بلاگ/بورس
شناسه خبر:736 تاریخ انتشار:1399/10/30 17:19 نویسنده: معصومه رنج خواه
بورس در آستانه انتخابات

در این مقاله به بررسی رفتار شاخص کل در مدت زمان باقی مانده به انتخابات و دوره‌های ریاست جمهوری گذشته می‌پردازیم.

بورس در آستانه انتخابات

کمتر از 6 ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 1400 باقی مانده است. معمولاً در این بازه زمانی، بازار سرمایه رفتاری تکرارشونده از خود نشان داده است. در ادامه به بررسی رفتار شاخص کل در 6 ماه مانده به انتخابات و در دوره‌های ریاست جمهوری گذشته می‌پردازیم.

رفتار شاخص کل در 6ماه مانده به انتخابات

انتخابات سال 1384

انتخابات سال84 تنها انتخابات 2دوره‌ای در تاریخ انتخابات ایران بود که با پیروزی محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس جمهور به پایان رسید. در 6ماه قبل از انتخابات84، شاخص کل ابتدا با افت 9درصدی همراه شد و سپس در حالت نوسانی تا روز انتخابات84 قرار گرفت. تصویر زیر رفتار شاخص کل در 6ماه مانده به انتخابات سال 84 را نشان می‌دهد.

رفتار شاخص کل در آستانه انتخابات 84

در دور اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، بازار سرمایه با رکود شدیدی همراه شد و به میزان 25درصد افت کرد. همچنین در این مدت قیمت دلار به میزان 10درصد رشد کرد.

انتخابات سال 1388

در بازه زمانی 6ماه مانده به انتخابات88، رفتار شاخص کل نسبت به سال84 متفاوت بود. در این بازه زمانی، ابتدا شاخص کل با اصلاح 11درصدی همراه شد. سپس در 2 تا 3 ماه مانده به انتخابات، روند صعودی شاخص شروع شد و تا روز انتخابات به میزان 18درصد رشد کرد. در این مدت، قیمت دلار به میزان 2درصد کاهش یافت. تصویر زیر رفتار شاخص کل در 6ماه مانده به انتخابات 88 را نشان می‌دهد.

رفتار شاخص کل در 6ماه مانده به انتخابات 88

با شروع دور دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد شاخص کل و نرخ ارز با رشد سرسام آوری همراه بود. به طوری که قیمت دلار با 268درصد و شاخص کل با 395‌درصد رشد همراه شد.

انتخابات سال 1392

در 6ماه مانده به انتخابات92، بازار سرمایه با رشد 39درصد همراه بود و در روندی صعودی به سر می‌برد. در همین مدت نرخ ارز با رشد 20درصدی همراه شد. تصویر زیر رفتار شاخص کل در 6ماه مانده به انتخابات‌92 را نشان می‌دهد.

رفتار شاخص کل در 6ماه مانده به انتخابات 92

انتخابات92 با پیروزی آقای حسن روحانی به پایان رسید. در طول 4سال اول ریاست جمهوری جناب روحانی بازار سرمایه روندی نوسانی داشت و در طول 4سال تنها به میزان 70‌درصد رشد کرد. در طول این مدت قیمت دلار تقریبا ثابت ماند و تنها به میزان 2.8درصد رشد کرد.

انتخابات سال 1396

در بازده زمانی 6ماه مانده به انتخابات96، ابتدا شاخص با افت 6درصدی همراه شد و سپس در 2ماه مانده به انتخابات، روندی صعودی به خود گرفت. در این مدت نرخ ارز با افت 4.5‌درصدی همراه بود. شکل زیر رفتار شاخص کل در 6‌ماه مانده به انتخابات 96 را نشان می‌دهد.

رفتار شاخص کل در 6 ماه مانده به انتخابات 96

انتخابات96 با پیروزی مجدد آقای حسن روحانی به پایان رسید. رشد شاخص کل و نرخ دلار در طول این 4سال تا به امروز بی‌سابقه بود! به طوری که نرخ ارز با رشد 700درصد و شاخص کل با رشد 1300درصد همراه شد.

این میزان رشد نرخ ارز و شاخص کل در تمام ادوار ریاست جمهوری ایران بی‌سابقه است.

بازدهی شاخص کل در دوره‌های ریاست‌جمهوری اخیر

بازدهی شاخص کل در دوره‌های ریاست‌جمهوری اخیر

همان‌طور که در تصویر بالا مشخص است، رفتار شاخص کل در دوره‌های ریاست‌جمهوری را می‌توان همانند یک الگوی تکرارشونده تصور کرد. در اغلب اوقات روند شاخص کل در دوره اول انتخابات ریاست جمهوری، نزولی یا نوسانی است. این نکته به خاطر تلاش دولت برای ثبات نسبی نرخ ارز در دوره‌های اول خود است. در دوره‌های دوم برعکس دوره‌های اول ریاست جمهوری شاخص کل روند صعودی قدرتمندی را آغاز می‌کند. این نکته نیز به دلیل رشد شارپ نرخ ارز است که در نهایت منجر به افزایش سودآوری شرکت‌ها و در نتیجه رشد قیمت آن‌ها می‌شود.

چرا چنین الگویی در دوره‌های ریاست‌جمهوری وجود دارد؟

رؤسای ‌جمهور ایران در دوره اول خود با شعار کاهش قیمت‌ها و کاهش نرخ ارز تلاش می‌کنند اعتماد عموم مردم را کسب کنند. این سیاست با قیمت‌گذاری دستوری و همچنین ثابت نگه‌داشتن نرخ دلار تحقق می‌یابد. بنابراین به دلیل ثبات نرخ دلار و همچنین سیاست‌های نرخ‌گذاری دستوری سودآوری شرکت‌ها کاهش یافته یا ثابت می‌ماند. درنتیجه شاخص کل نیز در بازه زمانی مذکور روند نزولی یا نوسانی خواهد داشت.

اما در دوره دوم به علت کسب اعتماد مردم، دولتمردان تمرکز کمتری بر روی کنترل تورم و نرخ ارز دارند. در این دوره به دلیل محقق شدن شعار دوره اول انتخابات تلاش می‌کنند با شعار رونق تولید پیروز انتخابات شوند. در نتیجه قیمت دلار به‌صورت سرسام آوری رشد می‌کند که اهرمی بر رشد سودآوری شرکت‌های بورسی و غیربورسی شده و در نتیجه رشد شاخص همانند فنری با رشد زیادی همراه می‌شود.

جمع‌‎بندی

باتوجه به تکرار الگوها در 6ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری و هرکدام از ادوار آن‌ها، می‌توان رفتار شاخص کل در 6ماه مانده به انتخابات‌1400 را پیش‌بینی کرد. این پیش‌بینی بدین صورت است که در 6 ماه مانده به انتخابات1400 ابتدا شاهد یک نزول در بازار سهام باشیم. سپس بازار با روندی صعودی یا نوسانی همراه شود. با توجه به وجود کسری بودجه دولت و نرخ تورم در ماه‌های آتی و همچنین رشد سودآوری شرکت‌ها در گزارشات 9ماهه آن‌ها می‌توان انتظار روند صعودی دیگری در بازار سهام تا قبل از انتخابات‌1400 داشته باشیم.

 

دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
۵ گام حیاتی برای جبران ضررهای بورس

کمتر از 6 ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 1400 باقی مانده است. معمولاً در این بازه زمانی، بازار سرمایه رفتاری تکرارشونده از خود نشان داده است....

دوطرفه شدن جاده بورس؛ گامی مهم در تسهیل سرمایه‌گذاری

کمتر از 6 ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 1400 باقی مانده است. معمولاً در این بازه زمانی، بازار سرمایه رفتاری تکرارشونده از خود نشان داده است....

5 سهمی که در ریزش بازار بورس خوش درخشیدند!

کمتر از 6 ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 1400 باقی مانده است. معمولاً در این بازه زمانی، بازار سرمایه رفتاری تکرارشونده از خود نشان داده است....

نظرات