بلاگ/تحلیل
شناسه خبر:703 تاریخ انتشار:1399/09/07 23:01 نویسنده: مدیر سیستم
تاثیر خبر ترور محسن فخری زاده بر بازار بورس

واکنش احتمالی بازار سرمایه به خبر ترور آقای محسن فخری زاده چه خواهد بود؟ در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

تاثیر خبر ترور محسن فخری زاده بر بازار بورس

بررسی ریسک ترور: یکی از انواع ریسک‌های مهمی که معامله‌گران در بازارهای مالی با آن مواجه هستند، ریسک سیستماتیک است. این نوع از ریسک بر کلیت صنایع تاثیرگذار بوده و بسته به میزان اهمیت خود، بر بازار تاثیرگذار است. خبر شهادت داشمند هسته‌ای ایرانی، دکتر محسن فخری زاده از نوع ریسک سیتماتیک بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است.

شهید محسن فخری زاده یکی از مهم‌ترین افراد در برنامه‌ی اتمی ایران بود. به طوری که مقامات آمریکایی به او لقب (صندوقچه اسرار اتمی و نظامی ایران) داده بودند. تا لحظه نگارش این مطلب، هیچ فرد یا گروه تروریستی مسؤلیت ترور دانشمند ایرانی را بر عهده نگرفته است.

با توجه به صحبت‌های مطرح شده تا به این لحظه، به نظر می‌رسد سازمان اطلاعات و وظایف ویژه اسراییل (موساد) این اقدام را انجام داده باشد.

از سوی دیگر بازار سرمایه پس از ریزش چند ماهه خود، توانسته بود طی دوهفته اخیر از فشار فروش خود کم کند. حال با بروز چنین ریسک سیتماتیکی، روند معاملاتی بازار سرمایه در روزهای آینده به چه صورت خواهد بود؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است واکنش بازار را نسبت به حملات تروریستی در 10 سال گذشته بررسی کنیم.

  • ترور دکتر مسعود علی محمدی

مسعود علی‌محمدی استاد فیزیک دانشگاه تهران و یکی از دانشمندان برجسته هسته‌ای ایران بود. او در 22 دی ماه سال 1388 بر اثر انفجار بمب به شهادت رسید. پس از اعلام خبر ترور، بازار سرمایه واکنش منفی نشان داد؛ اما فردای آن روز بازار سرمایه توانست کمی از اصلاح خود را جبران کند.

 

  • ترور مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی

مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی از استادان دانشگاه شهید بهشتی بودند که در آذرماه سال 1389 ترور شدند که البته جناب عباسی در این حادثه شهید نشدند. تاثیر خبر شهادت این دانشمند هسته‌ای ایران بر بازار سرمایه، تنها یک روز بود و پس از آن بازار سرمایه به حالت عادی بازگشت.

 

  • ترور داریوش رضایی نژاد

داریوش رضایی نژاد از دانشمندان هسته‌ای ایران بود که در مردادماه سال 1390 به شهادت رسید. بازار سرمایه نسبت به خبر شهادت این دانشمند ایرانی واکنشی نشان نداد و روند صعودی خود را حفظ کرد.

 

  • مصطفی احمدی روشن

مصطفی احمدی روشن معاون بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز بود که در دی ماه سال 1390 به شهادت رسید. با وجود آن که این ترور به فاصله چند ماه از ترور آقای داریوش رضایی صورت گرفته بود و نگرانی‌هایی از این بابت در جامعه به وجود آمده بود، بازار سرمایه به این خبر و نگرانی واکنشی نشان نداد.

 

  • ترور سردار قاسم سلیمانی

شهید قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که در دی‌ماه 1398 به شهادت رسید. خبر شهادت سردار قاسم سلیمانی را می توان اثر گذارترین خبر این لیست دانست. چرا که وی یکی از مهم‌ترین فرماندهان کشور بود و در آن زمان رابطه بین ایران و امریکا از حساسیت بالایی برخوردار بود. به طوری که پس از شهادت این سردار ایرانی، تا مدت‌ها سایه جنگ ایران و آمریکا در بازار سرمایه احساس می‌شد. با انشار خبر شهادت، در ابتدا بازار سرمایه واکنش تندی نشان داد و تمامی نمادهای بازار در صف فروش فرو رفتند؛ اما با کم شدن سایه جنگ ایران و آمریکا و اتخاذ تصمیم‌های مناسب از سوی مسئولان بازار سرمایه (همچون کاهش دامنه نوسان نمادهای بازار سرمایه به 2درصد) بورس تهران توانست بار دیگر به شرایط عادی خود بازگشته و روند صعودی خود را دنبال کند.

 

آثار ترور محسن فخری زاده در روزهای آینده چه خواهد بود؟

با توجه به واکنش بازار به خبر ترور دانشمندان هسته‌ای در 10 سال گذشته، به نظر می‌رسد که در اغلب اوقات بازار سرمایه واکنشی نشان نداده و یا در صورت واکنش، سریعا به شرایط عادی خود بازگشته است. با توجه به دلیل گفته شده و عدم وجود سایه‌ی جنگ در کشور به نظر می‌رسد که در چند روز آینده بازار سرمایه واکنش منفی به خبر شهادت آقای محسن فخری زاده نشان ندهد. البته می‌توان این انتظار را داشت که در روز معاملاتی جاری، به دلیل وجود هیجان معامله‌گران کم تجربه، فشار فروش در ساعات‌های ابتدایی بازار احساس شود؛ اما طبق آن چه که گفته شد، به نظر می‌رسد بازار از پس فشار فروش برآمده و هیجانات معامله‌گران کاهش یابد. 

برچسب ها : ترور
دسته بندی: تحلیل بورس
مطالب پیشنهادی
واکنش شاخص کل بورس به جنگ‌های اخیر خاورمیانه چه بوده است؟

بررسی ریسک ترور: یکی از انواع ریسک‌های مهمی که معامله‌گران در بازارهای مالی با آن مواجه هستند، ریسک سیستماتیک است. این نوع از ریسک بر...

نظرات