بلاگ/ترند
شناسه خبر:787 تاریخ انتشار:1400/08/24 13:04 نویسنده: نازنین برزگری
برترین گزارش‌های فروش 6 ماهه در سال 1400

در این گزارش روند فروش، حاشیه سود ناخالص و سود خالص شرکت‌ها از ابتدای سال 1398 مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

با پایان مهرماه، مهلت شرکت‌ها برای ارسال صورت‌های مالی شش‌ماهه حسابرسی نشده به اتمام رسید. در این گزارش‌ها شاهد اصلاح یک‌واحدی P/E ttm بازار بودیم. با این که در برخی از نمادها شاهد گزارش‌های بسیار جذابی بودیم، به‌‌دلیل قطعی برق و اختلالات زنجیره تامین، برخی از گزارش‌ها کمتر از انتظار یا برابر با انتظار بازار بودند. همین موضوع سبب ایجاد فشار نسبی بر روی بازار سهام شد.

در ادامه گزارش شرکت‌هایی را برسی می‌کنیم که لقب سوپر گزارش برای آن‌ها شایسته است. به‌طوری که این گزارش‌ها توانستند روند کلی معاملات سهام خود را دستخوش تغییر کنند.

ملی صنایع مس ایران - فملی

نماد "فملی" که چهارمین شرکت بازار سرمایه از لحاظ ارزش بازار است موفق به ثبت عملکردی خارق‌العاده در تابستان شد. فروش شرکت در تابستان 21هزارمیلیارد تومان گزارش شد. این در حالی است که در فصل بهار تنها موفق به فروش 13500میلیاردتومانی شده بود و فروش فصل تابستان رشد بیش از 60درصدی را نسبت به فصل ابتدای سال نشان می‌دهد. فروش فصل تابستان نسبت به فصل متناظر (مدت مشابه سال گذشته) نیز رشد بیش از 120درصدی را در ارزش فروش نشان می‌داد.

علی‌رغم افزایش فروش شرکت در این فصل، شاهد افت اندک 6درصدی در حاشیه سود ناخالص بودیم. همچنین حاشیه سود که در فصل ابتدایی سال 76درصد گزارش شده بود، در این فصل به 70درصد کاهش یافت. اما باز هم نسبت به فصل متناظر حاشیه سود بیش از 5درصد رشد را نشان می‌دهد.

سود هر سهم شرکت نیز در این فصل 768 ریال گزارش شد که نسبت به فصل ابتدای سال بیش از 62درصد رشد را نشان می‌داد. نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز شاهد رشد 147درصدی سود خالص شرکت بودیم که عملکرد مطلوب و قابل‌تاملی به‌نظر می‌رسد.

در ادامه می‌توان روند فروش، حاشیه سود ناخالص و سود خالص شرکت را از ابتدای سال 98 مشاهده کرد.

فروش فملی

آهن و فولاد ارفع - ارفع

این شرکت تولیدکننده شمش فولادی که ظرفیت 800هزارتنی شمش فولاد را دارا است فروشی خیره‌کننده را در تابستان به ثبت رساند. فروش شرکت که در فصل ابتدایی سال 1673میلیارد تومان ثبت شده بود در ادامه و در فصل بهار به 2743میلیارد تومان رسید و رشد بیش از 64درصدی را نسبت به ابتدای سال نشان داد. نسبت به فصل متناظر نیز که 1473میلیارد تومان فروش را ثبت کرده بود بیش از 86درصد رشد در ارزش فروش را شاهد بودیم.

حاشیه سود ناخالص نیز به مشابه فصل بهار گزارش شد و شرکت توانست 30درصد از فروش خود را به سود ناخالص تبدیل کند. سود خالص نیز 872میلیارد تومان گزارش شد که نسبت به 468میلیارد تومان فصل قبل و 555میلیارد تومان مدت مشابه سال گذشته به‌ترتیب رشد 86درصدی و 57درصدی را نشان می‌داد. سود به ازای هر سهم نیز در این فصل 727 ریال گزارش شد.

عملکرد خیره‌کننده این شرکت در سایه قطعی برق در تابستان رخ داد. البته بخشی از فروش شرکت نیز ناشی از فروش موجودی بود که این موضوع را باید در تحلیل خود مدنظر قرار داد.

در ادامه می‌توان روند فروش، حاشیه سود ناخالص و سود خالص را در فصول قبلی مشاهده کرد.

سود ارفع

چدن‌سازان - چدن

نماد "چدن" در تابستان 161میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رساند. اما در فصل بهار تنها 108میلیارد تومان فروش را گزارش کرد که با احتساب این موضوع شرکت رشد بیش از 60درصدی را نسبت به فصل ابتدای سال نشان می‌دهد. نسبت به فصل متناظر نیز فروش شرکت بیش از 115درصد رشد را نشان می‌داد که عملکرد قابل تحسینی است. حاشیه سود ناخالص شرکت نیز نسبت به فصل ابتدای سال تغییر چندانی نشان نداده و 53درصد گزارش شد.

سود خالص شرکت نیز از 49میلیارد تومان فصل بهار به بیش از 89میلیارد تومان رسید که رشد 82درصدی را نشان می‌هد. نسبت به تابستان سال گذشته اما 43درصد کاهش را نشان می‌دهد؛ اما باید این موضوع را به یاد داشت که بیش از 125 میلیارد تومان از سود سال قبل غیر قابل تکرار بوده و ناشی از فروش سرمایه‌گذاری‌ها بوده است.

در ادامه می‌توان روند فروش، حاشیه سود ناخالص و سود خالص شرکت را از ابتدای سال 98 مشاهده کرد.

فروش چدن

 

پلیمر آریا ساسول - آریا

"آریا" در تابستان موفق به فروش بیش از 6700میلیارد تومان محصول شد. این در حالی است که کل فروش شرکت در بهار سال جاری تنها 4729میلیارد تومان گزارش شده بود. به عبارت دیگر فروش شرکت در تابستان بیش از 42درصد نسبت به فصل قبل رشد داشته است. نسبت به فصل متناظر نیز (که شرکت موفق به فروش 3685میلیاردتومانی شده بود) فروش شرکت بیش از 82درصد رشد را نشان می‌دهد. حاشیه سود ناخالص نسبت به فصل قبل تنها یک‌درصد تغییر داشت و از 50درصد بهار به 51درصد رسید.

سود خالص شرکت در بهار 4155میلیارد تومان گزارش شد که نسبت به فصل گذشته و فصل متناظر به‌ترتیب 77درصد و 56درصد رشد را نشان می‌داد. سود هر سهم نیز در دو فصل ابتدای سال به بیش از 700 تومان رسیده است. این نکته نیز قابل‌توجه است که شرکت در کل سال گذشته 1200 تومان سود به ازای هر سهم محقق کرده بود.

در ادامه می‌توان روند فروش، حاشیه سود ناخالص و سود هر سهم شرکت را  از ابتدای سال 98 مشاهده کرد.

فروش آریا ساسول

پتروشیمی خراسان - خراسان

بزرگترین تولیدکننده کریستال ملامین کشور فصل تابستان خود را با فروش 1226میلیاردتومانی به پایان رساند. در بهار همین سال موفق به فروش 838میلیارد تومان محصول شده بود که با در نظر گرفتن آن فروش شرکت در تابستان سال جاری نسبت به فصل قبل بیش از 46درصد رشد داشته است. نسبت به فصل متناظر نیز که فروش شرکت 367 میلیارد تومان گزارش شده بود رشد بیش از 233درصدی را شاهد هستیم که رشد قابل‌توجهی است. حاشیه سود شرکت نیز با افت دو درصدی نسبت به بهار رو‌به‌رو بود و 68درصد گزارش شد.

سود خالص شرکت نیز از 547میلیارد تومان تابستان به 808میلیارد تومان رسید که رشد بیش از 48درصدی را نشان داده و نشان‌دهنده عملکرده خیره‌کننده شرکت است. نسبت به مدت مشابه سال گذشته که سود خالص 266میلیارد تومان بود هم رشد 202درصدی را در سود خالص شاهد هستیم.

در ادامه می‌توان روند فروش، حاشیه سود ناخالص و سود خالص شرکت را از ابتدای سال 98 مشاهده کرد.

سود خراسان

پتروشیمی قائد بصیر - شبصیر

"شبصیر" در فصل تابستان موفق به فروش 623میلیاردتومانی شد. فروش شرکت  تنها 20درصد نسبت به تابستان رشد داشت اما به‌واسطه افزایش 52درصدی حاشیه سود ناخالص شاهد ثبت یک عملکرد خیره‌کننده توسط شرکت بودیم. حاشیه سود ناخالص شرکت از 30درصد فصل بهار به 58درصد در تابستان رسید.

سود خالص نیز که در تابستان 157میلیارد تومان گزارش شده بود در ادامه فصل بهار به بیش از 300میلیارد تومان رسید که رشد بیش از 91درصدی را نسبت به فصل قبل نشان می‌دهد. نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز شاهد رشد 300درصدی سود خالص بودیم که در نوع خود بی‌سابقه است.

در ادامه می‌توان روند فروش، حاشیه سود ناخالص و سود خالص شرکت را از ابتدای سال 98 مشاهده کرد.

فروس شبصیر

نفت بهران - شبهرن

شاهد ثبت عملکردی خارق‌العاده از این تولیدکننده روانکار در فصل تابستان بودیم. فروش شرکت که در فصل گذشته 1820میلیارد تومان گزارش شده بود در این فصل به بیش از 2839میلیارد تومان رسید. تابستان سال گذشته نیز شاهد ثبت فروش 1403میلیاردتومانی از شرکت بودیم. بنابراین نسبت به فصل قبل و مدت مشابه سال گذشته فروش شرکت به‌ترتیب 56 و 102درصد رشد را نشان می‌دهد. حاشیه سود ناخالص نیز در این فصل از 27درصد فصل گذشته به 31درصد رسیده است. اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد 24درصدی حاشیه سود ناخالص بودیم.

سود خالص شرکت در این فصل و فصل قبل و مدت مشابه سال گذشته به‌ترتیب 884میلیارد تومان و 500میلیارد تومان و 335میلیارد تومان گزارش شد که به‌ترتیب شاهد رشد 47درصدی و 77درصدی سود خالص شرکت نسبت به فصل قبل و مدت مشابه سال گذشته بودیم.

در ادامه می‌توان روند فروش، حاشیه سود ناخالص و سود خالص شرکت را از ابتدای سال 98 مشاهده کرد.

سود شبهرن

سیمان فارس نو - سفانو

این تولیدکننده سیمان که ظرفیت تولید یک‌میلیون‌تنی سیمان را دارا است توانست در فصل تابستان فروش 120میلیاردتومانی را رقم بزند. فروش شرکت در فصل اول سال جاری 92میلیارد تومان گزارش شده بود که این موضوع نشان‌دهنده رشد 32درصدی فروش شرکت نسبت به فصل بهار است. در تابستان سال گذشته فروش شرکت 82میلیارد تومان گزارش شده بود. با در نظر گرفتن این موضوع فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 50درصد جهش داشته است. حاشیه سود ناخالص نسبت به مدت مشابه سال گذشته و همچنین فصل قبل به‌ترتیب بیش از 23درصد و 40درصد رشد داشته است.

سود خالص شرکت نیز در این فصل 96میلیارد تومان گزارش شد که نشان‌دهنده رشد 159درصدی نسبت به فصل اخیر و رشد 113درصدی نسبت به فصل مشابه سال گذشته است.

البته بخشی از سود شرکت ناشی از برگشت ذخایر مالیاتی است که در فصل‌های آتی تکرار نخواهد شد.

در ادامه می‌توان روند فروش، حاشیه سود ناخالص و سود خالص شرکت را از ابتدای سال 98 مشاهده کرد.

سود سفانو

داروسازی اکسیر - دلر

این شرکت تولیدکننده دارو در عملکردی خیره‌کننده موفق به ثبت فروش 845میلیاردتومانی در تابستان شد که نشان‌دهنده رشد 165درصدی نسبت به فصل ابتدایی سال است. قابل ذکر است که فروش شرکت در مدت مشابه سال گذشته 276میلیارد تومان گزارش شده بود که با در نظر گرفتن آن فروش شرکت در فصل جاری رشد بیش از 206درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

سود خالص شرکت نیز در این فصل 349میلیارد تومان گزارش شد. در فصل اخیر و مدت مشابه سال گذشته به‌ترتیب شاهد گزارش سود خالص 105میلیاردتومانی و 106میلیاردتومانی بودیم که به‌ترتیب نشان‌دهنده رشد 232درصدی و 231درصدی نسبت به فصل قبل و مدت مشابه سال گذشته است.

در ادامه می‌توان روند فروش، حاشیه سود ناخالص و سود خالص شرکت را از ابتدای سال 98 مشاهده کرد.

فروش دلر

سیمرغ

نماد "سیمرغ" توانست در فصل تابستان فروش 439میلیاردتومانی را ثبت کند که نسبت به فروش فصل قبل بیش از 59درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد بیش از 147درصدی را تجربه کرده است.

حاشیه سود ناخالص شرکت نیز از 25درصد در فصل بهار به بیش از 40درصد در این فصل رسیده است که رشد بیش از 60درصدی را نشان می‌دهد. سود خالص شرکت نیز در این فصل 156میلیارد تومان گزارش شد که نسبت به فصل اخیر و مدت مشابه سال گذشته به‌ترتیب 178درصد و 524درصد رشد را نشان می‌دهد.

در ادامه می‌توان روند فروش و حاشیه سود ناخالص و سود خالص شرکت را از ابتدای سال 98 مشاهده کرد.

سود دلر

صنایع کاشی و سرامیک سینا - کساوه

این تولیدکننده کاشی و سرامیک توانست در فصل تابستان فروش 224میلیاردتومانی را رقم زند که نسبت به فصل بهار و فصل تابستان سال گذشته به‌ترتیب با رشد 56درصدی و 53درصدی مواجه شود. حاشیه سود ناخالص شرکت نیز که در فصل اخیر 30درصد بود به 41درصد افزایش یافت که نشان‌دهنده رشد 36درصدی در حاشیه سود ناخالص است. سود خالص شرکت نیز در این فصل 87میلیارد تومان گزارش شد که نسبت به فصل قبل رشد 142درصدی را نشان می‌دهد. در فصل تابستان سال گذشته نیز شاهد ثبت سود خالص 76میلیاردتومانی بودیم که در این صورت سود خالص شرکت در این فصل نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر از 14درصد رشد را نشان می‌دهد.

در ادامه می‌توان روند فروش، حاشیه سود ناخالص و سود خالص شرکت را از ابتدای سال 98 مشاهده کرد.

فروش کساوه

جمع‌بندی

در این مقاله گزارش‌ نمادهایی که با رشد بالای سودآوری همراه بودند، مورد بررسی قرار گرفت. این نمادها فملی، ارفع، چدن، آریا، خراسان، شبصیر، شبهرن، سفانو، دلر، سیمرغ و کساوه بودند. در این بررسی هرکدام از نمادها از لحاظ روند فروش، حاشیه سود ناخالص و سود خالص شرکت را از ابتدای سال 1398 مورد بررسی و تحلیل قرار گرفتند. بدیهی است که این بررسی تنها برای آگاهی بیشتر سرمایه‌گذاران از گزارش‌های شش‌ماهه این شرکت‌ها بوده و بیانگر خرید یا فروش سهام این شرکت‌ها نیست. 

دوره رایگان تحلیل بنیادی سطح پایه و سطح متوسط هم‌اکنون در دسترس شماست.

برچسب ها : فروش سود
دسته بندی: تحلیل
مطالب پیشنهادی
برترین گزارش‌های 9ماهه

با پایان مهرماه، مهلت شرکت‌ها برای ارسال صورت‌های مالی شش‌ماهه حسابرسی نشده به اتمام رسید. در این گزارش‌ها شاهد اصلاح یک‌واحدی P/E ttm بازار بودیم....

تسکین موقت با سود موهومی

با پایان مهرماه، مهلت شرکت‌ها برای ارسال صورت‌های مالی شش‌ماهه حسابرسی نشده به اتمام رسید. در این گزارش‌ها شاهد اصلاح یک‌واحدی P/E ttm بازار بودیم....

تحلیل تکنیکال بیت کوین و 4 ارز دیجیتال دیگر؛ آیا روند صعودی...

با پایان مهرماه، مهلت شرکت‌ها برای ارسال صورت‌های مالی شش‌ماهه حسابرسی نشده به اتمام رسید. در این گزارش‌ها شاهد اصلاح یک‌واحدی P/E ttm بازار بودیم....

نظرات