بلاگ/بورس
شناسه خبر:804 تاریخ انتشار:1400/11/13 13:52 نویسنده: معصومه رنج خواه
بررسی کامودیتی‌ها در ماه ژانویه 2022

با توجه به وجود چشم‌انداز مثبت برای رشد کامودیتی‌ها، در این مقاله به بررسی تغییرات قیمتی آن‌ها در ماه ژانویه می‌پردازیم.

تغییرات قیمتی کامودیتی‌ها

قیمت کامودیتی‌ها در اولین ماه از سال نو میلادی تحت‌تأثیر بهبود اقتصادی، اقتصادهای بزرگ جهان که تقاضا برای مواد غذایی، انرژی و فلزات را تقویت کرده بودند و همچین تضعیف عرضه به‌دلیل آسیب دیدن محصولات از وضعیت جوی نامناسب و محدودیت‌های حمل‌ونقل، به بالاترین حد خود در یک دهه اخیر رسید. در این مقاله به بررسی تغییرات قیمت کامودیتی‌ها و وضعیت آن‌ها در ماه ژانویه می‌پردازیم.

صعود شاخص قیمت کامودیتی دنیا به اوج تاریخ

شاخص  BCOM(Bloomberg Commodity Index) که به‌عنوان شاخص ترکیبی کامودیتی بلومبرگ شناخته می‌‌شود یکی از مهم‌ترین شاخص‌های بازارهای کالایی است که شامل سبدی از 23قلم محصول مختلف از جمله طلا، نقره، مس، روی، آلومینیم، نفت، گاز طبیعی، گندم، ذرت، قهوه و... می‌باشد.

این شاخص هفته گذشته به ارقام بالاتر از 540واحد رسید که یک رکورد تاریخی جدید محسوب می‌شود. این موضوع انتظار رشد سودآوری شرکت های حوزه کامودیتی (صنایع معدنی، فلزات، پتروشیمی، انرژی و محصولات غذایی) را برای نیمه اول سال 2022 بالاتر برد. یکی از مهم‌ترین دلایل رشد این شاخص و اوج‌گیری قیمت‌ها در این ماه نگرانی از احتمال جنگ روسیه با اوکراین و تحریم کشور روسیه توسط آمریکا و کشورهای اروپایی بود که می‌تواند عامل کاهش صادرات این کشور به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان کامودیتی گردد.

صعود شاخص قیمت کامودیتی دنیا به اوج تاریخ

(در تصویر بالا روند شاخص ترکیبی کامودیتی بلومبرگ را از سال 1990 میلادی تاکنون را مشاهده می‌کنید)

محصولات پتروشیمی چشم انتظار قیمت نفت و گاز

محصولات پتروشیمی در ماه ژانویه بازدهی‌های متفاوتی را ثبت کردند. در این گروه اوره با افت 36درصدی بیشترین افت قیمتی را تجربه کرد و متانول با 16.5درصد افزایش بیشترین رشد را به نام خود ثبت کرد.

از جمله عوامل موثر در کاهش قیمت اوره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش قیمت گاز طبیعی در فصل چهارم سال 2021 و کاهش بهای تمام شده تولید اوره
 • کاهش سطح تقاضا به دلیل کاهش مصرف کشاورزان در فصل زمستان و به تعویق افتادن خرید اوره تا ماه فوریه
 • گران بودن قیمت اوره برای کشاورزان و انتظار برای کاهش بیشتر قیمت این محصول
 • کاهش بارندگی و خشکسالی

از جمله عوامل موثر بر افزایش قیمت متانول را نیز می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • افزایش قیمت نفت خام (قیمت متانول با قیمت نفت خام همبستگی بالایی دارد)
 • تقاضا بالای واحدهای MTO برای متانول
 • عرضه محدود متانول ایران در بازار آسیا در ماه ژانویه به‌دلیل قطعی گاز واحدهای تولیدی

روند تغییرات قیمتی دیگر محصولات پتروشیمی را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید.

تغییرات قیمتی دیگر محصولات پتروشیمی

 

فلزات اساسی با چشم‌اندازی نسبتا نزولی در سال جدید

گروه فلزات اساسی در ماه ژانویه عملکرد نسبتا خوبی را به ثبت رساندند. علی‌رغم افزایش ارزش دلار آمریکا در پی تغییر سیاست‌های فدرال رزرو و همین‌طور احتمال چندین مرحله افزایش نرخ بهره در سال جدید اما فلزات اساسی همچنان در برابر افت و ریزش قیمتی مقاومت کرده و در سطوح بالای قیمتی معامله شدند؛ اما در ادامه چشم‌اندازی نسبتا نزولی در مورد قیمت این فلزات در سال جدید پیش‌بینی می‌گردد. در ادامه نمودار بازدهی فلزات اساسی را در یک ماه اخیر مشاهده می‌کنید.

 

تغییرات قیمتی دیگر فلزات اساسی

 

 

در این گروه نیکل با رشد 9درصدی و سرب با افت 3.6درصدی، به‌ترتیب لقب ببیشترین رشد و افت را در ماه گذشته از آن خود کردند. بی‌ثباتی در میزان عرضه آلومینیوم منجر به ادامه روند افزایش قیمت این محصول شد که به‌دلیل ایجاد بحران انرژی در کشورهای اروپایی و چین رقم خورد و همین امر باعث رشد نزدیک به 7درصدی قیمت آلومینیوم در این ماه شد. میانگین موجودی آلومینیوم در انبارهای بورس فلزات لندن و چین در کمترین میزان خود قرار دارد و در انتهای ماه گذشته حدود 1میلیون 200هزار تن گزارش شد.

فلز روی با رشد 1درصدی در ژانویه پرنوسان نبود و ماه آرامی را سپری کرد. موجودی انبار این فلز پس از چندین ماه کاهش، یک افزایش قابل‌توجه از سطح 75هزار تن به سطح 92هزارتنی را تجربه کرد و قراردادهای آتی با قیمت‌های نزدیک به 3600دلار برای این محصول چشم‌اندازی کاهشی برای آن رقم زد.

قیمت مس اما در ماه گذشته با کاهش 1.3درصدی روبه‌رو شد و به محدوده 9500دلار رسید. شاخص دلار در هفته گذشته افزایش پیدا کرد و به سطح 97.44واحدی رسید. این مسئله باعث افزایش فشار بر قیمت مس شد. همچنین سطح تقاضا و تمایل به خرید کارخانه‌های ذوب برای کنسانتره مس قبل از سال نو چین حداقل بوده و با توجه به تعطیلی بازارها در چین همچنان انتظار حجم معاملات پایین وجود دارد.

 

نفت و انرژی،کاملا صعودی و پیشرو

گروه نفت و انرژی در این ماه کاملا صعودی بود و تمامی محصولات این گروه با رشد قیمت مواجه بودند. مسائل بنیادین در سمت عرضه‌ و همچنین ‌تقاضا از قیمت این محصولات حمایت می‌کنند و سرمایه‌گذاران انتظار دارند که واریانت او میکرون ویروس کرونا علی‌رغم سرعت انتشار بسیار بالا منجر به افزایش محدودیت‌ها و کاهش سطح تقاضا نشود. در ادامه نمودار بازدهی محصولات نفت و انرژی را در یک ماه اخیر مشاهده می‌کنید.

 

تغییرات قیمتی بازار جهانی نفت و انرژی

 

قیمت نفت در ماه ژانویه تا 90دلار در هر بشکه نیز افزایش پیدا کرد که بالاترین سطح در هفت سال گذشته است. چشم‌انداز تقاضا بر اساس گزارش‌های اوپک‌ پلاس و آژانس بین‌المللی انرژی همچنان قوی است؛ اما سمت عرضه با توجه به محدودیت‌های تولید اوپک‌ پلاس و کمبود سرمایه‌گذاری در این حوزه انتظار می‌رود پاسخ‌گو تقاضا به‌ویژه در نیمه اول سال 2022 نباشد و قیمت نفت در سطوح بالا باقی بماند؛ اما در نیمه دوم سال با کاهش محدودیت عرضه انتظار کاهش قیمت وجود دارد.

عوامل موثر بر رشد قیمت نفت

از دیگر عوامل موثر بر رشد قیمت نفت در این ماه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش میزان ذخایر نفت آمریکا، چین و اروپا
 • مشکلات به وجود آمده در تولید و عرضه نفت در کشور لیبی
 • شدت گرفتن آشوب در قزاقستان به‌عنوان یک تولیدکننده انرژی و تشدید کاهش در عرضه
 • مذاکرات طولانی احیای توافق هسته‌ای ایران و عدم عرضه کافی از طرف ایران به بازار جهانی
 • تنش‌های بین کشور روسیه و اوکراین و خطرات ژئوپلتیک ناشی از آن
 • حملات حوثی‌های یمن به امارات متحده عربی
 • قطعی خط لوله انتقال نفت کرکوک-جیهان از عراق به ترکیه

بنزین در میان محصولات نفتی در ماه اخیر رشد 14.59درصدی را تجربه کرد. کاهش نگرانی‌ها در خصوص ویروس اومیکرون، افزایش تعداد مسافرت‌ها و همین‌طور افزایش قیمت نفت ازجمله دلایل رشد قیمت بنزین در ماه اخیر بود. تقاضا برای گاز طبیعی نیز به دلیل رشد تقاضا برای گرمایش، تولید برق و همچنین موج برف، کولاک و سرما در بیشتر مناطق دنیا افزایش پیدا کرد. با پایان فصل سرما به‌جهت افزایش ذخایر گاز انتظار می‌رود قیمت‌ها همچنان بالا باقی بماند. نگرانی در مورد درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین نیز می‌تواند عرضه گاز طبیعی به اروپا را با مشکل جدی مواجه کند.

 

فلزات گران‌بها تحت فشار سیاست‌های فدرال رزرو

فلزات گران‌بها در این ماه با توجه به آخرین جلسه فدرال رزرو آمریکا در هفته گذشته و لحن کاملا هاوکیش (انقباضی) آقای پاول تحت فشار قرار گرفتند. پالادیوم و پلاتین با رشد قیمتی و طلا و نقره با کاهش قیمت این ماه را به اتمام رساندند. در ادامه نمودار بازدهی فلزات گران‌بها در ماه گذشته را مشاهده می‌کنید.

 

تغییرات قیمتی دیگر محصولات فلزات گران بها

در هفته گذشته قیمت طلا به نشست فدرال رزرو و رشد بیش از انتظار تولید ناخالص داخلی آمریکا واکنش داد. بنابراین به زیر 1790دلار سقوط کرد و حمایت 1800دلاری خود را از دست داد. آمارها نشان می‌دهد که بخش اشتغال آمریکا در وضعیت خوبی قرار دارد. بنابراین فدرال رزرو تمایل دارد در ماه مارس خرید اوراق را متوقف کرده و هم‌زمان نرخ بهره را افزایش دهد. انتظارات برای افزایش نرخ بهره به پنج‌بار در سال 2022 رسیده است. با توجه به لحن انقباضی آقای پاول شاخص دلار نیز رشد قابل توجهی را در این ماه رقم زد و فشار مضاعفی را به قیمت کالاها تحمیل کرد؛ اما در کنار سیاست‌های فدرال رزرو، تنش‌های روسیه و اوکراین به عنوان عامل ناامنی و موثر در رشد طلا به عنوان کالای امن را نیز باید مورد توجه قرار داد.

 

جمع‌بندی

در ماه ژانویه با توجه به عواملی که منجر به افزایش تقاضا و کاهش عرضه در اکثر کامودیتی‌ها شد شاهد افزایش قیمت و رسیدن اکثر کامودیتی‌ها به قیمت‌های تاریخی خود بودیم. از جمله عواملی که باعث ادامه رشد یا ثبات قیمتی کامودیتی‌ها در سال 2022 می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  ادامه فصل سرما و تقاضا بالا برای نفت و انرژی
 • کاهش شدید ذخایر فلزات و انرژی در بیشتر کشورهای مصرف‌کننده و حتی تولیدکننده کامودیتی
 • گشایش‌های اقتصاد کشورها در پی پایان پاندمی کرونا و خطرات ناشی از آن و پیش‌بینی برگشت تقاضا به شرایط پیش از کرونا و انتظار برای رشد اقتصادی کشورهای جهان در سال جدید
 • روسیه از بزرگترین و مهم‌ترین کشورهای تولیدکننده و صادرکننده کامودیتی در جهان است. بنابراین نگرانی از درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین و تحریم این کشور توسط آمریکا و اروپا می‌تواند منجر به ایجاد بحران در کل جهان گردد.

از سوی دیگر شرایط تورمی ناشی از سیاست‌های انبساطی آمریکا و کشورهای اروپایی به دلیل کرونا در سال‌های اخیر باعث شده تا اغلب بانک‌های مرکزی این کشورها تصمیم به تغییر این سیاست گرفته و جهت کاهش تورم دست به اقدامات زیر بزنند:

 • توقف خرید اوراق قرضه
 • افزایش چندین پله در نرخ بهره
 • نهایتا کاهش ترازنامه بانک‌ها

لذا تحقق این موارد منجر به افزایش شاخص دلار و فشار شدید بر قیمت کامودیتی‌ها در ادامه سال می‌شود. هر چند تا حدودی این تاثیرات منفی تا به این جا در قیمت‌ها لحاظ شده است.

برچسب ها : کامودیتی‌ها قیمت
دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
بررسی وضعیت کامودیتی‌ها در ماه مارس میلادی

تغییرات قیمتی کامودیتی‌ها قیمت کامودیتی‌ها در اولین ماه از سال نو میلادی تحت‌تأثیر بهبود اقتصادی،...

بررسی کامودیتی‌ها در ماه فوریه 2022

تغییرات قیمتی کامودیتی‌ها قیمت کامودیتی‌ها در اولین ماه از سال نو میلادی تحت‌تأثیر بهبود اقتصادی،...

5 سهم مناسب برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت

تغییرات قیمتی کامودیتی‌ها قیمت کامودیتی‌ها در اولین ماه از سال نو میلادی تحت‌تأثیر بهبود اقتصادی،...

نظرات