بلاگ/آموزش بورس
شناسه خبر:494 تاریخ انتشار:1399/02/19 21:25 نویسنده: مدیر سیستم
بزرگان بورس جهان

ذات انسان به ‌گونه‌ای است که راحت‌ترین راه را برای یادگیری انتخاب می‌کند. سخت‌ترین کار این است که وی خلاقیت به خرج دهد و روش جدیدی ابداع کند؛ اما راحت‌ترین کار این است که از دیگران تقلید کند. در بحث سرمایه‌گذاری نیز این موضوع صادق است؛ اغلب فعالان بازار سرمایه به دنبال افرادی هستند که از روش سرمایه‌گذاری او برای خود استفاده کنند. شاید شنیده باشید که میگویند سرمایه‌گذار x روش مخصوص خود را دارد؛ یا شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بخواهید از روش او برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید.

موارد زیر نمونه‌ای از سؤالاتی است که ذهن اکثر سرمایه‌گذاران را درگیر کرده است.

 • آیا فرد در سرمایه‌گذاری اطلاعات کافی دارد؟
 • آیا شما شناخت درستی از روش سرمایه‌گذاری آن فرد دارید؟
 • آیا روش سرمایه‌گذاری آن شخص برای شما هم مناسب است؟

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاران زیادی در سراسر جهان وجود دارند که شهرت خاصی پیدا کردند. این شهرت دلایل مختلفی دارد از جمله: استراتژی مخصوص معاملاتی، ثروت بالا و یا به‌دلیل نوشته و کتاب‌هایی که از خود به یادگار گذاشتند. این سرمایه‌گذاران با استفاده از تجربه‌های چند ساله خود در امر سرمایه‌گذاری یا بحث آموزش، توانستند اسمی از خود بجای بگذارند. تعدادی از این اشخاص روش‌های جدید و خلاقانه‌ای برای تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری‌های خود ارائه دادند. روش‌هایی که بعدها مورد توجه عموم قرار گرفت و به عنوان روش‌های برتر در سرمایه‌گذاری شناخته شده است.

آشنایی با 17 کتاب برتر روش‌های سرمایه‌گذاری

در این محتوا سعی می‌کنیم مسیر زیر را شرح دهیم:

 1. معرفی از افراد به‌نام و مطرح در حوزه سرمایه‌گذاری
 2. استراتژی‌های معاملاتی و سرمایه‌گذاری

بنجامین گراهام

بنجامین گراهام یکی از افراد معروف، و یکی از مطرح‌ترین فعالین بازار بورس بود که توانست اسم خود را به عنوان یکی از معامله‌گران، مطرح کند. او در ‌سال 1984 در انگلستان متولد شد. در کودکی بعد از مهاجرت به آمریکا پدر خود را از دست داد. از دست دادن پدر باعث شد که او از همان کودکی علاوه بر تحصیل به کار هم بپردازد. در ادامه موفق شد از دانشگاه کلمبیا بورسیه گرفته و در رشته‌های فلسفه و ریاضیات تحصیل کند؛ در زمانی که در دانشگاه مشغول تحصیل بود، در سن 20 سالگی به بورس علاقه‌مند شد و در یکی از کارگزاری‌های وال‌استریت مشغول به کار شد. با توجه به تلاشی که داشت در این کارگزاری به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کرد و جایگاه خوبی را نصیب خود کرد. کارهای او و موفقیت‌هایش باعث حسادت دیگر همکارانش نسبت به او شد و از طرفی با توجه به اینکه او در بسیاری از موارد پنهانی به مشتریان کارگزاری مشاوره می‌داد، باعث شد تا از آنجا اخراج شود. ولی گراهام که به سرمایه‌گذاری‌های خود بسیار مطمئن بود با سرمایه اندک به خرید سهام در بورس نیویورک ادامه داد و پس از مدت کوتاهی توانست ‌میلیون‌ها دلار از این راه کسب و نام خود را به عنوان یکی از معامله‌گران مطرح وال‌استریت مطرح کند.

بسیاری از نظریه‌های او همچنان مورد توجه فعالان بورس در سرتاسر دنیاست و از طرفی کتاب‌های او هم جزو کتاب‌های مقدس اقتصادی در زمینه سرمایه‌گذاری و تحلیل بورس به شمار می‌رود. طرفداران او از روش‌هایی پیروی می‌کنند که به نام نظریه گراهام معروف است. در حال حاضر هم وارن بافت دومین ثروتمند برتر دنیا از همین روش برای تحلیل سهام استفاده می‌کند.

 دیدگاه‌های معروف گراهام در سرمایه‌گذاری عبارت‌اند از:

 • هیچ‌کس از آینده بازار مطلع نیست. در این نظریه او معتقد است که شناسایی رفتار آینده به‌طور دقیق امری غیرممکن است پس ما به دنبال پیش‌بینی آینده نیستیم و براساس رفتار کنونی بازار عمل می‌کنیم.
 • هر شرکت دارای دو ارزش دفتری و ارزش بازار است. ارزش دفتری حاصل تقسیم دارایی‌ها بر تعداد سهام و ارزش بازار نیز حاصل ضرب قیمت هر سهم در تعداد سهام است. اگر ارزش بازار شرکتی کمتر از ارزش دفتری آن باشد پس قیمت آن سهم پایین بوده و برای خرید مناسب است. به این نکته توجه کنید که این موضوع در کشور ما به دلیل عدم بروزرسانی دارایی‌ها غیر قابل استناد است.
 • سهامی مناسب هستند که از نسبت قیمت به ارزش بازار نزدیک به 1 و همچنین از P/E پایینی برخوردار باشند.
 •  فاصله ارزش دفتری با ارزش بازار شرکت، حاشیه اطمینان آن نام دارد که هرچقدر بیشتر باشد یعنی سرمایه‌گذار کمتر از نوسانات غیرمنطقی و بی‌دلیل بازار ضربه خواهد خورد.

وارن بافِت

وارن بافت یکی دیگر از افراد معروف این لیست است که از جمله ثروتمندترین افراد جهان و بزرگترین سرمایه‌گذاران است. او شاگرد بنجامین گراهام بوده و در نتیجه اکثر دیدگاه او مانند استادش است؛ به عنوان مثال او هم مانند گراهام به عدم امکان پیش بینی آینده معتقد است و حتی قیمت سهام را نیز بررسی نمی‌کند. اکثر افراد و فعلان حوزه سرمایه‌گذاری، با او آشنا هستند در نتیجه شناخته شده ترین سرمایه‌گذار و الگوی تعداد زیادی از کسانی است که به این عرصه وارد می‌شوند.

دیدگاه‌های معروف سرمایه‌گذاری وارن بافت عبارت‌اند از:

 • قیمت سهام را در بازار دنبال نکنید و به جای پیش بینی تغییرات بازار بر روی تک تک شرکت‌ها و ارزش آن‌ها کار کنید. این دید او به تحلیل پایین به بالا اشاره دارد؛ یعنی با بررسی وضعیت شرکت‌ها می‌توانیم به وضعیت صنایع پی ببریم و بعد از آن با وضعیت کل اقتصاد.
 • در معاملات خود به همان میزانی که در کسب و کار خود وسواس دارید، اهمیت دهید.
 • در مورد معاملات و یا خرید و فروش‌هایی که می‌کنید، سعی کنید شناخت کافی داشته باشید؛ پس بهتر است که در محدوده‌های کاری خود سهم بخرید.
 • در بلند مدت شرکت‌های خوب برنده‌اند و شرکت‌های بد از بازار خارج می‌شوند.
 • مهم‌ترین نکته این است که شرکت‌های خوب را در قیمت‌های پایین بخرید.

در ادامه به تعریف شرکت خوب از نظر او می‌پردازیم.

از نظر وارن بافت شرکت خوب، شرکتی است که از خصوصیات زیر برخوردار باشد:

 • دارای مدیریتی خوب باشد. منظور از مدیریت خوب این است که وجه نقد به دست آورده را به روشی مناسب مصرف کند؛ یعنی یا آن را در فعالیت‌های سودده سرمایه‌گذاری کند و یا به صورت سود نقدی یا بازخرید سهام به سرمایه‌گذاران خود بدهد.
 • ارزش بازار آن بیش از سودشان افزایش می‌یابد.
 • قیمت خرید خوب زمانی است که قیمت سهم پایین‌تر از ارزش دفتری باشد. (همانند نظریه گراهام)
 • سبد خود را به چند سهم خوب محدود کنید. این مفهوم با این جمله که تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید در بین عموم جا افتاده است.
 • تحقیقات خود را به طور مناسب و روشن انجام داده و تحت تأثیر تفکرات دیگران قرار نگیرید.

فیلیپ فیشر

یکی دیگر از نظریه‌پردازان بازار، فیشر است که کتابی با عنوان سهام عادی و سود غیرعادی دارد. وارن بافت وی را پس از گراهام یکی از بزرگ‌ترین نظریه‌پردازان بازار سهام می‌داند و شخصاً در حضور وی تعلیم یافته است. تأکید اصلی فیشر بر انتخاب شرکت برتر است. از دید وی شرکت برتر یعنی شرکتی که فروش، حاشیه سود و گردش نقد بالا و هزینه پایین داشته باشد.

  دیدگاه‌های معروف نظریه فیشر عبارت‌اند از:

 • همیشه دنبال سهامی باشید که رشد آن در سال‌های آتی بیشتر از میانگین صنعت باشد.
 • سهامی خوب هستند که مدیریت خوب داشته باشند.
 • شناخت مشتریان شرکت و همچنین وضعیت فروش شرکت یکی از راه‌های مناسب برای انتخاب شرکت برتر است.
 • حاشیه سود شرکت را حتماً بررسی کنید. فروشی که منجر به سود نشود فایده نخواهد داشت. توجه داشته باشید که یکی از عوامل مؤثر بر حاشیه سود، پایین بودن هزینه در تولید است.
 • بهتر است با روش‌های مختلف درباره شرکت اطلاعات کسب کرده و در صورت لزوم با کارمندان، رقبا و سرمایه‌گذاران آن صحبت کنید.

پیتر لینچ

پیتر لینچ مدیریت یکی از بزرگ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشاع را بر عهده داشت. وی معتقد بود باید شرکتی را که در آن سرمایه‌گذاری می‌شود به خوبی شناخت و با دانش کافی اقدام به خرید آن کرد. از دیدگاه او بهترین کار این است که از دانش خود برای انتخاب سهام مناسب استفاده کنید. در ادامه شرکت‌های انتخابی خود را دسته‌بندی کنید. می‌توانید شرکت‌ها را به شرکت‌های با رشد سریع و در حال نوسان تقسیم کنید. با این کار متوجه خواهید شد که در چه بازه زمانی در چه شرکتی سرمایه‌گذاری کنید.

شرکت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری از نظر پیتر لینچ عبارت‌اند از شرکت‌هایی که:

 • درک آن‌ها ساده باشد زیرا دیر یا زود افراد نادانی می‌توانند مدیریت آن‌ها را بر عهده گیرند.
 • به خاطر جذاب نبودن، مردم از آن‌ها روگردان نشوند. همه فکر می‌کنند باید در آخرین شرکت اینترنتی ایجادشده سرمایه‌گذاری کنند ولی کسی به فکر آخرین شرکت فروش سبزی و میوه نیست.
 • در صنایعی که رشدی ندارند، از رشدی بالا برخوردار باشند. شناخت صنعتی که رشدی را تجربه نکرده اما شرایط شرکت وضعیت خوبی دارد، در کشور ما هم مورد توجه معامله‌گران و تحلیلگران قرار گرفته است.
 • شرکت‌هایی که مزیت رقابتی دارند و محصولاتی منحصر به فرد تولید می‌کنند، هم یکی دیگر از راه‌های شناخت شرکت برتر برای سرمایه‌گذاری است.
 • شرکتی که نیاز مردم را شناسایی کند و در راستای برطرف کردن آن وارد عمل شود، فروش خوب و پیوسته‌ای نیز خواهد داشت.
 • دارای وجه نقد زیاد و بدهی کم باشند. شرکتی که بدهی ندارد ورشکسته نخواهد شد.
 • با قیمتی خوب عرضه شود. برای تعیین خوب بودن قیمت سهم به نسبت‌هایی مانند قیمت/ارزش دفتری و P/E توجه کنید.
 • مدیران و کارمندان شرکت، خود از سهامداران شرکت باشند. به این ترتیب آن‌ها بیشتر برای رشد شرکت تلاش خواهند کرد.

بیل میلر

بیل میلر صاحب شرکت سرمایه‌گذاری معروفی است که برای بیش از ۱۵ سال عملکرد آن بهتر از شاخص S&P بوده است. دیدگاه سرمایه‌گذاری که او دارد به نوعی خروجی سایر تحلیلگران است؛ به‌طوری که وی سهامی را می‌خرد که قیمت آن در حال حاضر کمتر از ارزش پیش بینی شده‌ی آن در آینده باشد. این ارزش پیش بینی شده می‌تواند توسط خود او یا سایر تحلیلگران انجام شده باشد.

دیدگاه‌های معروف روش میلر عبارت است از:

 • به آینده نگاه کنید و نه به گذشته. افق پیشرفت یک شرکت و سهام آن در آینده اطلاعات بسیار مفیدتری نسبت به تاریخچه‌ی آن در بر دارد.
 • ارزان لزوماً به معنای ارزنده نیست. در بسیاری از موارد افت قیمت سهم به دلیل این است که بازار افت آتی آن را پیش بینی کرده است. پس باید به ارزش آتی آن توجه داشت.
 • مانند اکثریت سرمایه‌گذاران به کوتاه‌مدت فکر نکنید و دید بلندمدت داشته باشید.

دسته بندی: آموزش بورس آموزش
مطالب پیشنهادی
نظرات