بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:159 تاریخ انتشار:1398/11/21 11:49 نویسنده: مدیر سیستم
افزایش سرمایه و انواع آن

تعریف افزایش سرمایه 

احتمالا تاکنون زیاد شنیده‌اید که شرکت X اقدام به افزایش سرمایه خود نموده است اما این مسئله به چه منظور صورت می‌گیرد. گاهی شرکت‌ها برای اصلاح ساختار مالی خود و به‌روز کردن ارزش دارایی‌های خود اقدام به انجام یک افزایش سرمایه می‌کنند.

 گاهی نیز شرکت‌ها به برای پیشبرد اهداف خود به منابع مالی زیادی نیاز دارند. تامین این منابع مالی از روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که یکی از آن‌ها افزایش سرمایه شرکت است.

در افزایش سرمایه شرکت اوراق بهادار جدیدی منتشر کرده و آن را به متقاضیان سهام آن شرکت می‌فروشد و از این طریق سرمایه مورد نیاز برای پروژه خود را فراهم می‌کند. البته نوع این اوراق نیز بستگی به نوع افزایش سرمایه دارد.

برای افزایش سرمایه، ابتدا هیئت مدیره باید پیشنهاد آن را اعلام کنند که این پیشنهاد در سامانه کدال با عنوان "پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه" درج می‌شود. در این مرحله میزان افزایش سرمایه، نوع آن و دلیل آن ذکر می‌شود.

سپس باید حسابرس و بازرس قانونی این افزایش سرمایه را بررسی کرده و نظر خود را ارائه دهند که این نظر نیز در کدال درج خواهد شد.

در مرحله سوم، سازمان بورس با بررسی مدارک ارائه شده از سوی شرکت، مجوز این افزایش سرمایه را صادر می‌کند که با عنوان "اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه" در سامانه کدال درج می‌شود. تا این مرحله هنوز افزایش سرمایه قطعی نشده است.

پس از صدور مجوز، شرکت 60 روز فرصت دارد تا افزایش سرمایه را انجام دهد. ابتدا شرکت مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل داده و سهامداران در این مجمع باید به انجام یا عدم انجام افزایش سرمایه رای دهند. چنانچه سهامداران به افزایش سرمایه رای دهند، این عمل صورت خواهد پذیرفت.

افزایش سرمایه انواع مختلفی دارد که شامل:

  1. از محل سود انباشته (سهام جایزه)
  2. از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران
  3. از محل تجدید ارزیابی دارایی ها
  4. به روش صرف سهام 

برچسب ها : افزایش سرمایه
مطالب پیشنهادی
نظرات