بلاگ/بورس
شناسه خبر:702 تاریخ انتشار:1399/09/06 14:34 نویسنده: معصومه رنج خواه
انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

در چند ماه اخیر، به دلایلی همچون تورم انتظاری و آزادسازی سهام عدالت، اقبال عمومی به بازار سرمایه افزایش یافته است. هر جا بروید احتمالا از بورس صحبت می‌کنند. در تاکسی، فروشگاه، اداره‌ها و... . این موضوع نشان از افزایش ضریب نفوذ بورس در بین مردم دارد. با توجه به تورم لجام‌گسیخته‌ای که سالیان متمادی گریبان‌گیر مردم بوده، حالا بورس برای آن‌ها کورسوی امیدی برای جبران قدرت خرید از دست رفته‌شان است.

از سوی دیگر برخی تصور می‌کنند که فقط از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم می‌توانند در بورس فعالیت کنند؛ اما روش‌های دیگری هم وجود دارد. در مقاله قبلی درباره بازار بورس توضیحات اجمالی ارائه شد. در این مقاله نیز قصد داریم به توضیح روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در بورس بپردازیم.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

همان‌طور که در بالا گفته شد، علاوه بر سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم، روش‌های دیگری برای سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد. به صورت کلی، سرمایه‌گذاری در بورس به دو روش مستقیم و غیرمستقیم امکان‌پذیر است که در ادامه به بررسی این دو روش خواهیم پرداخت.

سرمایه‌گذاری مستقیم

در این روش با داشتن کد بورسی می‌توانید در بازار سرمایه فعالیت کنید. اگر این روش را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده باشید، می‌توانید به صورت تلفنی، آنلاین و یا حضوری به خرید و فروش بپردازید. نکته‌ای که باید به آن دقت شود این است که انتخاب روش سرمایه‌گذاری مستقیم مستلزم داشتن دانش و اطلاعات کافی از بورس است.

فعالیت در بازار سرمایه نیازمند داشتن دانش، مهارت و تجربه است. اگر شما دانش کافی در این حوزه را ندارید، پیشنهاد ما به شما این است که از روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری استفاده کنید. هرچه دانش شما کمتر باشد، ریسک سرمایه‌گذاری‌تان بیشتر خواهد بود. برای جلوگیری از این اتفاق، روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری در بورس گزینه‌های بهتری محسوب می‌شوند.

راه‌های موفقیت در بورس با روش مستقیم

اگر قصد دارید که با روش مستقیم سرمایه‌گذاری کنید، باید مجموعه‌ای از کارها را انجام دهید که در ادامه به توضیح مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

  • داشتن استراتژی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که همواره باید به آن توجه کنید، داشتن استراتژی است. سرمایه‌گذاری که بدون استراتژی عمل می‌کند، مانند مسافری بدون مقصد است. همان اندازه بی‌هدف و سرگردان خواهد بود. استراتژی به مانند چراغی است که مسیر سرمایه‌گذاری را برای شما روشن می‌کند. بنابراین نباید از همراه داشتن این چراغ راه غافل شد.

  • مطالعه مداوم

در بازارهای مالی هیچ‌گاه یادگرفتن تمام نمی‌شود. همواره باید مطالعه کنید و دانش خود را به‌روز نگه دارید. این مسئله به شما کمک خواهد کرد که هوشمندانه‌تر و با آگاهی بالاتری سرمایه‌گذاری کنید.

  • ثبت روزانه معاملات

یکی از کارهایی که به شما برای داشتن معاملاتی بهتر کمک می‌کند، ثبت روزانه معاملاتتان است. هر زمان که معامله‌ای انجام دادید، آن را ثبت کنید و دلایلی را که منجر به انجام آن معامله شد، یادداشت کنید. این کار به شما کمک می‌کند که پس از گذشت چند ماه خطاهای خود را پیدا کنید و سعی در اصلاح آن‌ها داشته باشید. علاوه بر آن باعث می‌شود که در معاملات خود منظم‌تر باشید.

  • داشتن یک مشاور

زمانی که تجربه کافی ندارید، حضور یک مشاور بسیار کمک‌کننده است. اگر بتوانید مشاوری معتمد را کنار خود داشته باشید، تصمیمات بهتری خواهید گرفت. اگر بخواهید برای کسب تجربه، آزمون و خطا کنید سرمایه‌تان را از دست خواهید داد. مهم‌تر از آن، زمان شما (که گران‌بهاترین دارایی شماست) از دست می‌رود. بنابراین حضور یک مشاور که بتوانید از تجربیات و راهنمایی‌هایش بهره‌مند شوید، بسیار مفید خواهد بود.سرمایه‌گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

اگر روش سرمایه‎گذاری غیرمستقیم را انتخاب کرده باشید، نیازی نیست که خودتان به صورت مستقیم سهامی را خریداری کنید. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم ریسک پایین‌تری نسبت به روش مستقیم دارد. این روش ابزارهایی دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

صندوق‌های سرمایه‎‌گذاری

این ابزار برای افرادی که دانش کافی ندارند و می‌خواهند به صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنند روش مناسبی است. یک صندوق سرمایه‌گذاری از انواع اوراق بهادار مانند اوراق مشارکت، سهام شرکت‌ها و... تشکیل شده است. با توجه به نوع صندوق، درصد و ترکیب اوراق بهادار در آن متفاوت است. این صندوق‌ها ریسک پایین و قدرت نقدشوندگی بالایی دارند.

نکته قابل توجه این است که سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها کاملاً بدون ریسک نیست. تنها صندوق درآمد ثابت است که سود مشخصی را از قبل تضمین می‌کند. البته هر چقدر ریسک کاهش یابد، به تبع آن سود انتظاری هم کاهش خواهد یافت. در واقع شما ریسک بیشتر را در قبال سود انتظاری بالاتر می‌پذیرید. بنابراین قبل از اینکه اقدام به خرید واحدهای سرمایه‌گذاری کنید، آگاهی لازم را در خصوص نوع صندوق داشته باشید. 

خرید واحدهای سرمایه‌گذاری را صدور واحد سرمایه‌گذاری و فروش آن را ابطال واحد سرمایه‌گذاری می‌گویند. برای خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها، باید به شعبه صندوق مد نظر خود مراجعه کنید. با همره داشتن مدارک شناسایی و سپس واریز وجه تعیین شده، می‌توانید گواهی خرید واحدهای صندوق را دریافت کنید. این گواهی باید هنگام فروش واحدهای صندوق همراه‌تان باشد.

مزایا و معایب صندوق‌های سرمایه‌گذاری

از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها می‌توان به کاهش ریسک و نقدشوندگی بالا اشاره کرد. به این دلیل می‌گوییم این صندوق‌ها نقدشوندگی بالایی دارند که شما به راحتی می‌توانید صندوق مورد نظرتان را در زمان دلخواه بفروشید.

از معایب این صندوق‌ها می‌توان به دو ریسک احتمالی اشاره کرد. اولین ریسک مربوط به تغییر نرخ بازده اوراق با درآمد ثابت است. هر صندوقی بسته به ماهیت و استراتژی‌اش، درصدی از اوراق با درآمد ثابت را نگهداری می‌کند. بنابراین در صورت کاهش بازده این اوراق، بازده کل صندوق تحت تأثیر قرار می‌گیرد. دومین ریسک مربوط به کاهش ارزش سهامی است که صندوق مورد نظر در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. این اتفاق هم به میزان خود موجب کاهش بازده کل صندوق خواهد شد.

سبدگردانی

از دیگر ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، سبدگردانی است. سبدگردان یک شخص حقوقی است که از طرف سرمایه‌گذار مجوز دارد. سبدگردان به ازای دریافت کارمزد، به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار می‌پردازد. همچنین این فرایند با منعقد کردن قراردادی بین سبدگردان و سرمایه‌گذار شکل می‌گیرد.

تفاوت سبدگردان با صندوق سرمایه‌گذاری در این است که در اینجا سرمایه‎گذار شخصاً مالک اوراق بهادار است و سبدگردان به نمایندگی از سرمایه‎گذار، سبد اوراق بهادار او را مدیریت می‌کند.

هر فرد و یا شرکتی بدون داشتن مجوز از سازمان بورس، اجازه مدیریت سبد دیگری را ندارد. برای آگاهی از نشانی و سایر اطلاعات سبدگردان‌های مورد تایید سازمان بورس، می‌توانید به seo.ir مراجعه کنید.

سنجش میزان ریسک‌پذیری و تشکیل سبد متناسب با آن، یکی از اولین اقداماتی است که سبدگردان موظف به انجام آن است.

سبدگردان موظف است در طی قرارداد اولیه، میزان کارمزد درخواستی و نحوه گزارش‌دهی به سرمایه‌گذار را مشخص کند. میزان کارمزد به صورت توافقی بین سرمایه‌گذار و سبدگردان تعیین می‌شود. البته سقفی برای کارمزد سبدگردانی از سوی سازمان بورس تعیین شده است که نباید کارمزد درخواستی سبدگردان از آن مقدار بیشتر شود.

مزایا و معایب سبدگردانی

به طور کلی مزایا و معایب سبدگردانی به تیم سبدگردان انتخابی شما وابسته است. اگر این تیم، تیمی حرفه‌ای و با دانش و مهارت بالا باشد، سبد شما بازدهی خوبی کسب خواهد کرد. اگر هم این تیم از لحاظ عملکردی ضعیف باشد، ریسک سرمایه‌گذاری شما بالا خواهد رفت.

جمع‌بندی

بازار بورس در چند ماه اخیر تبدیل به مکان جذابی برای مردم شده است. به دلیل تورم‌های بالایی که سالیان سال است با آن درگیر هستیم، قدرت خرید افراد روزبه‌روز در حال کاهش است. در این شرایط، افراد بورس را مأمنی برای حفاظت از سرمایه خود می‌بینند؛ اما عموماً به این نکته توجه نمی‌کنند که بازار همواره صعودی نخواهد بود و ماندن در بورس نیازمند دانش، تجربه و مهارت است. فردی در این بازار موفق است که روزبه‌روز به دانش‌ خود اضافه کند. 

از سوی دیگر برخی شاید زمان لازم برای یادگیری و مطالعه را نداشته باشند، برای همین به آن‌ها توصیه می‌شود که مستقیماً وارد بازار بورس نشوند و از روش‌های غیرمستقیم سرمایه‌گذاری در بورس کمک بگیرند.

همان‌طور که گفته شد، سرمایه‌گذاری به روش مستقیم در بورس به دانش و مهارت بالایی نیاز دارد. اگر دانش کافی در این زمینه ندارید و یا وقت کافی برای تحلیل و آموزش ندارید، پیشنهاد ما به شما این است که روش غیرمستقیم سرمایه‌گذاری در بورس را انتخاب کنید.

در روش غیرمستقیم دو ابزار صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبد گردانی وجود دارد. شما با یک بار تحقیق و مطالعه درباره سبدگردان‌ها و یا صندوق‌ها، می‌توانید مثلاً به مدت یک سال سرمایه‌تان را به آن‌ها بسپارید. توصیه ما این است که حتما قبل از اینکه در صندوقی سرمایه‌گذاری کنید و یا پولتان را به سبد گردانی بسپارید، درباره آن صندوق و سبدگردان تحقیقات لازم را انجام دهید. همچنین از مورد تایید بودن آن‌ها از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار اطمینان حاصل کنید.

نکته مهمی که پیش‌تر اشاره شد، اهمیت وجود مشاوری معمتد برای کمک و انتقال تجربه‌هایش به شماست. اگر بتوانید فردی باتجربه و دانش بالا را در کنار خود داشته باشید، در این بازار مطمعن‌تر گام برمی‌دارید.

دسته بندی: بورس آموزش
مطالب پیشنهادی
نظرات