بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:162 تاریخ انتشار:1398/11/21 14:06 نویسنده: مدیر سیستم
افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران

تعریف افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران

در این روش از افزایش سرمایه شرکت با انتشار حق تقدم، اقدام به افزایش سرمایه خود می‌کند. حق تقدم اوراق بهاداری است که شرکت به واسطه آن نقدینگی سهامداران را جذب شرکت می‌کند. پس از افزایش سرمایه، تعداد سهام شرکت نیز به نسبت میزان درصد افزایش سرمایه، افزایش می‌یابد. در اینجا براساس قانون تجارت، باید تلاش شود تا میزان مالکیت سهامداران ثابت بماند. در اینجا شرکت اقدام به انتشار اوراق حق تقدم می‌کند که به واسطه آن، سهامداران قبلی شرکت در خرید سهام جدید منتشر شده اولویت دارند.

پس از انتشار حق تقدم، سهامداران در مدت معلوم که نباید کمتر از 60 روز باشد و در سایت کدال مشخص می‌شود، دو انتخاب خواهند داشت. اول اینکه می‌توانند با واریز 1000 ریال ارزش اسمی هر سهم به حساب شرکت، حق تقدم خود را تبدیل به سهم کنند که البته این تبدیل بین 3 تا 6 ماه به طول می‌انجامد.

در صورتی که سهامداران تمایل نداشته باشند که حق تقدم خود را تبدیل به سهم کنند، می‌توانند آن را در معاملات حق تقدم به فروش برسانند. معاملات حق تقدم نیز همانند معاملات سهام عادی است با این تفاوت که دامنه نوسان آن 2 برابر سهام عادی است که یعنی یک حق تقدم می‌تواند 20 درصد در طول یک روز معاملاتی نوسان کند. نماد هر حق تقدم همانند نماد آن شرکت است با این تفاوت که به انتهای نام نماد، یک حرف "ح" اضافه می‌گردد تا از نماد اصلی تمیز داده شود.

در صورتی که فردی به هر دلیلی نه اقدام به تبدیل حق تقدم خود به سهام و نه اقدام به فروش آن کند، خود این شرکت حق تقدم‌ها را به فروش رسانده و پس از کسر کارمزد آن، پول را به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌کند.

 

مطالب پیشنهادی
نظرات