بلاگ/آموزش بورس
شناسه خبر:519 تاریخ انتشار:1399/02/28 17:23 نویسنده: مدیر سیستم
بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری دغدغه همه بوده و هست، یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که در مدرسه و دانشگاه یادمان نمی‌دهند و در زندگی باید یاد بگیریم این است که با پولی که داریم چه کار کنیم، تا مجبور نباشیم همه‌ی عمر کار کنیم.

کارشناسان می‌گویند بخش بزرگی از موفقیت مالی هر فرد به مدیریت صحیح سرمایه آن شخص بستگی دارد؛ با توجه به این موضوع که فرصت‌های سرمایه‌گذاری بی‌شماری که این روزها وجود دارد، انتخاب اینکه پولتان را در کجا سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز کنید تا حدی مشکل است.

در این مقاله ابتدا به نکاتی که برای انتخاب بهترین راه سرمایه‌گذاری اشاره می‌کنیم، بعد از آن انواع سرمایه‌گذاری را تقسیم‌بندی و هرکدام را توضیح خواهیم داد.

سرمایه‌گذاری

 

فاکتورهای مهم سرمایه‌گذاری

 

1_ میزان پول در دسترس

مشخص است که کسی که سرمایه کمی دارد با شخصی که سرمایه زیادی دارد، دید متفاوتی دارد. پیشنهاد سرمایه‌گذاری برای این دو شخص نیز با یکدیگر متفاوت است؛ شخصی که با سرمایه بالا، می‌تواند در پروژه‌‌های بزرگ و با دید بلندمدت‌تری سرمایه‌گذاری کند اما شخصی که سرمایه کمی دارد، توان انجام این کار را ندارد.

2_ نقد شوندگی مورد نیاز

این فاکتور نیز در افراد مختلف متفاوت است؛ افرادی هستند که با سرمایه‌ای که در اختیار دارند، زندگی روزمره خود را اداره می‌کنند. این افراد در سرمایه‌گذاری به این نکته توجه می‌کنند که در جایی بتوانند سرمایه‌گذاری کنند که هر لحظه که به پول نیاز پیدا کردند به راحتی بتوانند سرمایه خود را خارج کرده و نیاز خود را برطرف کنند. اما در آن طرف ماجرا افرادی نیز وجود دارد که با سرمایه مازاد و غیر ضروری خود اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند؛ این افراد برای پولی که سرمایه‌گذاری کردند برنامه خاصی درباره اینکه رفع نیاز باشد در نظر نمی‌گیرند و در نتیجه در جاهایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که اگر نقد شوندگی کمتری هم داشته باشد برای آن‌ها مشکلی به وجود نیاورد.

3_ بازدهی مورد انتظار و درجه ریسک گریزی

چون این دو فاکتور بحث جداناپذیر از یکدیگر هستند ماهم آن را باهم بررسی می‌کنیم. گاهی اوقات فعالیت‌هایی که سود بالایی به شما می‌دهند، به همان نسبت از درجه ریسک بالایی نیز برخوردار هستند. البته برعکس این حالت هم وجود دارد؛ یعنی فعالیت‌هایی که خطر کمتری در آنها سرمایه شما را تهدید می‌کند به همان نسبت سود کمتری را نیز نصیب شما می‌شود.مشخص است که متناسب با درجه ریسکی که می‌کنیم بازدهی نیز ممکن است نصیب ما شود. سرمایه‌گذارها با توجه به شخصیتی که دارند در دو دسته ریسک گریز و ریسک‌پذیر تقسیم می‌کنیم: افراد ریسک پذیر به دنبال حداکثر بازدهی ممکن در سرمایه‌گذاری هستند؛ این افراد در انواع بازارهایی با درجه ریسک بالا مثل بورس اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند و در فقط به فکر کسب بیشترین بازدهی هستند. اما افراد ریسک گریز، با توجه به نوع شخصیتی که دارند در جایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که کمترین بازدهی ولی مطمئن را به آن‌ها بدهد. این افراد، در بازارهایی مثل بانک‌ها، اوراق با درآمد ثابت و دیگر بازارهایی که ریسک کمی دارند، اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند.

4_ افق سرمایه‌گذاری

اینکه برای چه مدت قرار است سرمایه خودتان را حبس کنید، یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین جا برای سرمایه‌گذاری است. شما شخصی را در نظر بگیرید که با افق 10 ساله اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند، این شخص به دنبال بازارهایی است که این امکان سرمایه‌گذاری را با توجه به افقی که برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته است، داشته باشد و از طرفی بازدهی که از سرمایه‌گذاری انتظار دارد نیز کسب کند.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی

 • سرمایه‌گذاری مستقیم: سرمایه‌گذاری مستقیم به این معناست که سرمایه‌گذار شخصا وارد بازار می‌شود و سرمایه‌گذاری می‌کند. در این روش هیچ محدودیتی وجود ندارد و هر کس می‌تواند خودش به تنهایی وارد تمام بازارهای مالی شامل طلا، سکه، ارز، زمین و ساختمان، ارز دیجیتال، بورس و… شود.
 • سرمایه‌گذاری مستقیم فرد باید خودش اطلاعات کافی درمورد سرمایه‌گذاری‌اش داشته باشد و برای مدیریت سرمایه‌اش زمان بگذارد. به علاوه اینکه تمام ریسک احتمالی سرمایه‌گذاری را به گردن بگیرد. چرا که در تمام بازارهای مالی نوساناتی وجود دارد که اگر کسی اطلاعات لازم در خصوص سرمایه‌گذاری در آن بازار را نداشته باشد، ممکن است ضررهای شدیدی متحمل شود یا حتی کل سرمایه‌اش را از دست بدهد.

 • سرمایه‌گذاری غیرمستقیم: در سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، سرمایه‌گذار اختیار سرمایه‌اش را به شخص یا نهاد دیگری واگذار می‌کند تا از طرف او وارد معامله شود. این روش سرمایه‌گذاری مناسب کسانی است که دانش و زمان کافی از بازارهای مالی ندارند.
 • در این روش، سرمایه‌گذار بعد از بررسی وضعیت بازدهی و ریسک شخص یا نهادی که قرار است توسط او اقدام به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم کند، سرمایه‌اش را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد تا از طرف او عملیات خرید و فروش را انجام دهند. به این ترتیب سرمایه‌گذار دیگر کاری به وضعیت بازار و چالش‌های آن ندارد و لازم نیست زمان زیادی صرف رصد بازار کند یا نگران شرایط مختلف سیاسی و اقتصادی باشد. در عوض آن شخص، هزینه کمی را بابت مدیریت سرمایه‌ای که ارائه می‌دهد از سرمایه‌گذار دریافت می‌کند.

 1. اغلب مردم ۴ چیز را به عنوان انواع سرمایه می‌شناسند: پول نقد، اوراق قرضه، سهام، اموال نمونه‌ای از سرمایه‌گذاری‌هایی است که اغلب مردم با آن آشنا هستند.
 2. آشنایی با بازارهای اوراق قرضه و بدهی
 3. به جز این ۴ نوعِ اصلی سرمایه‌گذاری، چیزهای دیگری هم هستند که افراد بتوانند سرمایه‌گذاری داشته باشند: اجناسی نظیر نفت - قهوه - ذرت - پلاستیک و طلا - ارز خارجی -  اشیاء کلکسیونی نظیر عتیقه‌جات و آثار هنری

در ادامه برخی  از این راه‌های سرمایه‌گذاری را بررسی می‌کنیم:

 • بورس

یکی از گزینه‌های جذاب برای همواره بازار بورس است. از آن جایی که روند سوددهی شرکت‌ها در این بازار وابسته به دو متغیر قیمت‌های جهانی و شرایط نرخ ارز در داخل کشور است؛ در شرایط فعلی، توجه به متغیر نرخ ارز داخلی اهمیت بالاتری دارد. پس، کسانی که به سرمایه‌گذاری در بازار بورس علاقه‌مند هستند باید این نکته را در نظر بگیرند که سرمایه‌گذاری به این روش از ریسک بالایی برخوردار بوده و اگر دانش کافی برای شناخت سود و زیان در این بازار نداشته باشید بهتر است کار را به متخصصان این حوزه واگذار کنید.

 • بانک

برای بسیاری از افراد واژه سرمایه‌گذاری یادآور بانک است. اگر ریسک پذیری کمی دارید، بانک یک گزینه خوب برای شما خواهد بود؛ در غیر این صورت گزینه‌های دیگر را حتماً مورد بررسی قرار دهید. افتتاح حساب در بانک نیز یک راه مطمئن و کم‌خطر به شمار می‌رود. اگر چنین تصمیمی گرفتید، در جستجوی بانکی باشید که بالاترین نرخ سود را به شما می‌دهد. یکی از مزایای بانک در این است که هم ریسک بسیار کمی سرمایه شما را تهدید می‌کند و هم هر زمان که اراده کنید می‌توانید فورا پول خود را از آن خارج کنید.

یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری کم‌ریسک که حتی سودی بالاتر از بانک نصیب افراد کرده است اسناد خزانه اسلامی (اخزا) است، برای آشنایی با این اسناد اینجا را بخوانید.

 • ارز

نگهداری پول به صورت نقد همیشه یک انتخاب عاقلانه به شمار می‌رود؛ همانطور که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما نیز پول خود را در خانه نگهداری می‌کردند. با این حال، این خطر وجود دارد که بالا رفتن نرخ تورم، ارزش سرمایه نقدی شما را کاهش دهد. اما اگر به جای واحد پولی کشورتان، پولتان را در قالب ارز دیگری نگهداری کنید، این خطر به کمترین حد ممکن کاهش می‌یابد. اگر چنین تصمیمی گرفتید،‌ ارز کشوری را برای خریدانتخاب کنید که اقتصاد آن در حال رشد است یا فکر می‌کنید از آینده اقتصادی بهتری نسبت به سایر کشورها برخوردار است.این ارزها در بازارهای مالی به‌صورت مستقیم و اسکناسی یا غیر مستقیم و در بازار فارکس معامله می‌شوند.

 • طلا

قیمت طلا متأثر از مؤلفه‌های بسیاری همچون اتفاقات جهانی، نرخ ارز و... است. معمولاً در شرایطی که تقاضا برای خرید طلا افزایش می یابد، قیمت‌ها نیز روند صعودی خواهند داشت. سرمایه‌گذاری در طلا همیشه سودآور است؛ به وی‍ژه زمانی که ارزش دلار کاهش می‌یابد. در واقع بین ارزش دلار و بهای طلا یک رابطه معکوس وجود دارد. با این حال، حتی در نوسانات شدید دلار و بحران‌های اقتصادی نیز طلا همواره یک پناهگاه امن برای سرمایه شما به شمار می‌رود. روند رشد بهای طلا در بازار به خوبی این ادعا را برای شما ثابت می‌کند

 • کسب و کارهای نوپا

یکی از روش‌های که در ایران که کمتر به آن پرداخته می‌شود، سرمایه‌گذاری در استارت‌ آپ‌ها یا همان کسب و کارهای نوپا است. کسب و کارهایی که می‌توانند در آینده‌ای نزدیک پس از شروع، با توجه به رشد سریع خود، سود فراوانی را برای سرمایه‌گذار به همراه داشته باشند. ویژگی اکثر این کسب و کارها همین رشد سریع است و این یعنی بازدهی بسیار بالا! البته این همه ماجرا نیست! کسب و کارهای نوپا همان‌طور که ممکن است بازدهی خوبی داشته باشند، شکست آن‌ها نیز محتمل است. در نتیجه ریسک این انتخاب زیاد است.

آشنایی با استارت آپ‌ها

توجه: انتخاب اینکه کدام روش مناسب شماست، به عهده خودتان است! باید با بررسی شرایط و میزان توانایی و زمانی که می‌توانید به این کار اختصاص دهید، روشی که شما را به سوددهی بیشتر می‌رساند، انتخاب کنید.

برچسب ها : سرمایه‌گذاری
دسته بندی: آموزش بورس آموزش
مطالب پیشنهادی
نظرات