بلاگ/بورس
شناسه خبر:671 تاریخ انتشار:1399/08/11 20:28 نویسنده: فاطمه رشیدی
بورس و انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در آن

 

سرمایه‌گذاری

در چند ماه اخیر، به دلایل مختلف اقبال عمومی به بورس افزایش یافته است. به هر محلی مراجعه کنید از بورس صحبت می‌کنند. در تاکسی، فروشگاه، اداره‌ها و ... 

این موضوع نشان از افزایش ضریب نفوذ بورس بین مردم دارد. با توجه به تورم لجام‌گسیخته‌ای که سالیان متمادی گریبان‌گیر مردم بوده، حالا بورس برای آن‌ها کورسوی امیدی برای جبران قدرت خرید از دست رفته‌شان است.

در این بین برخی تصور می‌کنند که فقط از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم می‌توانند در بورس فعالیت کنند؛ اما روش‌های دیگری هم وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به توضیح روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در بورس بپردازیم.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس عبارت‎‌اند از:

 

سرمایه‌گذاری مستقیم

در این روش با داشتن کد بورسی می‌توانید در بازار سرمایه فعالیت کنید. اگر این روش را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده باشید، می‌توانید به صورت تلفنی، آنلاین و یا حضوری به خرید و فروش بپردازید. نکته‌ای که باید به آن دقت شود این است که روش سرمایه‌گذاری مستقیم مستلزم داشتن دانش و اطلاعات کافی از بورس است.

فعالیت در بازار سرمایه نیازمند دانش و تجربه است. اگر شما دانش کافی در این حوزه را ندارید، پیشنهاد ما به شما این است که از روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری استفاده کنید. هرچه دانش شما کمتر باشد، ریسک سرمایه‌گذاریتان بالاتر خواهد رفت. برای جلوگیری از این اتفاق، روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری در بورس گزینه‌های بهتری محسوب می‌شوند.

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

اگر روش سرمایه‎گذاری غیرمستقیم را انتخاب کرده باشید، نیازی نیست که خودتان شخصاً وارد معامله شوید. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم ریسک پایین‌تری نسبت به روش مستقیم دارد. این روش ابزارهایی دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

 

سرمایه‌گذاری

 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

این ابزار برای افرادی که دانش کافی ندارند و می‌خواهند به صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنند، روش مناسبی است. یک صندوق سرمایه‌گذاری متشکل است از انواع اوراق بهادار مانند اوراق مشارکت، سهام شرکت‌ها و ... با توجه به نوع صندوق، درصد و ترکیب اوراق بهادار در آن متفاوت است. این صندوق‌ها ریسک پایین و قدرت نقدشوندگی بالایی دارند.

نکته قابل توجه این است که سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها کاملاً بدون ریسک نیست. تنها صندوق درآمد ثابت است که سود مشخصی را از قبل تضمین می‌کند. البته توجه به این نکته ضروری است که هر چقدر ریسک کاهش یابد به تبع آن سود هم کاهش خواهد یافت. در واقع شما ریسک بیشتر را در قبال سود انتظاری بالاتر می‌پذیرید؛ بنابراین لازم است قبل از اینکه اقدام به خرید واحدهای سرمایه‌گذاری کنید، نسبت به انواع آن آگاهی لازم داشته باشید. (می‌توانید به مطلب انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مراجعه کنید.)

خرید واحدهای سرمایه‌گذاری را صدور سرمایه‌گذاری و فروش آن را ابطال واحد سرمایه‌گذاری می‌گویند. برای خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها باید به شعبه صندوق مورد نظر مراجعه کنید. با همره داشتن مدارک شناسایی و سپس واریز وجه تعیین شده، می‌توانید گواهی مربوطه را دریافت کنید. این گواهی باید هنگام فروش واحدهای صندوق همراهتان باشد. برای مشاهده اطلاعات صندوق‌ها می‌توانید به نشانی seo.ir مراجعه کنید.

مزایا و معایب صندوق‌های سرمایه‌گذاری

از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، می‌توان به کاهش ریسک و نقدشوندگی بالا اشاره کرد. به این دلیل می‌گوییم این صندوق‌ها نقدشوندگی بالا دارند که شما به راحتی می‌توانید صندوق مورد نظرتان را در زمان دلخواه بفروشید.

از معایب این صندوق‌ها می‌توان به دو ریسک احتمالی اشاره کرد. اولین ریسک مربوط است به تغییر نرخ بازده اوراق با درآمد ثابت. هر صندوقی بسته به ماهیت و استراتژی‌اش، درصدی از اوراق با درآمد ثابت را نگهداری می‌کند؛ بنابراین در صورت کاهش بازده این اوراق، بازده کل صندوق تحت تأثیر قرار می‌گیرد. دومین ریسک مربوط است به کاهش ارزش سهامی که صندوق مورد نظر در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده است؛ که این اتفاق هم به میزان خود موجب کاهش بازده کل صندوق خواهد شد.

سبد گردانی

از دیگر ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، سبدگردانی است. سبدگردان یک شخص حقوقی است که از طرف سرمایه‌گذار مجوز دارد که به ازای دریافت کارمزد، به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار بپردازد. این فرایند با منعقد کردن قراردادی بین سبد گردان و سرمایه‌گذار شکل می‌گیرد. تفاوت سبد گردان با صندوق سرمایه‌گذاری در این است که در اینجا سرمایه‎گذار شخصاً مالک اوراق بهادار است و سبد گردان به نمایندگی از سرمایه‎گذار سبد اوراق بهادار او را مدیریت می‌کند. هر فرد و یا شرکتی بدون داشتن مجوز از سازمان بورس، اجازه مدیریت سبد دیگری را ندارد. برای آگاهی از نشانی و سایر اطلاعات سبدگردان‌های مورد تایید سازمان بورس، می‌توانید به seo.ir مراجعه کنید.

سنجش میزان ریسک پذیری و تشکیل سبد متناسب یکی از اولین اقداماتی است که سبدگردان موظف به انجام آن است. (برای آشنایی بیشتر با تشکیل سبد مناسب و استراتژی معاملاتی می‌توانید دوره استراتژی معاملاتی و سبد سهام را مشاهده کنید.)

سبد گردان موظف است که در طی قرارداد اولیه میزان کارمزد درخواستی و نحوه گزارش‌دهی به سرمایه‌گذار را مشخص کند. میزان کارمزد به صورت توافقی بین سرمایه‌گذار و سبد گردان تعیین می‌شود. البته سقفی برای کارمزد سبد گردانی از سوی سازمان بورس تعیین شده است که نباید کارمزد درخواستی سبد گردان از آن مقدار بیشتر شود.

مزایا و معایب سبد گردانی

به طور کلی مزایا و معایب سبد گردانی به تیم سبدگردان انتخابی شما وابسته است. اگر این تیم، تیمی حرفه‌ای و با دانش و مهارت بالا باشند، مزیت سرمایه‎گذاری شما به این روش خواهد بود. اگر هم این تیم از لحاظ عملکردی ضعیف باشند، ریسک سرمایه‌گذاری شما را بالا خواهد برد.

 

جمع‌بندی

بازار بورس در چند ماه اخیر تبدیل به مکان جذابی برای مردم شده است. به دلیل تورم‌های بالایی که سالیان سال است با آن درگیر هستیم، قدرت خرید افراد روزبه‌روز در حال کاهش است. در این شرایط، افراد بورس را مأمنی برای حفاظت از سرمایه خود می‌بینند؛ اما عموماً به این نکته توجه نمی‌کنند که بازار همواره صعودی نخواهد بود و ماندن در بورس نیازمند دانش، تجربه و مهارت است. فردی در این بازار موفق است که روزبه‌روز به دانش‌ خود اضافه کند. (می‌توانید برای کسب آموزشات لازم به آکادمی فیندو مراجعه کنید.)

برخی شاید زمان لازم برای یادگیری و مطالعه را نداشته باشند، برای همین به آن‌ها توصیه می‌شود که مستقیماً وارد بازار بورس نشوند و از روش‌های غیرمستقیم سرمایه‌گذاری در بورس کمک بگیرند.

همان‌طور که گفته شد، سرمایه‌گذاری به روش مستقیم در بورس به دانش و مهارت بالایی نیاز دارد. اگر دانش کافی در این زمینه ندارید و یا وقت کافی برای تحلیل و آموزش ندارید، پیشنهاد ما به شما این است که روش غیرمستقیم سرمایه‌گذاری در بورس را انتخاب کنید.

در روش غیرمستقیم دو ابزار صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبد گردانی وجود دارد. شما با یک بار تحقیق و مطالعه درباره سبدگردان‌ها و یا صندوق‌ها، می‌توانید مثلاً به مدت یک سال سرمایه‌تان را به آن‌ها بسپارید. توصیه ما این است که حتماً قبل از اینکه در صندوقی سرمایه‌گذاری کنید و یا پولتان را به سبد گردانی بسپارید، درباره آن صندوق و سبدگردان تحقیقات و جستجوهای لازم را انجام دهید. همچنین از مورد تایید بودن آن‌ها از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار اطمینان حاصل کنید.

 

مطالب پیشنهادی
نظرات