بلاگ/بورس
شناسه خبر:795 تاریخ انتشار:1400/10/14 13:16 نویسنده: نازنین برزگری
بررسی کامودیتی‌ها در ماه دسامبر

همزمان با پیدا شدن سویه جدیدی از ویروس کرونا، قیمت کامودیتی‌ها افت خیزهای زیادی را تجربه کردند، در این مقاله به بررسی کامودیتی‌ها پرداختیم.

بررسی کامودیتی‌ها در ماه دسامبر

در این مقاله به بررسی تغییرات قیمت کامودیتی‌ها و وضعیت آن‌ها در ماه دسامبر می‌پردازیم. قیمت کامودیتی‌ها در ماه‌های گذشته با توجه به بهبود اقتصاد جهانی و رشد تقاضا در انواع کالاها و محصولات در حال رشد بود؛ اما در ماه دسامبر تحت تاثیر انتشار مجدد سویه جدید ویروس کرونا ملقب به Omicron دچار نوسانات زیادی شد.

انتشار سویه Omicron در ماه دسامبر باعث ریزش قیمتی در اکثر کامودیتی‌ها گردید که در این میان گروه فلزات اساسی با توجه به تقاضای بالا و کاهش ترس و نگرانی از شدت خطرات این سویه جدید مجددا روند رو به رشدی را تجربه کرد؛ اما در حوزه انرژی و نفت شاهد اصلاح های سنگین‌تر در عمده محصولات این گروه بودیم.

فلزات اساسی همچنان با ثبات و پیشرو

گروه فلزات اساسی در ماه دسامبر عملکرد نسبتا خوبی را به ثبت رساندند، افت ارزش دلار آمریکا، کاهش نگرانی ها نسبت به ویروس Omicron، روند رو به بهبود اقتصاد جهانی و بازگشت عمده صنایع به شرایط مطلوب تولید در سطح جهان و افزایش سطح تقاضا و همین‌طور کاهش ذخایر انبارها در بورس فلزات لندن و شانگهای اصلی‌ترین دلایل رشد فلزات اساسی در این ماه بودند. در ادامه نمودار بازدهی فلزات را در یک ماه اخیر مشاهده می‌کنید.

قیمت

  • روی: فلز روی با رشد 10.3درصدی بیشترین رشد را در این گروه به خود اختصاص داد که از مهم‌ترین دلایل این رشد می‌توان به کاهش موجودی انبارها، کاهش تولید در چین به دلیل کاهش آلودگی هوا به‌علت برگزاری المپیک زمستانی پکن و کاهش تولید شرکت های بزرگ روی مانند نیراستار و گلینکور به دلیل افزایش قیمت انرژی و برق در اروپا اشاره کرد که منجر به کاهش عرضه و افزایش قیمت در ماه دسامبر شد.

  • آلومینیوم: در خصوص فلز آلومینیوم نیز رشد قیمت برق در اروپا باعث اعلام تعطیلی دو واحد بزرگ تولید این فلز در فرانسه و اسپانیا گردید و همین امر موجب افزایش قیمت آلومینیوم در ماه اخیر شد (آلومینیم به‌عنوان انرژی جامد در سطح جهان شناخته شده و بخش با اهمیتی از بهای تمام شده آن مربوط به انرژی مصرفی برای تولید آن است).

  • مس: فلز مس، افزایش تقاضا به دلیل حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید خودروهای برقی منجر به افزایش قیمت این محصول شد و البته تغییر احتمالی قوانین مربوط به معادن مس در کشورهای شیلی و پرو (با سهم 40% در تولید مس دنیا) به‌دلیل روی کار آمدن یک رئیس‌جمهور جمهور چپ‌گرا در این دو کشور که طرفدار شدید افزایش حقوق دولتی معادن مس است که این موضوع می‌تواند عامل افت سرمایه‌گذاری و کاهش عرضه مس و به دنبال آن رشد قیمت مس در بازارهای جهانی شود.

نفت و انرژی، پرنوسان و متغیر

گروه نفت و انرژی در این ماه به واسطه شیوع سویه Omicron بسیار تحت تاثیر قرار گرفتند که منجر به کاهش قیمت محصولات این گروه گردید ولی بعد از کاهش نگرانی از خطرات این سویه مجدد بر مدار صعود قرار گرفتند، از دیگر خبرهای موثر بر این گروه آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت توسط آمریکا و برخی دیگر از کشورها و همین‌طور تصمیم اوپک پلاس برای افزایش تولید روزانه به میزان 400 هزار بشکه از ماه ژانویه 2022 می‌باشد. در ادامه نمودار بازدهی محصولات نفت و انرژی را در یک ماه اخیر مشاهده می‌کنید.

کامودیتی‌ها

  • گاز طبیعی: در این بین گاز طبیعی به دلیل تعطیل شدن برخی صنایع و کارخانجات انرژی‌بر و کاهش مصرف در اروپا، صادرات پرحجم گاز مایع از آمریکا به اروپا و خبر پر شدن گاز در خط لوله نورد استریم 2 از طرف روسیه به اروپا باعث کاهش قیمت گاز طبیعی در ماه دسامبر شد.

  • بنزین: در میان محصولات نفتی رشد 13.78 درصدی را در ماه دسامبر تجربه کرد که افزایش تعداد سفرها، رونق مجدد صنعت گردشگری و احیای صنعت حمل و نقل را می‌توان از دلایل این رشد قیمتی برشمرد.

  • نفت: در مورد نفت نیز پس از شوک قیمتی ناشی از انتشار سویه Omicron، این محصول مجددا روند رو به رشد خود را پیش گرفت و با 12.12 درصد بازدهی وضعیت مناسبی را در آخرین ماه سال میلادی رقم زد. تحلیل‌گران حوزه انرژی پیش‌بینی می‌کنند در سال آینده با افزایش تقاضا برای سوخت جت، قیمت نفت نیز افزایش پیدا کند.

طبق پیش بینی موسسه پلتس از وضعیت بازار جهانی نفت در سال 2022 در ماه‌های پایانی سال آتی تقاضا بیش از عرضه خواهد شد.

اوپک پتانسیل افزایش عرضه 400 هزار بشکه در ماه را دارد؛ اما کشورهای عضو در چهارم ژانویه جلسه ای داشته تا وضعیت Omicron و اثر آن بر تقاضای نفت را بررسی کنند. ایران نیز در صورت توافق برجام پتانسیل مازاد عرضه جهانی نفت را داشته و می‌تواند عامل بالانس عرضه و تقاضا شود.

  • زغال‌سنگ: و اما رشد فزاینده مصرف زغال‌سنگ در چین، هند و آمریکا به دلیل تولید برق از زغال سنگ (به عنوان محصول جایگزین گاز به‌علت افزایش قابل‌توجه قیمت آن) باعث رشد قیمتی این محصول در ماه دسامبر شد؛ اما چشم‌انداز قیمت زغال‌سنگ در سال 2022 با توجه به اینکه انتظار می‌رود تقاضا کاهش و عرضه افزایش پیدا کند، نزولی است. این پیش‌بینی بر اساس ارزیابی انجمن صنعت فولاد و سنگ آهن چین است که انتظار دارد با کاهش تولید فولاد خام در سال آتی مصرف زغال سنگ نیز کاهش پیدا کند.

فلزات گران‌بها بر مدار صعود

فلزات گران‌بها نیز در ماه دسامبر بنا به تقاضای فصلی و همین‌طور احتمال به تعویق افتادن سیاست های انقباضی فدرال رزرو و افزایش نرخ بهره مسیر صعود را در پیش گرفتند.

  • طلا: فلز طلا با بیشترین میزان رشد در این ماه به عنوان یک سرمایه‌گذاری امن مورد توجه خریداران قرار گرفت و با رشد 3.12 درصدی سال 2021 را با قیمت 1828 دلار به اتمام رساند.

در ادامه نمودار بازدهی فلزات گران بها در ماه گذشته را مشاهده می‌کنید

فلزات گرانبها در دسامبر

باتوجه به فضای مبهم و مه آلود شرایط اقتصادی در سال 2022 اجماع روشنی در مورد قیمت طلا بین تحلیل‌گران و موسسات پیش بینی وجود ندارد و در رابطه با چشم انداز قیمت طلا در سال 2022، پیش‌بینی‌ها در دامنه 1500 تا فراتر از 2000 دلار متغیر است.

  • نقره: نقره که با قیمت 22.8 دلاری ماه دسامبر را آغاز کرده بود تا اواسط ماه با ریزش حدود 6 درصدی به قیمت 21.5 دلار هم رسید اما از اواسط ماه مجددا رشد کرده و با قیمت 23.26 دلار سال را به اتمام رساند.

جمع بندی

ماه دسامبر که با شیوع سویه جدید Omicron شروع شد با یک فشار مضاعف بر اغلب کامودیتی‌ها آغاز گردید ولی رفته‌رفته با گزارشات سازمان جهانی بهداشت مبنی بر کم خطر بودن این سویه در میزان مرگ‌ومیر باعث شد تا قیمت ها ریکاوری شده و تا پایان ماه عمده کامودیتی ها بازدهی مثبتی را به ثبت برسانند.

در ادامه و در سال جدید میلادی پیش بینی می‌گردد ریسک‌های متعدد اقتصادها را تهدید می‌کنند و تحولات در سال گذشته این درس را به همه داده که نمی‌توان با قطعیت درباره تداوم روندهای کنونی صحبت کرد، به این ترتیب سال جدید مملو از ابهام است  و باید با احتیاط رفتار کرد؛ اما با توجه به شرایط بهبود در اقتصاد جهان و احتمالا برگشت به شرایط پیش از کرونا و افزایش سطح تولید و تقاضا همچنان شاهد رشد قیمتی در کامودیتی‌ها و یا ثبات قیمتی در آنها باشیم.

از دیگر عوامل محرک برای رشد کامودیتی‌ها در افق سال میلادی آتی می‌توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

اعلام دولت چین مبنی بر افزایش فروش اوراق قرضه در سال 2022 به منظور تامین مالی سرمایه‌گذاری و کاهش نرخ بهره یوان که این موضوع محرک سرمایه‌گذاری و باعث رشد تقاضا و قیمت کامودیتی‌ها در سال آینده خواهد بود.

در دستور کار بودن سیاست انبساط بانکی در چین و مثبت شدن شاخص کردیت ایمپالس به عنوان بزرگترین محرک رشد اقتصادی یک کشور. (کردیت ایمپالس به معنی اعتبار جدید مالی برای بخش خصوصی به نسبت GDP است که یک شاخص پیشران است) و در ادامه عامل رشد PMI چین و متغیرهای مصرفی در آن کشور می شود که به معنی رشد نزدیک قیمت کامودیتی ها است.

دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
بررسی کامودیتی‌ها در ماه فوریه 2022

در این مقاله به بررسی تغییرات قیمت کامودیتی‌ها و وضعیت آن‌ها در ماه دسامبر می‌پردازیم. قیمت کامودیتی‌ها در ماه‌های گذشته با توجه به...

بررسی کامودیتی‌ها در ماه ژانویه 2022

در این مقاله به بررسی تغییرات قیمت کامودیتی‌ها و وضعیت آن‌ها در ماه دسامبر می‌پردازیم. قیمت کامودیتی‌ها در ماه‌های گذشته با توجه به...

5 سهم مناسب برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت

در این مقاله به بررسی تغییرات قیمت کامودیتی‌ها و وضعیت آن‌ها در ماه دسامبر می‌پردازیم. قیمت کامودیتی‌ها در ماه‌های گذشته با توجه به...

نظرات