بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:123 تاریخ انتشار:1398/11/10 22:21 نویسنده: مدیر سیستم
تابلو خوانی

تابلو خوانی

یکی از نیازهای سرمایه‌گذار بعد از ورود به بازار سرمایه و به ویژه بورس، این است که به تابلو بورس به اندازه کافی تسلط داشته باشد. سرمایه‌گذار با تابلو خوانی می‌تواند اتفاقاتی که در تابلو بورس می‌افتد را تجزیه و تحلیل کند. شناخت اصطلاحات رایجی که در حوزه بازار سرمایه وجود دارد، یکی از نیازهای اساسی هر سرمایه‌گذاری برای ورود به این بازار است. هر سرمایه‌گذار در هنگام ورود به بورس باید با این اصطلاحات آشنا شود. تابلو خوانی به عنوان یک ابزار برای سرمایه‌گذاران شناخته می‌شود. در واقع سرمایه‌گذاران ابتدا با روش تحلیلی خود پیش می‌روند و برای اطمینان بیشتر از ابزار تابلو خوانی استفاده می‌کنند. تابلو خوانی یعنی بررسی هر نماد، میزان خرید و فروش، نوسان‌های قیمت، میزان عرضه و تقاضای سهامداران حقیقی و حقوقی و ... که منجر به شناخت و درک بهتر وضعیت حال حاضر سهم می‌شود. اولین چیزی که برای تابلو خوانی باید با آن آشنا باشیم، اطلاعات معاملات سهم است. برای کسب این اطلاعات باید به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران  مراجعه کنیم. اگر به دنبال سهم خاصی هستید، با جست‌وجوی آن در این سایت، می‌توانید به سابقه معاملاتش دسترسی پیدا کنید.

فاکتورهای مهم تابلو خوانی در بورس

تعداد معاملات: در صفحه هر نماد (در سایت TSETMC.COM) تعداد معاملات آن نماد نوشته شده است که نشان‌دهنده تعداد دفعات انجام معامله در نماد است. این عدد به تنهایی نمی‌تواند معیاری برای تابلو خوانی در بازار باشد؛ زیرا هر شخص برای خرید ۵۰۰۰ سهم ممکن است چندین بار سفارش خود را وارد سامانه کند. به عنوان مثال سرمایه‌گذار می‌تواند برای خرید ۵۰۰۰ سهم، ۵ سفارش ۱۰۰۰ تایی و یا تعداد دفعات سفارش بالاتر همراه با حجم‌های کمتر در سامانه معاملاتی قرار دهد.

حجم معاملات سهم: حجم معاملات سهم از فاکتورهای مهم تابلو خوانی است. فرد با مقایسه حجم معاملات روز سهم با میانگین حجم ماه می‌تواند اطلاعات مفیدی به دست بیاورد. حجم مبنا نیز در این موضوع اهمیت پیدا می‌کند؛ زیرا برای بالا یا پایین رفتن قیمت پایانی سهم، حجم مبنا نقش زیادی دارد.

EPS و EPS: P/E و P/E هر سهم در تابلو معاملاتی آن سهم قرار دارد. این اطلاعات برای افرادی که با تحلیل بنیادی معامله می‌کنند، می‌تواند مفید باشد. در این بخش مقایسه‌ای نیز بین این سهم با هم‌گروهی‌های آن صورت گرفته است.

معاملات حقیقی‌ها و حقوقی‌ها: بررسی معاملات حقیقی‌ها و حقوقی‌ها می‌تواند دید مناسبی به سرمایه‌گذار بدهد. از این بخش فرد می‌تواند نسبت خریدار به فروشنده حقیقی، کد به کدها، میزان فروش حقوقی‌ها و ... را به دست بیاورد.

برچسب ها : تابلو خوانی
مطالب پیشنهادی