزان موجودی مجتمع‌­های گازی به تفکیک محصول

در فصول سرد سال، میزان موجودی انبار مجتمع‌­های پتروشیمی برای تأمین نیاز مشتریان و از دست ندادن بازارهای رقابتی، همواره یکی از معیارهای کارشناسان برای پیش‌­بینی عملکرد شرکت­‌های این حوزه در کوتاه‌مدت بوده است. به همین خاطر در ادامه به بررسی موجودی انبار هر یک از مجتمع‌های پتروشیمی که واحدهای آن‌ها از سرویس خارج‌شده‌اند، می‌پردازیم.
 

پتروشیمی پردیس

میزان موجودی پتروشیمی پردیس

پتروشیمی خراسان

وضعیت موجودی پتروشیمی خراسان

پتروشیمی زاگرس

وضعیت موجودی پتروشیمی زاگرس

پتروشیمی شیراز

وضعیت موجودی پتروشیمی شیراز

پتروشیمی کرمانشاه

وضعیت موجودی پتروشیمی کرمانشاه

جمع‌بندی

با فرض ثابت ماندن متغیرهای بنیادین دیگر (مانند نوسانات قیمت نفت که تأثیر زیادی در قیمت اوره، آمونیاک و متانول دارد) و با توجه به موجودی مناسب محصولات در انبارهای مجتمع‌های پتروشیمی گازی یاد شده، می‌توان این انتظار را داشت که قطع خوراک گاز تأثیر منفی چندانی در روند عملیاتی این مجتمع‌های پتروشیمی نخواهد داشت. به بیان دیگر این شرکت‌ها می‌توانند فروش مناسبی را طی دو ماه آینده ثبت کنند. ضمن آن‌که طی چند روز اخیر و با انتشار گزارشات ماهانه، به جز پتروشیمی زاگرس باقی مجتمع‌های پتروشیمی یادشده موفق به ثبت رکوردهای جدیدی در فروش دی‌ماه شدند که این موضوع منجر به تحریک تقاضا برای سهام این مجتمع‌های پتروشیمی در بازار سرمایه شده است.

دسته بندی: تحلیل بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی