بلاگ/بورس
شناسه خبر:803 تاریخ انتشار:1400/11/09 13:23 نویسنده: معصومه رنج خواه
بررسی فعالیت‌های ماهانه دی ماه

معامله‌گران حرفه‌ای به طور مرتب گزارش‌های فعالیت ماهانه را بررسی می‌کنند. در این مقاله به بررسی گزارش‌های فعالیت ماهانه بااهمیت در دی‌ماه، می‌پردازیم.

گزارش فعالیت ماهانه

گزارش فعالیت ماهانه یکی از گزارش‌های مهم مالی است که پایه و اساس مابقی صورت‌های مالی است؛ همین موضوع باعث شده تا تحلیلگران تمرکز زیادی برای بررسی این گزارشات بگذراند. این گزارش شامل اطلاعات مهمی در خصوص فعالیت عملیاتی شرکت‌ها از جمله مقدار تولید، مقدار فروش، نرخ فروش و مبلغ فروش است. اهمیت این اطلاعات به اندازه‌ای بالاست که می‌تواند مفروضات بخش‌های مختلف تحلیل را برای ادامه تغییر دهد.

برای بررسی فعالیت‌های ماهانه سه روش وجود دارد:

 1. مقایسه با ماه گذشته: در این روش اقلام تشکیل‌دهنده گزارش ماهانه را با ماه قبل مقایسه می‌کنیم و از تغییرات ایجاد شده، می‌توانیم در خصوص بهبود یا افت بخش عملیاتی شرکت‌ها اظهار نظر کنیم. یکی از معایب این روش این است که در آن شرایط جوی یکسان درنظر گرفته نمی‌شود. به‌عنوان مثال در شرکت‌های که فروش فصلی دارند، ما نمی‌توانیم از این روش استفاده کنیم.
 2. مقایسه با ماه مشابه سال گذشته: این روش نسبت به روش قبل یک مزیت بزرگ دارد و آن هم یکسان درنظر گرفتن شرایط محیطی و جوی در دو مقطع مشابه است. در این روش اقلام تشکیل‌دهنده فعالیت عملیاتی را، با ماه مشابه در سال گذشته مقایسه می‌کنیم. به‌عنوان مثال اگر تصمیم داشته باشیم که فعالیت آذر 1400 را از این روش تحلیل کنیم، با مقایسه اعداد فعالیت ماهانه با آذر 1399 این مقایسه و تحلیل می‌تواند انجام شود.
 3. مقایسه تجمیعی: یکی از بهترین روش‌های تحلیلی که ترکیبی از دو روش بالا است، استفاده از دیتای تجمیعی است. در این روش از تجمیع فعالیت عملیاتی شرکت از ابتدای سال مالی تا آخرین گزارش و مقایسه آن با تجمیع همین بازه زمانی در سال گذشته استفاده می‌کنیم. باتوجه به مثال بالا، برای بررسی گزارش فعالیت ماهانه آذر ماه، از تجمیع اعداد و ارقام گزارش ماهانه از ابتدای سال مالی 1400 تا آخرین گزارش(آذرماه) استفاده کرده و آن‌ را با مدت مشابه سال گذشته مقایسه می‌کنیم.

با توجه به این موضوع که از روش سوم در بررسی گزارشات صورت‌های مالی استفاده خواهیم کرد، در این محتوا سه متغیر اصلی تشکیل‌دهنده فعالیت ماهانه یعنی مقدار تولید، مقدار فروش و مبلغ فروش(درآمد) از دو روش دیگر یعنی مقایسه با ماه گذشته و مقایسه با ماه مشابه سال گذشته تحلیل خواهیم کرد.

 

مقدار تولید

مقدار تولید یک متغیر مهم است که وضعیت خط تولید و عملیاتی شرکت‌ها را نشان می‌دهد. با رشد مقدار تولید این نتیجه را می‌توان گرفت که شرکت شرایط مناسبی در خط تولید دارد و از ریسک‌هایی که مقدار تولید یک شرکت را می‌توان تحت تاثیر قرار دهد از جمله تامین مواد اولیه، اعتصاب کارکنان، از کار افتادن تجهیزات و قطعات و... محافظت شده است. در ادامه به شرکت‌هایی اشاره خواهیم کرد که مقدار تولید آن نسبت به ماه قبل و نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد داشته است.

بیشترین رشد مقدار تولید دی ماه نسبت به آذر ماه

بیشترین رشد مقدار تولید دی ماه نسبت به آذر ماه

 1. دزهراوی: شرکت داروسازی زهراوی 742میلیون عدد انواع قرص، کپسول و آمپول تولید کرده است. این میزان تولید درحالی انجام شده که در ماه گذشته فقط 98میلیون عدد تولید شده تا رشد 675درصدی را در میزان تولیدات شرکت شاهد باشیم.
 2. کبافق: شرکت معادن بافق یکی از شرکت‌هایی است که فعالیت عملیاتی منظمی ندارد؛ لذا انتظار این را می‌توان داشت که در مقاطعی با رشد محسوس و در مقاطعی با افت محسوس همراه باشد. در دی ماه شرکت توانسته با رشد 146درصدی نسبت به آذر ماه، 2.7هزار تن شمش روی، کنسانتره روی و سرب تولید کند تا بتوانیم از آن به عنوان دومین نماد برتر در رشد مقدار تولید یاد کنیم.
 3. غنوش: نمادهای گروه غذایی در دی ماه عملکرد مناسبی در تولید داشتند. غنوش نیز از این قاعده مستثنا نشد و توانسته با تولید 2هزار تن انواع نوشیدنی، کنسانتره و تفاله مرکبات رشد 126درصدی را نسبت به آذر ماه ثبت کند.
 4. غدشت: شرکت دشت مرغاب با نماد غدشت در دی ماه توانست 596تن کنسروهاي غيرگوشتي و 345تن رب فله‌ای تولید کند. این میزان تولید در این محصولات، باعث شده کل مقدار تولید شرکت 109درصد نسبت به آذر ماه رشد داشته باشد.
 5. غشهداب: گروه کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، در دی ماه 1529تن انواع سس و 959تن رب تولید کرده است. در آذر ماه مقدار تولیدات آن به ترتیب برابر 887 و 319تن بوده است که نشان‌دهنده رشد 78درصدی آن در دی ماه است.

 

بیشترین رشد مقدار تولید دی 1400 نسبت به دی 1399

بیشترین رشد مقدار تولید دی 1400 نسبت به دی 1399

 1. غشهد: شرکت شهد ایران با نماد غشهد یکی از شرکت‌های گروه غذایی است که انواع کنسانتره تولید می‌کند. شرکت در دی ماه توانسته 74تن کنسانتره سیب و 68تن کنسانتره خرما تولید کند. این در حالی است که در دی ماه سال گذشته شرکت فقط 8تن کنسانتره سیب تولید کرده است.
 2. دزهراوی: میزان تولیدات داروسازی زهراوی در دی ماه به‌حدی خوب بوده است که علاوه‌بر رشد نسبت به ماه گذشته، تولیدات شرکت نسبت به دی سال 1399 نیز رشد 736درصدی را ثبت کرده است. بررسی نشان می‌دهد که تولیدات کپسول و قرص‌های شرکت رشد قابل توجهی داشته و همین باعث شده تا کل مقدار تولید شرکت با رشد خوبی همراه باشد.
 3. قثابت: گروه کارخانه‌هاي توليدي و صنعتي ثابت خراسان در دی ماه 2هزار تن تفاله تر، 3.6هزار تن شکر و 1.8هزار تن ملاس تولید کرده است. رشد تولیدات شکر و ملاس باعث شده تا کل مقدار تولید شرکت نسبت به دی سال 1399، رشد 538درصدی را تجربه کند.
 4. کرماشا: شرکت پتروشیمی کرمانشاه در دی ماه توانست 50هزار تن اوره و 29هزار تن آمونیاک تولید کند. این مقدار تولید باعث شد 316درصدی نسبت به سال گذشته شده است.
 5. قشهد: شرکت شهد با نماد قشهد در دی ماه 2هزار تن ملاس و 922تن تفاله تر تولید کرده است تا نسبت به دی 1399، رشد 231درصدی را ثبت کند.

 

 

مقدار فروش

دومین متغیری که به بررسی آن خواهیم پرداخت، مقدار فروش شرکت‌ها است. تغییرات مقدار فروش شرکت می‌تواند نشان‌دهنده توانایی بخش فروش بازاریابی شرکت باشد. رشد مقدار فروش بیان‌کننده این موضوع است که شرکت‌ها در بخش بازاریابی توانسته‌ خوب عمل کند و ریسک‌هایی که می‌تواند مقدار فروش شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد (تحریم، مشکلات مبادلات ارزی، چانه‌زنی مشتری‌ها و...) کمتر روی آن تاثیر گذاشته است. در ادامه به شرکت‌هایی اشاره خواهیم کرد که مقدار فروش آن نسبت به ماه قبل و نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد داشته است.

 

بیشترین رشد مقدار فروش دی ماه نسبت به آذر ماه

بیشترین رشد مقدار فروش دی ماه نسبت به آذر ماه

 1. داوه: شرکت داروسازي آوه سينا در دی ماه 25میلیون عدد قرص و 91هزار عدد کپسول فروخته است. در آذر ماه گذشته مقدار فروش این محصولات به‌ترتیب برابر 8میلیون و 85هزار عدد بوده است. رشد 211درصدی در مقدار فروش شرکت می‌تواند باعث بهبود گزارشات شرکت در فصل چهارم سال شود.
 2. قثابت: در کنار رشد مقدار تولید، شرکت در دی ماه در بخش فروش نیز عملکرد خوبی داشته است و همین موضوع باعث شده تا با فروش 2 هزار تن تفاله خشک، و 7 هزار تن انواع شکر، رشد 145درصدی را نسبت به آذر ماه ثبت کند.
 3. دبالک: شرکت توليد مواد اوليه دارویي البرز بالک، در دی ماه توانست 5تن داروی آنتی بیوتیک و 16تن سایر داروها را بفروش برساند تا رشد 128درصدی را نسبت به ماه گذشته تجربه کند.
 4. خاور: ايران خودرو ديزل در دی ماه ۱,۳۰۲ انواع مینی بوس، کامیون‌های سبک و سنگین، ون و اتوبوس فروخته است. این مقدار نسبت به آذر ماه 125درصد رشد داشته است.
 5. دکوثر: داروسازي کوثر 92هزار عدد انواع قرص، کپسول و سوسپانسیون را توانسته در دی ماه بفروش برساند. در ماه گذشته کل مقدار فروش شرکت 35هزار عدد بوده است تا دی ماه جاری رشد 111درصدی را در آن شاهد باشیم.

بیشترین رشد مقدار فروش دی 1400 نسبت به دی 1399

بیشترین رشد مقدار فروش دی 1400 نسبت به دی 1399

 1. فرآور: شرکت فرآوري مواد معدني ايران در دی ماه 579تن شمش روی را به‌فروش رساند. این میزان فروش 27برابر دی 1399 است که وضعیت فوق‌العاده فروش شرکت را در دی ماه نشان می‌دهد.
 2. قثابت: عملکرد گروه کارخانه هاي توليدي و صنعتي ثابت خراسان در دی ماه به حدی مطلوب بوده که مقدار فروش شرکت نسبت به دی سال 1399 نیز رشد 999درصدی را تجربه کرده است.
 3. قشهد: قشهد نیز در دی ماه گزارش خوبی روانه کدال کرد. در کنار رشد مقدار تولید شرکت، مقدار فروش آن نیز با رشد 395درصدی همراه بوده است تا بتوانیم از آن به عنوان شرکتی یاد کنیم که وضعیت عملیاتی مناسبی در دی ماه سپری کرده است.
 4. خاور: در دی ماه عملکرد فروش شرکت به حدی مطلوب بوده است تا علاوه بر رشد 125درصدی نسبت به آذر ماه، نسبت به دی 1399 نیز مقدار فروش آن 292درصد رشد داشته است.
 5. دکوثر: شرکت داروسازی کوثر در دی 1399 توانسته 29هزار عدد فروش داشته باشد. در سال جاری با رشد 223درصدی توانست 92هزار عدد انواع قرص، کپسول و سوسپانسیون را بفروش برساند.

 

مبلغ فروش (درآمد)

مبلغ فروش یکی از مهم‌ترین متغیرهایی است که باید بررسی دقیق‌تری روی آن انجام شود. چرا که سودآوری شرکت‌ها ارتباط مستقیم با مبلغ فروش دارد. زمانی که مبلغ فروش رشد قابل توجهی داشته باشد با حفظ حاشیه سود می‌توان این رشد را در سودآوری شرکت‌ها نیز شاهد باشیم.

تاثیر تغییرات نرخ فروش و مبلغ فروش در نهایت بر روی مبلغ فروش دیده می‌شود. به عنوان مثال وقتی مقدار فروش یا نرخ فروش شرکت رشد می‌کند این انتظار به‌وجود می‌آید که مبلغ فروش و به تبع آن سودآوری شرکت با رشد همراه باشد. در ادامه به شرکت‌هایی اشاره خواهیم کرد که مبلغ فروش آن نسبت به ماه قبل و نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد داشته است.

 

بیشترین رشد درآمد دی ماه نسبت به آذر ماه

بیشترین رشد درآمد دی ماه نسبت به آذر ماه

 1. داوه: رشد 211درصدی در مقدار فروش، رشد تدریجی نرخ فروش محصولات باعث شده تا شرکت در 11میلیارد تومان درآمد شناسایی کند و برترین شرکت در رشد درآمد فروش در دی ماه باشد.
 2. قمرو: قند مرودشت در دی ماه 91میلیارد تومان فروش داشته است که رشد 160درصدی را نسبت به آذر ماه نشان می‌دهد. اصلی‌ترین دلیل رشد درآمد شرکت رشد نرخ فروش ملاس، تفاله خشک و تر بوده است.
 3. کرماشا: شرکت پتروشیمی کرمانشاه در دی و آذر ماه به‌ترتیب 820 و 366میلیارد تومان فروش داشته است. این موضوع رشد 124درصدی و روند صعودی درآمد شرکت را در چند ماه اخیر نشان می‌دهد.
 4. فجهان: مجتمع جهان فولاد سيرجان توانسته در دی به درآمد 1.1هزار میلیارد تومانی برسد. روند صعودی فروش شرکت در چند ماه اخیر صعودی بوده است که این موضوع می‌تواند پایه انتشار گزارشات مطلوب شرکت شود.
 5. خاور: عملکرد خیره کننده خاور در دی ماه باعث شده تا شرکت با رشد 108درصدی، به درآمد 2هزار میلیارد تومانی برسد. بررسی نشان می‌دهد که بیشترین سهم در رشد درآمد شرکت را انواع کاميون سنگین و اتوبوس‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

 

بیشترین رشد درآمد دی 1400 نسبت به دی 1399

بیشترین رشد درآمد دی 1400 نسبت به دی 1399

 1. فرآور: رشد 2657درصدی مقدار فروش شرکت در دی ماه باعث شد تا شرکت بتواند درآمد 48میلیارد تومانی را ثبت کند و با رشد 3332درصدی همراه باشد.
 2. قشهد: یکی از عوامل اصلی و مثبت در رشد درآمد شرکت‌ها، رشد مقدار فروش است. قشهد در کنار رشد مقدار تولید و فروش آن، با درآمد 123میلیارد تومانی درآمد خوبی نیز شناسایی کرده است تا دی ماه فوق‌العاده‌ای را سپری کرده باشد.
 3. فمراد: شرکت آلومراد نیز در آذر ماه عملکرد خوبی داشته است. این شرکت توانسته به درآمد 48میلیارد تومانی برسد که رشد 1816درصدی را نسبت به دی 1399 نشان می‌دهد. نکته قابل توجه در خصوص شرکت، صادرات 42میلیارد تومانی است که در سال گذشته مقدار آن صفر بوده است. در کنار فروش صادراتی، رشد بیش از 2برابری نرخ راد را می‌توان از عوامل اصلی رشد درآمد شرکت درنظر گرفت.
 4. قلرست: قند لرستان در دی ماه با رشد 1048درصدی در درآمد 33میلیارد تومانی رسیده است. اگرچه قلرست تمام محصولات خود را به‌صورت داخلی به‌فروش می‌رساند و نرخ داخلی تغییرات زیادی نسبت به سال گذشته نکرده است، اما بررسی نشان می‌دهد که فروش تفاله خشک به کشاورزان تحت عنوان سهمیه کشاورزی، باعث رشد درآمد شده است.
 5. قثابت: رشد مقدار فروش شرکت و گزارش خیره‌کننده آن در دی ماه باعث شده که نتیجه فعالیت عملیات شرکت یعنی درآمد نیز با رشد همراه باشد. شرکت در دی ماه 82میلیارد تومان فروش داشته است که رشد 842درصدی را نسبت به دی 1399 نشان می‌دهد.

 

 • این بررسی صرفا براساس گزارشات فعالیت ماهانه شرکت‌ها آماده شده است. هدف از این محتوا آگاهی دادن به شما نسبت به شرکت‌ها و شرایط بنیادی آن‌هاست؛ لذا هیچ کدام از سهام گفته شده در این محتوا نباید عنوان سیگنال خرید درنظر گرفته شود و تیم تحلیل فیندو مسئولیتی در قبال معاملات شما نخواهد داشت.
 • مجموعه فیندو بررسی دقیق‌تر گزارشات شرکت‌ها را در جلسات تحلیل صنایع خود انجام می‌دهد که دو هفته یکبار در دوره منتورینگ فیندو صورت می‌پذیرد. جلسات تحلیلی دو هفته یکبار تنها یکی از خدمات دوره منتورینگ فیندوست که جهت اطلاع از سایر خدمات و شرکت در دوره ۱ ماهه آزمایشی آن می‌توانید از طریق این لینک وارد صفحه منتورینگ بورس فیندو شوید.

دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
بررسی فعالیت‌های ماهانه اسفند ماه

گزارش فعالیت ماهانه گزارش فعالیت ماهانه یکی از گزارش‌های مهم مالی است که پایه و اساس مابقی صورت‌های مالی است؛...

بررسی بودجه سال 1401

گزارش فعالیت ماهانه گزارش فعالیت ماهانه یکی از گزارش‌های مهم مالی است که پایه و اساس مابقی صورت‌های مالی است؛...

بررسی گزارشات فعالیت‌های ماهانه آذر ماه

گزارش فعالیت ماهانه گزارش فعالیت ماهانه یکی از گزارش‌های مهم مالی است که پایه و اساس مابقی صورت‌های مالی است؛...

نظرات