بلاگ/اصطلاحات ارزهای دیجیتال
شناسه خبر:393 تاریخ انتشار:1399/01/27 02:58 نویسنده: مدیر سیستم
بلوک (Block)

 

به محل ذخیره اطلاعات در سیستم بلاک چین، بلوک (Block) می‌گویند. هر سیستم بلاک‌ چین از مجموعه‌ای از بلوک‌ها که به صورت زنجیره‌وار بهم متصل‌اند تشکیل شده است.

بلوک در سیستم بلاک چین همانند صفحات یک دفتر کل حسابداری است که در آن، اطلاعات تراکنش‌ها در یک سیستم نوشته می‌شود.

هر بلوک از سه بخش تشکیل شده است:

  • داده‌ها: این بخش در واقع همانند اطلاعاتی هستند که در صفحات دفتر کل حسابداری نوشته می‌شود. حجم داده‌های قابل ذخیره در هر بلوک برای هش سیستم بلاک‌ چین با دیگری متفاوت است.
  • هش: هش همانند اثر انگشت انسان‌هاست که برای هر بلوک متفاوت است. هش نشان‌دهنده هویت بلوک است. اگر شخصی اقدام به تغییر اطلاعات درون یک بلوک کند، هش آن بلوک نیز تغییر خواهد کرد.
  • هش بلوک قبلی: بر روی هر بلوک، هش بلوک قبلی نیز ثبت خواهد شد تا مشخص باشد این بلوک، پس از چه بلوکی تشکیل شده است. اگر اطلاعات بلوک قبل تغییر کند، تمام زنجیره بلوکی پس از آن بی‌اعتبار خواهد شد.

بلوک‌ها در سیستم‌های مختلف، دارای حجم‌های مختلف هستند. به عنوان مثال در سیستم بلاک چین بیت‌کوین، حجم هر بلاک ابتدا در 36 مگابایت بود، اما در جولای 2010 برای جلوگیری از حملات اسپم، حجم این بلوک‌ها به 1 مگابایت کاهش یافت.

اطلاعات هر بلوک برای تمامی کاربران آن سیستم بلاک ‌چین قابل مشاهده است که می‌توانند با استفاده از مرورگر بلوک (بلاک اکسپلورر) به آن دسترسی داشته باشند.

برچسب ها : بلاک Block
مطالب پیشنهادی
نظرات