بلاگ/بورس
شناسه خبر:697 تاریخ انتشار:1399/09/01 19:33 نویسنده: معصومه رنج خواه
افزایش سرمایه‌های احتمالی در چند ماه آینده

خبر افزایش سرمایه یکی از اخبار مهمی است که می‌تواند پیرامون هر سهم وجود داشته باشد. در این مقاله افزایش سرمایه‌های احتمالی بررسی شده‌اند.

افزایش سرمایه‌های احتمالی در چند ماه آینده

افزایش سرمایه‌ها نقش مهمی در عملکرد شرکت‌ها ایفا می‌کنند؛ به طوری که با انجام آن‌ها تغییرات مهمی در داخل و در قیمت سهام شرکت اتفاق می‌افتد. همچنین نوع افزایش سرمایه و میزان تغییرات آن در سرمایه‌ی شرکت یکی از معیار‌های مهم در تحلیل و بررسی سهام شرکت‌ها محسوب می‌شود. در این مقاله به بررسی افزایش سرمایه‌های احتمالی شرکت‌ها در چند ماه آینده می‌پردازیم.

افزایش سرمایه چیست؟

شرکت‌ها برای انجام پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای نیازمند تأمین مالی هستند. یکی از بهترین راه‌ها برای تأمین مالی آن‌ها، افزایش سرمایه است. البته گاهی اوقات این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت‌ها انجام می‌شود و حتی می‌تواند شرکت را از ورشکستگی نجات دهد.

مراحل انجام افزایش سرمایه توسط شرکت‌ها به طور خلاصه به ترتیب زیر است:

  1. نوشتن طرح توجیهی برای افزایش سرمایه توسط کارشناسان شرکت
  2. ارسال این طرح به سازمان بورس
  3. تأیید یا عدم تأیید افزایش سرمایه توسط سازمان بورس
  4. درصورت تأیید، مجوز افزایش سرمایه صادر می‌شود
  5. برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده برای تصمیم‌گیری در خصوص روش و مقدار افزایش سرمایه

انواع افزایش سرمایه

افزایش سرمایه‌ به روش‌های مختلفی از سوی شرکت‌ها اجرا می‌شود. تفاوت اصلی آن‌ها در نحوه‌ اجرا شدن و تأمین مالی آن‌ها از بخش‌های مختلف است. به صورت کلی افزایش سرمایه از 4 روش زیر انجام می‌شود:

1) سود انباشته: شرکت‌ها می‌توانند از طریق حساب سود انباشته خود نیازهای مالی در طرح و پروژه‌های خود را تأمین کنند. بنابراین شرکت با سود‌ انباشته‌ خود اقدام به افزایش سرمایه می‌کند. سهامدارانی که در این افزایش سرمایه شرکت می‌کنند برای سهام جدیدی که به آن‌ها تعلق می‌گیرد پولی پرداخت نمی‌کنند. به همین دلیل به سهام تعلق گرفته در این نوع افزایش سرمایه، سهام جایزه گفته می‌شود.

2) تجدید ارزیابی: در این روش، دارایی‌های شرکت مانند زمین، ملک و غیره که در طول زمان قیمت‌ آن‌ها تغییر یافته است مجدد ارزیابی شده و تغییرات آن در ترازنامه لحاظ می‌شود. برخی از شرکت‌ها برای فرار از انحلال از این روش استفاده می‌کنند. به بیانی دیگر مقدار ارزش ثبت شده این دارایی‌ها که در ترازنامه ثبت شده است، تغییر می‌کند. برای سهامدارانی که در این افزایش سرمایه‌ شرکت کنند، به میزان افزایش سرمایه، تعداد سهام جدید به آن‌ها تعلق می‌گیرد و در مقابل، قیمت سهم به همان میزان کاهش می‌یابد. بنابراین میزان دارایی سهامداران ثابت می‌ماند.

3) آورده‌ نقدی: در این روش، شرکت با انتشار اوراق حق تقدم بین سهامداران، تأمین مالی خود را انجام می‌دهد. سهامداران می‌توانند با پرداخت ارزش اسمی حق تقدم‌ها (هر اوراق 100 تومان) صاحب سهام جدید آن شرکت شوند.

4) ترکیبی: این نوع افزایش سرمایه‌ها از ترکیب افزایش سرمایه‌های قبلی (سود انباشته، آورده نقدی و تجدید ارزیابی) انجام می‌شوند. در واقع شرکت‌ها می‌توانند به جای افزایش سرمایه از یک محل، از دو یا چند محل تأمین مالی انجام دهند.

افزایش سرمایه های احتمالی چگونه مشخص می‌شود؟

افزایش سرمایه‌ احتمالی برای شرکت‌هایی مطرح می‌شود که هیئت مدیره‌ طرح پیشنهادی را برای سازمان بورس ارسال کرده باشد. در واقع به اصطلاح شرکت در مرحله‌ پیشنهاد افزایش سرمایه باشد. در جدول‌های زیر افزایش سرمایه‌های احتمالی به همراه میزان درصد آنها به تفکیک روش تنظیم شده است:

1) افزایش سرمایه‌های احتمالی از محل تجدید ارزیابی

بر اساس جدول زیر، گروه قندی بیشترین پیشنهاد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی را دارند. بیشترین درصد افزایش سرمایه احتمالی از این محل مربوط به نماد قصفها به میزان 5470 درصد و کمترین آن مربوط به غشاذر به میزان 100 درصد است.

افزایش سرمایه‌های احتمالی از محل تجدید ارزیابی

2) افزایش سرمایه‌های احتمالی از محل سود انباشته

از بین 5 سهم اولی که در جدول زیر آورده شده است، چهار مورد آن مربوط به صنعت دارویی است. بیشترین درصد افزایش سرمایه احتمالی از این محل مربوط به سهم دکوثر به میزان 2300 درصد و کمترین آن مربوط به حریل به میزان 15 درصد است.

افزایش سرمایه‌های احتمالی از محل سود انباشته

 3) افزایش سرمایه‌های احتمالی از محل آورده نقدی

طبق جدول، بیشترین درصد افزایش سرمایه احتمالی از محل آورده نقدی مربوط به نماد وتوس با 350 درصد و کمترین آن مربوط به نماد جم با 30 درصد است.

افزایش سرمایه‌های احتمالی از محل آورده نقدی

4) افزایش سرمایه‌های احتمالی به صورت ترکیبی

بیشترین ترکیب استفاده شده در این نوع افزایش سرمایه، تلفیق سود انباشته و آورده نقدی است. بیشترین درصد افزایش سرمایه از این محل نیز مربوط به نماد فاذر به میزان 7600 درصد و کمترین آن مربوط به والبر به میزان 50 درصد است.

 افزایش سرمایه‌های احتمالی به صورت ترکیبی

 افزایش سرمایه‌های احتمالی به صورت ترکیبی

جمع‌بندی

انجام افزایش سرمایه‌ توسط شرکت‌ها می‌تواند موجب توسعه و پیشرفت آن‌ها شده و سودسازی بهتری را برای‌شان رقم بزند. همین موضوع باعث می‌شود که افزایش سرمایه‌ها تأثیر بسزایی در قیمت سهام شرکت‌ها در تابلوی معاملات داشته باشد. بنابراین یادگیری انواع آن‌ها به همراه رصد شرکت‌هایی که برنامه افزایش سرمایه دارند می‌تواند در پیدا کردن سهام مستعد رشد کمک شایانی کند.

دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
جذاب‌ترین افزایش سرمایه‌ها

افزایش سرمایه‌ها نقش مهمی در عملکرد شرکت‌ها ایفا می‌کنند؛ به طوری که با انجام آن‌ها تغییرات مهمی در داخل و در قیمت سهام شرکت اتفاق...

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

افزایش سرمایه‌ها نقش مهمی در عملکرد شرکت‌ها ایفا می‌کنند؛ به طوری که با انجام آن‌ها تغییرات مهمی در داخل و در قیمت سهام شرکت اتفاق...

بالاترین میزان افزایش سرمایه‌ها در اسفندماه

افزایش سرمایه‌ها نقش مهمی در عملکرد شرکت‌ها ایفا می‌کنند؛ به طوری که با انجام آن‌ها تغییرات مهمی در داخل و در قیمت سهام شرکت اتفاق...

نظرات