بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:113 تاریخ انتشار:1398/11/10 13:26
انواع تحلیل‌

انواع تحلیل کدام‌اند؟ 

در بازار بورس اوراق بهادار، سرمایه‌گذارانی با شغل، تحصیلات و تجربه‌های متفاوت وجود دارند. هر یک از سرمایه‌گذاران براساس تخصص خود، شیوه‌ای خاص را جهت تجزیه و تحلیل سهام شرکت‌ها انتخاب می‌کنند. سرمایه‌گذاران با استفاده از این تحلیل‌ها، اقدام به خرید و فروش سهام می‌کنند. قیمت سهام هر لحظه و بر اثر تغییرات عرضه و تقاضای بازار قابل تغییر است. شاید درک عرضه و تقاضا و تغییرات قیمتی ناشی از آن آسان باشد؛ اما آنچه دشوار است، فهم آن چیزی است که تغییرات عرضه و تقاضا را در بازار ایجاد می‌کند. این موضوع سبب می‌شود تا یک سهم خواهان بیشتری پیدا کند. برای تشریح این رفتار، نظریه‌های زیادی شکل گرفته است؛ اما مهم‌ترین نظریه درباره این موضوع، آن است که تغییرات قیمت یک سهام بازتاب‌دهنده دیدگاه شخصی سرمایه‌گذاران نسبت به ارزش شرکت است. در این راستا تحلیل بازارهای مالی، اغلب به دو دسته‌ تحلیل تکنیکال و بنیادی تقسیم می‌شود. هر یک از این تحلیل‌ها، رویکردهای متفاوتی برای تصمیم‌گیری خرید یا فروش یک سهم دارند. استفاده از این تحلیل‌ها در هر یک از معاملات می‌توانند نقش متفاوتی را ایفا کنند؛ بنابراین، همواره این امکان وجود دارد که حتی در یک بازار کارآمد، بتوان از هر کدام از این نوع تحلیل‌ها استفاده کرد یا حتی آن دو را با هم به کار برد.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال سهام، بررسی قیمت سهام در گذشته سهام و استفاده از آن در حال حاضر می‌باشد. در این تحلیل از نمودار قیمت بر زمان، حجم معاملات و مقادیر محاسبه‌شده از قیمت استفاده می‌شود. تحلیل تکنیکال به هیچ وجه به بررسی نقاط قوت و ضعف یک سهم یا یک صنعت نمی‌پردازد. بلکه هدفش بررسی رفتار سرمایه‌گذار و روند تغییرات قیمت است. تحلیل‌گران تکنیکال معتقدند که همه موارد همچون اخبار و ... در قیمت سهم وجود دارد.

تحلیل بنیادی

بررسی علمی درباره عوامل اساسی تعیین‌کننده ارزش سهام را تجزیه و تحلیل بنیادی می‌نامند. تحلیل‌گر بنیادی به بررسی دارایی‌ها، بدهی‌ها، فروش، درآمد، محصول، مدیریت شرکت و ... می‌پردازد و آن‌ها را با بقیه شرکت‌ها مقایسه می‌کند. تحلیل‌گر بنیادی باید بتواند ارزش واقعی سهم را نیز تخمین بزند. در این تحلیل از اطلاعات مختلفی همچون اطلاعات داخلی شرکت و اطلاعات پیرامونی شرکت استفاده می‌شود. در تحلیل بنیادی انتخاب صنعت بسیار اهمیت دارد. تحلیل‌گر بنیادی باید بتواند با بررسی متغیرهای مختلف، صنایع پیش‌رو در آینده را انتخاب کند و از آن صنایع منتخب نیز بهترین سهم را انتخاب کند.

هر یک از تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی نقاط ضعف و قوت خود را دارند. به طوری که می‌توان گفت بهتر است از این دو نوع تحلیل با هم استفاده کرد. با تلفیق این دو تحلیل می‌توان در بازه‌های زمانی مختلف سود خوبی به دست آورد.

برچسب ها : انواع تحلیل تحلیل
مطالب پیشنهادی