بلاگ/بورس
شناسه خبر:265 تاریخ انتشار:1399/01/06 13:19 نویسنده: مدیر سیستم
بررسی رشد صنایع و سهام بورس در زمستان ۹۸

رشد صنایع و سهام در سال 98 نشان‌دهنده‌ی این است که در سال 98 با ورود نقدینگی بسیار بالایی در بازار روبه‌رو بودیم، که در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

بررسی رشد صنایع و سهام بورس در زمستان ۹۸

بررسی رشد صنایع و سهام در سال 98 و مقایسه‌ی بازار سرمایه با سایر بازارها نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که، بازار سرمایه جذاب‌ترین و پربازده‌ترین بازار سرمایه‌گذاری در فصل پایانی سال ۹۸ بود. در زمستان 98 همانند ۳ فصل گذشته، شاهد ورود نقدینگی به بازار سرمایه بودیم. این ورود نقدینگی ناشی از عدم جذابیت بازارهای موازی (مسکن، طلا، ارز و …) بود. قبل از آغاز فصل زمستان به دلیل رشد زیاد بازار در طول سال (بازدهی حدود ۱۰۰ درصدی) انتظار می‌رفت بازار رشد چندانی نداشته باشد اما با افزایش نرخ دلار و شرایط مطلوب بازارهای جهانی، بازار سرمایه نیز مسیر صعودی خود را ادامه داد.

برای اطلاع از جذابیت بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها پیشنهاد می‌شود خبر بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال 99 را مطالعه کنید.

در ادامه برای درک بهتر میزان رشد بازار سرمایه در فصل زمستان، میزان بازدهی شاخص کل و هم‌وزن و همچنین بهترین صنایع و سهام بورس را بررسی می‌کنیم.
در سال گذشته روند معاملات سهام ازنظر ارزش و حجم به‌ خوبی گویای آن است که رشد بازار، توجه زیادی را از سوی جامعه به خود جلب کرده و همگام با رکود در بازارهای موازی، تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران حقیقی و عمدتاً تازه‌کار را برای بهره‌برداری از این فرصت، روانه بازار سرمایه کرده است. این تعداد از افراد حجم بسیار زیاد نقدینگی را در طی سال گذشته وارد بازار بورس کرده‌اند.
نقدینگی در فصل زمستان نیز روانه بازار سرمایه شد به‌طوری‌که سبب شد بازار سرمایه در فصل زمستان رکوردهای جدیدی را در ارزش معاملات ثبت کند. در فصل زمستان شاخص کل و هم‌وزن بازار بورس به ترتیب ۶۹ و ۸۴ درصد رشد کردند. این میزان از رشد نشان‌دهنده وضعیت مطلوب بازار سرمایه در فصل زمستان است.

بهترین صنایع در فصل زمستان

در بازار بورس ایران تمامی شرکت‌های پذیرفته‌شده، در صنعت مربوط به خود طبقه‌بندی می‌شوند. ۴۰ صنعت مختلف در بازار بورس ایران فعال هستند. از این میزان برخی از صنایع به علت وسعت و اهمیتشان در توجه بازار و سرمایه‌گذاران قرار دارند. در فصل زمستان نیز صنایع زیر مورد توجه بازار قرار داشتند و بیشترین بازدهی را در بین صنایع از آن خود کردند:

رشد صنایع

 

مطابق جدول بالا بیشترین رشد را شاخص صنعت کاشی و سرامیک با میزان بازدهی ۱۷۶.۹۸ درصد به خود اختصاص داده است. شاخص حمل و نقل و دستگاه‌های برقی نیز در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. میزان بازدهی این شاخص‌ها نشان‌دهنده توجه سرمایه‌گذاران به این صنایع در طی فصل زمستان بوده است. میانگین بازدهی این صنایع حدود ۱۴۰ درصد بود که از بازدهی شاخص کل و هم‌وزن بالاتر است.

بهترین بازدهی سهام بورس در فصل زمستان

شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار بورس و فرابورس در مجموع بیش از ۶۰۰ شرکت می‌باشند که با نماد اختصاصی خود در بازار سرمایه مورد معامله قرار می‌گیرند. در فصل زمستان بازدهی بسیاری از شرکت‌های فعال در بازار سرمایه بیشتر از شاخص کل بوده است. درواقع به‌طور میانگین میزان رشد ۱۰۰ درصدی را می‌توان برای شرکت‌ها در نظر گرفت اما دراین‌بین شرکت‌هایی بودند که حتی رشدهای بالای ۳۰۰ درصدی را تجربه کرده‌اند:

رشد صنایع

 

طبق جدول بالا ۵ شرکت در فصل زمستان به‌طور میانگین بالای ۳۰۰ درصد رشد کرده‌اند که این میزان رشد، نشان‌دهنده رشد بی‌نظیر بازار سرمایه در فصل زمستان بوده است. در این جدول شرکت گلوکوزان (غگل) به میزان ۳۴۳.۱ درصد رشد داشته است که در بین تمامی شرکت‌ها بهترین بازدهی را برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشته است. همچنین شرکت رادیاتور ایران (ختور) که در کل سال ۹۸ بیش از ۲۰۰۰ درصد رشد کرده است، نیز در این جدول قرار دارد.

* یادگیری راحت بورس در خانه، آکادمی فیندو با بهترین اساتید بازار

جمع‌بندی

همان‌طور که انتظار می‌رفت بازار سرمایه برترین بازار در فصل آخر سال گذشته بود. علت این رشد را می‌توان این مسئله دانست که شرکت‌های بزرگ از رشد اصلی بازار عقب بودند که در فصل زمستان تا حدودی این عقب‌ماندگی را جبران کردند. در دو ماه ابتدایی فصل زمستان با توجه به خبرهای خوب در بازارهای جهانی و ثبات قیمت دلار، بازار سرمایه رشد خوبی را تجربه کرد.

از اوایل اسفندماه به دلیل شیوع ویروس کرونا و ریزش قیمت نفت، بازار سرمایه اصلاح کرد؛ اما با توجه به حجم نقدینگی بالای موجود در کشور و پیش‌بینی‌ها از افزایش تورم در سال آینده، بازار سرمایه در هفته آخر اسفند به روال عادی خود بازگشت. درصورتی‌که شیوع ویروس کرونا در سال آینده کاهش یابد و شرکت‌ها با تعطیلی مواجه نشوند، انتظار می‌رود با توجه به شرایط بازارهای موازی در سال ۹۹ نیز بازار سرمایه بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری باشد. البته رشد بازار سرمایه مطمئناً همانند سال ۹۸ نخواهد بود و در انتخاب صنایع و سهام باید توجه بیشتری داشت.

مطلب ویژه کم‌بازده‌ترین و پربازده‌ترین سهام و صنایع جامانده‌ی بازار کدامند؟

 

 

دسته بندی: بورس اخبار
مطالب پیشنهادی
5 سهمی که در ریزش بازار بورس خوش درخشیدند!

بررسی رشد صنایع و سهام در سال 98 و مقایسه‌ی بازار سرمایه با سایر بازارها نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که، بازار سرمایه جذاب‌ترین و...

آیا افت بورس ادامه خواهد داشت؟

بررسی رشد صنایع و سهام در سال 98 و مقایسه‌ی بازار سرمایه با سایر بازارها نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که، بازار سرمایه جذاب‌ترین و...

بورس در آستانه انتخابات

بررسی رشد صنایع و سهام در سال 98 و مقایسه‌ی بازار سرمایه با سایر بازارها نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که، بازار سرمایه جذاب‌ترین و...

نظرات