بلاگ/تحلیل بورس
شناسه خبر:199 تاریخ انتشار:1398/11/29 16:14 نویسنده: مدیر سیستم
افزایش سرمایه‌های پیش رو؛ کدام شرکت‌های بورسی بیشترین افزایش سرمایه را خواهند داشت؟

کدام شرکت‌ها به دنبال افزایش سرمایه هستند؟ آنها چه اهدافی از افزایش سرمایه، پیش روی خود ترسیم می‌کنند؟ در این مقاله سعی در یافتن پاسخ این سوالات داریم.

افزایش سرمایه‌های پیش رو؛ کدام شرکت‌های بورسی بیشترین افزایش سرمایه را خواهند داشت؟

چرا شرکت‌ها اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند؟

تأمین مالی یکی از پرچالش‌ترین و مهم‌ترین موضوعات برای ادامه حیات، توان حفظ رقابت و توسعه شرکت‌ها است. مدیران شرکت‌ها همواره به دنبال تهیه ارزان‌ترین منابع در زمانی کوتاه هستند تا قادر به اجرای به موقع طرح‌های توسعه باشند. شرکت‌های بورسی به طور معمول هر چند سال یک‌بار با توجه به نیاز خود درخواست افزایش سرمایه می‌دهند.

شرکت‌های بورسی در طی فعالیت خود، گاهی اوقات به منابع مالی بیشتری نیاز دارند تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. یکی از روش‌هایی که می‌توانند به منابع مالی جدید دست پیدا کنند، افزایش سرمایه است. این شرکت‌ها در راستای انجام طرح‌های توسعه‌ای و یا تصحیح ساختار مالی، از این روش استفاده می‌کنند که میزان آن با توجه به نیاز و شرایط شرکت‌ متغیر است.

در روزهای اخیر اخبار افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی، مورد توجه سهامداران بازار قرار گرفته است به‌طوری که قیمت سهام این شرکت‌ها تغییرات قابل توجهی را تجربه می‌کنند. بر این اساس تصمیم داریم تا در ادامه این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه یکی از روش‌های تأمین مالی شرکت‌هاست. شرکت‌ها برای توسعه فعالیت‌های خود و حفظ رقابت با شرکت‌های دیگر، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند. در برخی از مواقع این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت‌ها صورت می‌گیرد. تأمین منابع مالی جدید می‌تواند به شکل‌های مختلفی صورت پذیرد. درواقع هر یک از انواع افزایش سرمایه‌ها از محل خاصی منابع مالی خود را تأمین می‌کنند که این موضوع بحث انواع روش‌های افزایش سرمایه را ایجاد می‌کند.

انواع افزایش سرمایه

در یک دسته‌بندی می‌توانیم روش‌های افزایش سرمایه‌ را به 4 دسته کلی تقسیم کنیم که عبارت‌اند از:

۱. افزایش سرمایه از محل سود انباشته

مطابق قانون، شرکت‌های بورسی باید سالانه درصدی از سود را نزد خود نگه دارند. این سودها در حسابی تحت عنوان سود انباشته در صورت‌های مالی شرکت‌ها ثبت می‌شود. پس از گذشت چند سال و زمانی که شرکت سود انباشته مناسبی داشته باشد، می‌تواند سرمایه خود را از این روش افزایش دهد و با این روش بدون دریافت پول از سهامداران، منابع جدید مورد نیاز خود را تأمین می‌کند.

در این روش افزایش سرمایه از محل سود انباشته عملاً جریان نقدینگی جدید به شرکت وارد نمی‌شود اما شرکت مجوز استفاده از سود انباشته خود را دریافت می‌کند. همان‌طور که مشخص است در این حالت سهامداران پولی برای خرید اوراق جدید تزریق نمی‌کنند، به همین دلیل اصطلاحاً به سهام تعلق گرفته به سهامداران، سهام جایزه می‌گویند. سهام جایزه به همه سهامداران تعلق دارد و سهامداران بدون نیاز به پرداخت هیچ‌گونه وجهی، مالک سهام جایزه می‌شوند. به گونه‌ای که میزان مالکیت سهامداران پس از این افزایش سرمایه تغییری نخواهد کرد.

۲. افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها

در روش افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها شرکت‌های بورسی دارایی‌های ثابت خود همانند زمین، ساختمان، ماشین‌آلات و تجهیزات، سرمایه‌گذاری‌ها و ... را مورد تجدید ارزیابی قرار می‌دهند. با این کار ارزش دارایی‌های شرکت در ترازنامه به‌روز می‌شود. در این روش چون بدهی‌های شرکت تغییری نمی‌کند، سرمایه شرکت باید افزایش پیدا کند.

در این شیوه همانند روش قبل پولی وارد شرکت نمی‌شود و شرکت دارایی‌های خود را به قیمت روز بازار ارزش‌گذاری می‌کند. قیمتی که در تجدید ارزیابی برای ارزش ثبت شده یک دارایی تعیین می‌شود، مازاد تجدید ارزیابی نامیده می‌شود.

مازاد محاسبه شده، به عنوان درآمد محسوب نمی‌شود زیرا روش تجدید ارزیابی فقط منتسب کردن ارزش‌های جدید به دارایی‌های موجود است و مبنی بر ایجاد درآمد نیست. سهامداران باید به این نکته توجه داشته باشند ؛ از آنجا که مازاد تجدید ارزیابی به عنوان درآمد و چیزی شبیه به آن محسوب نمی‌شود، ارزش ذاتی شرکت تغییری نخواهد کرد. (برای مطالعه بیشتر به مطلب کدام صنایع خط مقدم تجدید ارزیابی خواهند بود؟ مراجعه شود)

۳. افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال‌شده سهامداران

برخی مواقع که شرکت سود انباشته مناسبی ندارد و قصد دارد منابع مالی جدید به شرکت وارد کند از روش افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال‌شده سهامداران استفاده می‌کند. در این روش از سهامداران خواسته می‌شود که مبلغ جدیدی را برای افزایش دادن سرمایه به شرکت بیاورند و با این کار حق بهره‌مندی از حق تقدم را برای خود محفوظ داشته‌اند.

از همین رو سهام‌داران می‌توانند از حق تقدم خود استفاده کنند و در افزایش سرمایه شرکت کنند یا در صورت عدم علاقه، حق تقدم خود را به دیگران بفروشند.

۴. افزایش سرمایه به روش صرف سهام

در این روش شرکت‌ها سهام خود را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره‌نویسی می‌فروشند و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی سهام را به حساب اندوخته منتقل می‌کنند و یا در ازای آن سهام جدید به سهامداران قبلی می‌دهند. در این روش به جای انتشار سهام عادی با ارزش اسمی (۱۰۰۰ ریال)، پذیره‌نویسی سهام جدید به منظور افزایش سرمایه با قیمت بالاتری (معمولاً قیمت بازار) صورت می‌گیرد.

در حقیقت منظور از صرف سهام، میزان تفاوت ارزش بازاری و اسمی سهام است.

افزایش سرمایه‌های پیش‌ رو

در دو سال گذشته به دلیل افزایش زیاد قیمت دلار و در پی آن ایجاد تورم شدید در کشور، بین قیمت بازاری دارایی‌های ثابت شرکت‌ها و قیمت دفتری آنها اختلاف زیادی ایجاد شد. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها به منظور اصلاح صورت مالی و خروج شرکت از زیان‌دهی اقدام به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی کرده‌اند.

در این بین برخی از شرکت‌ها برای اصلاح صورت‌های مالی از محل‌های دیگر قصد افزایش سرمایه دارند. علاوه بر این شرکت‌هایی هستند که دارایی‌های ثابت زیادی دارند و از زمان ثبت دفتری ارزش آن‌ها مدت زیادی می‌گذرد. به همین دلیل این شرکت‌ها افزایش سرمایه با درصدهای بالایی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در جدول زیر بیشترین درصد افزایش سرمایه‌های پیش‌ رو را مشاهده می‌کنید:

افزایش-سرمایه

از ابتدای سال بیشتر اخبار افزایش سرمایه‌ها مربوط به صنعت خودرو بوده و انتظار می‌رفت اغلب شرکت‌های خودرویی تا پایان سال درخواست افزایش سرمایه بدهند اما براساس آمارهای موجود تاکنون شرکت‌های گروه محصولات غذایی پرچم‌دار افزایش سرمایه‌ها بوده‌اند و اکثراً از محل تجدید ارزیابی اقدام کرده‌اند.

جمع‌بندی

در ایران تأمین مالی از طریق اخذ تسهیلات بانکی سابقه‌ای دیرینه و اولویتی اصلی برای شرکت‌ها دارد؛ اما در اکثر اقتصادهای دنیا که سال‌هاست از بانک محور بودن خارج و به سمت بازارمحور شدن رفته‌اند، گزینه اول شرکت‌ها برای تأمین منابع مالی استفاده از ظرفیت‌ها و ابزارهای بازار سرمایه است. در حالی که هم ‌اکنون یکی از مزیت‌های حضور شرکت‌ها در بازار سرمایه، استفاده از افزایش سرمایه و جمع‌آوری وجوه ارزان است.

این شیوه برای اجرای پروژه‌ها و طرح‌های توسعه نیاز به طی مراحل طولانی اداری و سپرده‌گذاری و ارائه ضمانت و پرداخت سودهای بالا برای وام دریافتی ندارند و درنهایت موجب کاهش بهای تمام‌شده پول و محصولات و خدمات قابل ‌ارائه می‌شوند. طی سال‌های اخیر برنامه دولت و مجلس برای کمک به شرکت‌ها سبب شده تا اخبار افزایش سرمایه برای بسیاری از سرمایه‌گذاران جذاب شود. به همین دلیل عمدتاً سهام شرکت‌هایی که قصد افزایش سرمایه دارند، با تقاضای بالا مواجه می‌شوند.

در خصوص اخبار افزایش سرمایه، برخی افراد سودجو با توزیع خبرهای ناموثق موجب گمراهی سرمایه‌گذاران می‌شوند. در همین راستا باید دانست که اکثر افزایش سرمایه‌ها تأثیر چندانی بر روند شرکت‌ها نخواهند داشت و وضعیت شرکت‌ها فقط بر روی کاغذ و صورت‌های مالی تغییر می‌کند. البته برخی از شرکت‌ها با داشتن طرح‌های توسعه‌ای و برنامه‌ریزی‌های دقیق اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که می‌توان اطلاعات شرکت‌ها را در سایت کدال مشاهده کرد.

بدین ترتیب به سهامداران توصیه می‌شود پیش از این که در افزایش سرمایه‌ها شرکت داشته باشند ابتدا جزئیات و توضیحات شرکت برای افزایش سرمایه از محل‌های مختلف را به طور کامل مطالعه کنند.

 

برچسب ها : افزایش سرمایه
دسته بندی: تحلیل بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
جذاب‌ترین افزایش سرمایه‌ها

چرا شرکت‌ها اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند؟ تأمین مالی یکی از پرچالش‌ترین و مهم‌ترین موضوعات...

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

چرا شرکت‌ها اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند؟ تأمین مالی یکی از پرچالش‌ترین و مهم‌ترین موضوعات...

افزایش سرمایه‌های احتمالی در چند ماه آینده

چرا شرکت‌ها اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند؟ تأمین مالی یکی از پرچالش‌ترین و مهم‌ترین موضوعات...

نظرات