بلاگ/بورس
شناسه خبر:743 تاریخ انتشار:1399/11/11 11:25
برترین گزارش‌های 9ماهه

در این مقاله به بررسی برترین گزارش‌های 9ماهه منتشرشده از سوی شرکت‌های بورسی می‌پردازیم و گزارش هشت شرکت را بررسی می‌کنیم.

برترین گزارش‌های 9ماهه

در پایان دی‌ماه مهلت شرکت‌ها برای ارسال گزارش‌های 9ماهه به اتمام رسید و بسیاری از شرکت‌ها گزارش‌های خود را روانه کدال کردند. با بررسی گزارش‌ها می‌توان متوجه رشد قابل‌توجه سودآوری شرکت‌ها شد. این رشد به حدی بود که نسبت قیمت به درآمد گذشته‌نگر (P/E TTM) کل بازار از محدوده 20 به 14 واحد کاهش یافت. در ادامه گزارشات شرکت‌هایی را بررسی می‌کنیم که سودآوری آن‌ها به حدی بوده که تحلیلگران بازار را متحیر کرده است. این شرکت‌ها شامل فولاد مبارکه اصفهان، ملی مس، پلیمر آریا ساسول، نفت ایرانول، پتروشیمی امیرکبیر، پردیس، زاگرس و غدیر است و آن‌ها را از سه منظر فروش، حاشیه سود و سود هر سهم بررسی می‌کنیم.

فولاد مبارکه اصفهان

فروش:

فولاد مبارکه اصفهان سه فصل اخیر فروش فوق‌العاده 49455هزارمیلیاردتومانی را ثبت کرد که نسبت به سال گذشته رشد بیش از 67درصدی را نشان می‌دهد. همچنین در فصل پاییز موفق به فروش 22093هزارمیلیارد تومان شد که نسبت به فصل تابستان رشد بیش از 50درصدی و همچنین نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از دو برابر رشد داشته است. بافرض تکرار گزارش پاییز در زمستان جمع فروش شرکت در سال 1399 به عدد خیره‌کننده 70هزارمیلیارد تومان خواهد رسید. یعنی نسبت قیمت به فروش (P/S) شرکت با ارزش بازار فعلی سهم تقریبا 3/4می‌شود.

حاشیه سود:

حاشیه سود فولاد روند صعودی داشته و در سه فصل اخیر به ترتیب 46، 44 و 49درصد گزارش شده است.

گزارش 9 ماهه فولاد

سود هر سهم:

فولاد مبارکه اصفهان در سه فصل گذشته به‌ترتیب 18، 29 و 50 تومان سود ساخت و جمع سود سه فصل اخیر خود را به عدد قابل‌توجه 99 تومان رساند. سود 9ماهه شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 90درصد رشد داشته است؛ همچنین سود فصل پاییز، رشد 71درصدی را نسبت به فصل تابستان نشان می‌دهد. با فرض تکرار سود پاییز در زمستان، سود سال 1399 فولاد به رقم 150 تومان خواهد رسید. همچنین در کنار سود زیر مجموعه‌ها سود 200تومانی تا پایان سال  برای فولاد دور از انتظار نیست.

ملی صنایع مس ایران

فروش:

ملی مس در فصل پاییز فروش فوق‌العاده‌ 12هزارمیلیارد تومانی را ثبت کرد که نسبت به فصل گذشته رشد 20درصدی را نشان می‌دهد. جمع فروش 9ماهه شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 79درصد رشد داشته است. با فرض تکرار فروش فصل پاییز می‌توان تا انتهای سال فروش 40هزارمیلیاردتومانی را برای شرکت متصور بود. یعنی نسبت قیمت به فروش شرکت با در نظر گرفتن ارزش بازار 225هزارمیلیاردتومانی، برابر با 5/6 واحد خواهد شد.

حاشیه سود:

باتوجه به رشد قیمت جهانی مس و همچنین رشد قیمت دلار نیمایی، حاشیه سود شرکت در سه فصل اخیر روند روبه‌رشدی داشته و در فصل‌های گذشته به‌ترتیب 63، 65 و 74درصد بوده است. باتوجه به پیش‌بینی‌ روند صعودی قیمت مس در بازارهای جهانی، انتظار حفظ حاشیه سود فعلی حتی در صورت کاهش قیمت دلار وجود دارد.

 

گزارش 9 ماهه فملی

سود هر سهم:

سود هر سهم شرکت در سه فصل اخیر 87 تومان گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از دو برابر شده است. در سه فصل اخیر با در نظر گرفتن افزایش سرمایه 17، 31 و 38 تومان سود ساخته است. با فرض تکرار سود پاییز در زمستان می‌تواند به راحتی تا پایان سال بیش از 125 تومان سود بسازد. یعنی نسبت قیمت به درآمد تحلیلی شرکت 9خواهد بود؛ اما باید در نظر داشت که رشد نرخ جهانی مس و همچنین بهره‌برداری از معادن خاتون آباد و درآلو و درزار سبب رشد سودآوری شرکت در ادامه سال می‌شود.

 

پلیمر آریا ساسول

فروش:

پلیمر آریا ساسول در یک گزارش خیره‌کننده فروش 5400هزارمیلیاردتومانی را ثبت کرد. همچنین فروش 9ماهه شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل 88درصد افزایش یافته است. با تکرار فروش فصل پاییز در ادامه سال فروش بیش از 17هزارمیلیاردتومانی برای این شرکت دور از انتظار نیست. یعنی نسبت قیمت به فروش شرکت، تقریبا 4/4 واحد خواهد شد.

 

حاشیه سود:

باتوجه به رشد قیمت جهانی پلی اتیلن و همچنین رشد نرخ دلار در سه فصل اخیر، حاشیه سود شرکت نیز روند صعودی داشته و به‌ترتیب 43، 54 و 59درصد بوده است.  

گزارش 9 ماهه آریا

سود هر سهم:

سود 9ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 131درصد رشد داشته است. با در نظر گرفتن افزایش سرمایه شرکت در سه فصل گذشته به‌ترتیب 148، 290 و 347 تومان سود داشته است. همچنین سود فصل پاییز نسبت به فصل تابستان بیش از 19درصد افزایش داشته است. با فرض تکرار سود پاییز در زمستان نسبت قیمت به درآمد تحلیلی سهم 7/3 واحد خواهد بود. این شرکت طرح توسعه تولید پلی‌اتیلن با ظرفیت 300هزارتنی را نیز در برنامه دارد که تا انتهای سال 1401 به بهره‌برداری خواهد رسید. این امر منجر به منجر به رشد قابل‌توجه سودآوری شرکت خواهد شد.

 

نفت ایرانول

فروش:

شرکت نفت ایرانول در فصل پاییز توانست فروش 1664هزارمیلیاردتومانی را ثبت کند. فروش پاییز شرکت نسبت به فصل قبلی بیش از 50درصد رشد داشته است؛ همچنین فروش سه فصل اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 55درصد افزایش یافته است. با فرض فروش 5060هزارمیلیاردتومانی، نسبت قیمت به فروش سهم 1/66 واحد خواهد بود که نسبت بسیار مناسبی ارزیابی می‌شود.

 

حاشیه سود:

حاشیه سود شرکت در سال 98، 17درصد و به‌ترتیب در سه فصل گذشته 19، 26 و 40درصد بوده است. باتوجه به رشد قیمت نفت، کاهش حاشیه سود شرکت در فصل زمستان دور از انتظار نیست.

 

گزارش 9 ماهه شرنول

سود هر سهم:

سود 9ماهه سال جاری شرکت نسبت به 9ماهه سال اخیر بیش از 265درصد رشد داشته است؛ همچنین سود فصل پاییز نسبت به فصل تابستان بیش از 166درصد افزایش یافته است. علت این امر افزایش نرخ فروش شرکت است. با فرض تکرار سود پاییز در زمستان نسبت قیمت به درآمد تحلیلی شرکت 6/2 واحد خواهد شد. البته باید در نظر داشت که رشد قیمت فروش شرکت‌ از میانه پاییز لحاظ شده است. بنابراین در ادامه سال انتظار ارسال گزارش جذاب‌تری از شرکت را خواهیم داشت.  

 

پتروشیمی امیر کبیر

فروش:

رکوردهای رشد پی‌درپی فروش پتروشیمی امیرکبیر ادامه دارد. فروش شرکت در فصل پاییز 5341هزارمیلیارد تومان بوده و نسبت به فصل تابستان بیش از 87درصد رشد داشته است. جمع فروش شرکت نیز نسبت به مدت مشابه سال اخیر، جهش 79درصدی را نشان می‌دهد. با فرض فروش 10هزارمیلیاردتومانی تا انتهای سال نسبت قیمت به فروش شرکت 3/1  واحد خواهد بود.

حاشیه سود ناخالص:

حاشیه سود ناخالص شرکت در سه فصل گذشته به ترتیب 10، 25 و 41درصد بوده است.

 

گزارش 9 ماهه شکبیر

سود هر سهم:

سود شرکت پتروشیمی امیرکبیر با رشد قابل‌توجهی روبه‌رو بوده است. سود 9ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 649درصد رشد داشته است. سود شرکت در سه فصل اخیر به‌ترتیب از فصل بهار 72، 192 و 501 تومان بوده است. تنها سود فصل پاییز شرکت نسبت به فصل اخیر بیش از 166درصد افزایش داشته که مقدار قابل‌توجهی است. با تکرار سود فصل پاییز در زمستان نسبت قیمت به درآمد 6/5واحدی برای این شرکت دور از انتظار نیست که نشان از ارزش بالای شرکت نفت ایرانول است. البته حضور در بازار زرد فرابورس و عدم انتشار گزارش عملکرد ماهیانه یکی از ریسک‌های بزرگ این شرکت محسوب می‌شود.

 

پتروشیمی پردیس

فروش:

 پتروشیمی پردیس در اولین فصل از سال مالی خود، فروش 4681هزارمیلیاردتومانی را گزارش کرد. فروش فصل پاییز شرکت نسبت به فصل تابستان بیش از 66درصد رشد داشته است. همچنین سود 3ماهه ابتدایی سال مالی جاری شرکت نسبت به سه ماهه ابتدایی سال گذشته بیش از 262درصد افزایش یافته است. باتوجه به رشد قیمت جهانی اوره، در گزارش‌های فصل زمستان می‌توانیم انتظار رشد فروش شرکت را داشته باشیم؛ اما در یک سناریو بدبینانه و کاهش نرخ ارز و نرخ جهانی اوره در ادامه سال فروش شرکت به رقم  18700 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. یعنی نسبت قیمت به فروش شرکت تقریبا برابر 3واحد خواهد شد.

 

حاشیه سود ناخالص:

حاشیه سود فصل اول شرکت نسبت به سال گذشته بیش از 9درصد رشد داشته و به 69درصد رسیده است که رقم قابل‌توجهی محسوب می‌شود.

گزارش 9 ماهه شپدیس

سود هر سهم:

سود شرکت در فصل پاییز 480 تومان گزارش شده و نسبت به سود فصل تابستان بیش از 8درصد رشد داشته است. باید در نظر داشت که در فصل تابستان سود تسعیر ارز لحاظ شده است ولی در فصل پاییز باتوجه به کاهش نرخ دلار نسبت به فصل پاییز چنین سودی شناسایی نشده است. همچنین سود فصل پاییز نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 387درصد رشد داشته است. با فرض تکرار سود فصل پاییز در سه فصل مانده تا پایان سال مالی، نسبت قیمت به درآمد با قیمت فعلی تابلو 5 خواهد بود. البته در صورت رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام دیگر تخفیفی برای مشتریان خارجی در نظر گرفته نمی‌شود. بنابراین نرخ فروش محصولات، مشابه نرخ فروش جهانی محاسبه می‌شود که سبب رشد قابل‌توجه سودآوری شرکت خواهد شد.

 

پتروشیمی زاگرس

فروش:

 پتروشیمی زاگرس گزارش خیره‌کننده‌ای را روانه کدال کرد. شرکت تنها در فصل پاییز موفق به فروش 5739هزارمیلیاردتومانی شد که نسبت به فصل تابستان رشد 124درصدی را نشان می‌دهد. همچنین حاصل جمع فروش شرکت در سه فصل اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 58درصد رشد داشته است. با فرض تکرار فروش فصل پاییز در زمستان، جمع فروش شرکت به رقم خیره‌کننده 16هزارمیلیارد تومان خواهد رسید. یعنی نسبت قیمت به فروش شرکت تقریبا 3 واحد می‌شود.

 

حاشیه سود:

حاشیه سود شرکت در فصل زمستان سال گذشته 29درصد گزارش شده است و در این فصل به عدد خیره‌کننده 62درصد رسیده است. علت این رشد را می‌توان در رشد نرخ جهانی متانول و رشد قیمت دلار جست‌وجو کرد.

 

گزارش 9 ماهه زاگرس

سود هر سهم:

سود 9ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 90درصد رشد داشته است. سود شرکت در سه فصل اخیر به ترتیب از بهار تا پاییز 435، 645 و 1100 تومان گزارش شده است. با فرض تکرار گزارش این فصل در فصل آتی نسبت قیمت به درآمد 6 واحد برای این پتروشیمی متانول ساز دور از انتظار نیست.

پتروشیمی غدیر

فروشی:

 این شرکت توانست در گزارش 9ماهه فروش  1478هزارمیلیاردتومانی را ثبت کند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد بیش از 132درصدی را نشان می‌دهد. بهای تمام شده شرکت نیز در بازه زمانی مشابه، 51درصد رشد داشته است. فروش فصل پاییز شرکت نسبت به فصل تابستان بیش از 64درصد افزایش یافته است.

 

حاشیه سود:

باتوجه به رشد نرخ ارز و همچنین افزایش قیمت پی‌وی‌سی، حاشیه سود شرکت روند صعودی داشته و از 37درصد در فصل بهار به 61درصد در زمستان رسیده است.

گزارش 9 ماهه شغدیر

 

سود هر سهم:

سود شرکت در فصل پاییز 318 تومان گزارش شده است و جمع سود شرکت در سه فصل اخیر به رقم باورنکردنی 540تومان رسیده است. سود این فصل نسبت به فصل گذشته رشد 101درصدی را نشان می‌دهد. با فرض تکرار این سود در فصل آتی می‌توان انتظار نسبت قیمت به درآمد تحلیلی 7/5واحد را از این سهم داشت.

 

نتیجه‌گیری

اکثر گزارش‌های نه ماهه شرکت‌ها شگفت‌انگیز و جذاب بودند؛ این شگفتی به‌حدی بود که نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر شرکت‌‌ها تا حدود زیادی کاهش یافت و به نسبت قیمت به درآمد تاریخی بورس نزدیک شد؛ اما در این مقاله تلاش کریم که شرکت‌هایی که گزارش مطلوب‌تری را روانه کدال کردند بررسی کنیم. طبعا نباید از این متن به‌عنوان سیگنال خرید و فروش استفاده شود و تنها انتظار می‌رود این سهم‌ها نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر جذاب‌تری نسبت به سایر بازار داشته باشند.

 

برچسب ها : گزارش‌های فملی سود
دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
تسکین موقت با سود موهومی

در پایان دی‌ماه مهلت شرکت‌ها برای ارسال گزارش‌های 9ماهه به اتمام رسید و بسیاری از شرکت‌ها گزارش‌های خود را روانه

برترین گزارش‌های فروش 6 ماهه در سال 1400

در پایان دی‌ماه مهلت شرکت‌ها برای ارسال گزارش‌های 9ماهه به اتمام رسید و بسیاری از شرکت‌ها گزارش‌های خود را روانه

سپرده های بانکی؛ هوشمند و غیرقابل پیش‌بینی!

در پایان دی‌ماه مهلت شرکت‌ها برای ارسال گزارش‌های 9ماهه به اتمام رسید و بسیاری از شرکت‌ها گزارش‌های خود را روانه

نظرات