بلاگ/آموزش
شناسه خبر:298 تاریخ انتشار:1399/01/18 17:29
بورس و عوامل سرمایه‌گذاری

طبق تعریف جهانی، بورس یا بهابازار به بازاری سازمان‌یافته گفته می‌شود که قیمت‌گذاری، خریدوفروش کالا، تبادل ارز خارجی، قرارداد آتی (فروشنده با خریدار توافق می‌کند که در آینده کالا را با قیمت مشخص شده اکنون خریداری کند) و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد؛ و به همین دلیل مورد توجه مردم در کشو‌رها‌‌‌ي پیشرفته و در حال توسعه قرار گرفته است.بورس و عوامل سرمایه گذاری

 

به روایتی واژه بورس از نام خانوادگی شخصی به نام «واندر بورس» اخذ شده که در اوایل قرن پانزدهم میلادی در شهر بروژ در کشور بلژیک می‌زیسته و صرافان شهر در مقابل خانه او گرد هم می‌آمدند و به معامله کالا، پول و اوراق بهادار می‌پرداختند. این نام بعدها به کلیه اماکنی اطلاق شد که محل دادوستد پول، کالا و اسناد مالی و تجاری شدند.

در این بازار هرکس با هر میزان ریسک‌پذیري و با هر مقدار سرمایه‌‌‌‌، به سرمایه‌گذاری پرداخته و با اطلاعات شفاف و کسب تجربه و استفاده از استراتژي‌هاي مؤثر به کسب سود می‌پردازد.

کارکرد بورس

عملکرد اصلی بورس آسان‌سازی معاملات مرتبط با خریدوفروش اوراق بهادار است. خریداران و فروشندگان سهام و اوراق می‌توانند تغییرات قیمت اوراق بهادار از بورس اوراق بهادار (مشتقات، سهام و غیره) که در آن فعالیت می‌کنند را دنبال کنند.

مهم‌ترین وظیفه بورس اوراق بهادار کمک به تأمین مالی شرکت‌ها می‌باشد. اقتصادی که اکثر شرکت‌ها در آن از طریق بازار سرمایه تأمین مالی می‌کنند و هرچه عمق بازار بیشتر باشد به عبارتی هرچقدر پول بیشتری وارد بازار بورس شود، بازار سالم‌تر و پویاتر خواهد بود.

در ایران همواره شرکت‌ها از طریق بانک تأمین مالی می‌شوند و همین موضوع موجب ایجاد نقدینگی و افزایش تورم می‌شود؛ اما در یک سال اخیر مردم از بازار بورس بسیار استقبال کردند که این عمل باعث عمیق‌تر شدن و رونق گرفتن این بازار شد.

انواع بورس

بورس کالا

بازاری که در آن خریدوفروش کالاهای معین صورت می‌گیرد بازار کالا نام دارد. در بورس کالا، مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می‌گیرد. در بورس کالا هر کالایی را با همان نام خودش نام‌گذاری می‌کنند. مثل بورس نفت؛ بورس گندم و بورس زعفران.

بورس ارز

در بورس ارز، همان‌طور که از نام آن پیداست، کار خریدوفروش پول‌های خارجی انجام می‌گیرد. این بورس در کشور ایران فعال نیست اما در کشورهای پیشرفته فعالیت چشمگیری دارد.

بورس اوراق بهادار

در بورس اوراق بهادار دارایی‌های مالی از قبیل سهام، اوراق مشارکت و… مورد معامله  قرار می‌گیرد. در ایران، به محلی که خریدوفروش اوراق بهادار که به‌طور رسمی و دائمی انجام می‌شود «بورس اوراق بهادار» می‌گویند.

ورود به بورس

بازار بورس بهترین مکانی است که شما با هر میزان سرمایه‌ای می‌توانید وارد آن شوید، به‌طوری‌که برخی از افراد با سرمایه مازاد (پولی که در روند زندگی روزمره دخالتی ندارد)، پس‌انداز و بخشی از حقوق ماهیانه خود این کار را انجام می‌دهند. نکته‌ای که باید حتماً به آن دقت شود این است که سرمایه‌گذاری در بورس حتماً باید با سرمایه مازاد صورت گیرد. در اینجا دو موضوع بسیار مهم است. اول اینکه با توجه به ریسک بالای این بازار و احتمال قرار گرفتن در موقعیت زیان، ممکن است بخشی از اصل سرمایه‌تان از دست برود؛ در این صورت اگر شما با سرمایه مازادتان واردشده باشید لطمه‌ای به روند عادی زندگی‌تان وارد نخواهد شد و همین موضوع مدت ماندن شما در بازار را افزایش می‌دهد.

اما دومین، زمانی که شما با سرمایه مازاد وارد بازار شوید به دلیل این‌که این سرمایه اختلالی در زندگی روزمره شما ایجاد نمی‌کند پس برای افزایش غیرمنطقی آن تصمیم هیجانی نمی‌گیرید و احتمال اخذ تصمیمات منطقی و پیروی از تحلیل‌های صحیح افزایش می‌یابد.

با توجه به پیشرفت فناوري و افزایش استفاده از اینترنت این امکان به وجود آمده است که افراد بدون نیاز به حضور در تالار بورس و یا کارگزاري‌ها اقدام به دریافت کد بورسی و انجام معامله نمایند و از طریق اینترنت به خریدوفروش سهام خود بپردازند. این امکان از دیگر مزایاي سرمایه‌گذاري در این بازار بوده که افراد بدون صرف وقت براي رفت‌وآمد می‌توانند به معامله در این بازار بپردازند.

در این بازار هر فردي که قصد شروع فعالیت و خریدوفروش سهام دارد می‌تواند با مراجعه به سایت‌هاي اینترنتی متفاوت، خرید کتاب‌هایی در این زمینه و شرکت در دوره‌های آموزشی به کسب اطلاعات و افزایش آگاهی بپردازد و با استفاده از آموزش درست بازدهی خود را در این بازار افزایش دهد.

مزایای بازار بورس

شفافیت بازار بورس از جمله خصوصیاتی است که در هر بازار سرمایه‌گذاری مشاهده نمی‌شود.

در این بازار فعالیت و اطلاعات شرکت‌هاي داخل بورس کاملاً مشخص بوده و از طریق سایت کدال قابل دسترسی است. این اطلاعات با برگزاري هرچند وقت یک‌بار مجامع شرکت‌ها به‌روز می‌شود و در دسترس عموم قرار می‌گیرد. (مجامع شرکت‌ها مربوط به تصمیماتی است که با حضور هیئت‌مدیره و مدیرعامل و سهامداران تشکیل می‌شود)

پس به هیچ عنوان قطعیتی در مورد فعالیتی که در بازار بورس انجام می‌شود وجود ندارد. براي مثال در بازارهاي سکه، ارز، موبایل و مسکن هیچ قانون خاصی براي ارائه اطلاعات شفاف و صریح به صاحبان سهم وجود ندارد و سرمایه‌گذار قدم در راهی گذاشته که زوایاي نامعلوم آن بسیار است. به خاطر وجود امکان سود و ضرر در بازار سرمایه این اطمینان حاصل می‌شود که این فعالیت اقتصادي کاملاً ازنظر شرعی درست است.

از دیگر مزایاي این بازار آن است که سرمایه‌گذار هر زمان که نیاز به برداشت پول خود داشته باشد با فروش سهام خود ظرف مدت دو تا چهار روز کاري مبلغ به‌دست‌آمده از فروش سهام را دریافت می‌کند.

با توجه به مطالبی که گفته شد, بازار بورس داراي مزیت‌های زیادی است.

مزایای سرمایه‌گذاری در بورس برای سهامداران:

 • کسب سود
 • نقد‌شوندگی بالا
 • مولد بودن فعالیت
 • امکان سرمایه‌گذاری با هر‌ میزان سرمایه
 • امنیت سرمایه‌گذاری
 • حفظ سرمایه در مقابل تورم

مزایای حضور در بورس برای شرکت‌ها:

 • تأمین مالی آسان
 • کسب شهرت عمومی
 • دریافت معافیت مالیاتی

مزایای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در بورس برای جامعه:

از مزایای سرمایه‌گذاری دراین بازار می‌توان به:

 • کنترل نقدینگی در جامعه
 • رشد تولید ناخالص ملی (به مجموع ارزش پولی كالاها و خدمات نهایی تولیدشده در کشور گفته می‌شوند که مربوط به یک دوره زمانی خاص می‌باشد مثلاً تولید ناخالص ملی در یک سال مشخص)
 • مهار تورم (تورم به معنای افزایش نامتناسب قیمت‌ها می‌باشد)، استفاده از پس‌اندازهای خرد و کوچک مردم,
 • هدایت سرمایه‌‌‌‌‌هاي سرگردان و کمک به رشد صنعتی شدن کشور

اشاره کرد.

با توجه به مزایاي متعدد بازار بورس، خوب است تا اکثر افراد جامعه با هراندازه سرمایه‌ به این بازار وارد شوند و به سرمایه‌گذاري و استفاده از مزایاي این بازار در کسب سود بپردازند. هر چه عمق این بازار بیشتر شود به عبارتی نقدینگی بیشتری وارد شود انواع ریسک در آن کاهش خواهد یافت.

جمع‌بندی

مشارکت در بازار بورس یکی از روش‌های ممکن برای سرمایه‌گذاری است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سرمایه‌گذاری در این بازارحفظ اصل سرمایه در مقابل تورم است زیرا این بازار واکنش افزایشی در مقابل بالا رفتن تورم نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاری در این بازار در وهله اول نیازمند دانش و آگاهی است. توصیه می‌شود که اگر افراد دانش لازم را فرانگرفته‌اند، سرمایه خود را به شرکت‌های سبد گردانی بسپارند اما حتماً در مورد شرکت موردنظر تحقیق به عمل‌آورند تا این شرکت‌ها به نمایندگی از آن‌ها به خریدوفروش سهام بپردازند.

در گام بعدی، سرمایه‌گذار باید به اصل سرمایه مازاد توجه کند و به‌هیچ‌عنوان با پولی که روند عادی زندگی‌اش به آن وابسته است وارد این بازار نشود.

درست است که سرمایه‌گذاری در این بازار می‌تواند سود خوبی نصیب سرمایه‌گذاران کند، اما افراد تازه‌وارد نباید رؤیایی فکر کنند و سودهای نامعقول را برای خود متصور شوند.

و در پایان ذکر دوباره این نکته الزامی است که هرچه این بازار عمیق‌تر شود، ریسک‌های موجود در آن کاهش خواهد یافت. با افزایش عمق بازار سرمایه، نقدینگی از سطح جامعه جمع می‌شود و این موضوع می‌تواند به مهار تورم کمک کند.

مطالب پیشنهادی
نظرات