بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:180 تاریخ انتشار:1398/11/23 14:25 نویسنده: مدیر سیستم
اصل سرمایه مازاد

تعریف اصل سرمایه مازاد

سرمایه‌گذاری در بازار پر ریسکی مانند بورس باید با سرمایه مازاد صورت گیرد. منظور از سرمایه مازاد سرمایه‌ای است که اگر از دست برود لطمه‌ای به روند عادی زندگی فرد وارد نشود. مثلا اگر شما با پولی که برای اجاره یا پرداخت اقساط کنار گذاشتید اقدام به خرید سهم نمایید، اگر تمام و یا بخشی از آن از دست برود روند زندگی شما دچار اخلال می‌شود.

چرا باید با سرمایه مازاد وارد بورس شد؟

به دو جهت این موضوع حائز اهمیت است. اولین دلیل، همان‌طور که در بالا اشاره شد، این است که با توجه به ریسک بالای این بازار و احتمال قرار گرفتن در موقعیت زیان، ممکن است بخشی از اصل سرمایه‌تان از دست برود؛ در این صورت اگر شما با سرمایه مازادتان وارد شده باشید لطمه‌ای به روند عادی زندگی‌تان وارد نخواهد آمد و همین موضوع عمر ماندن شما در بازار بورس را افزایش خواهد داد.

دومین دلیل این است که زمانی که شما با سرمایه مازادتان وارد بازار می‌شود در صورتی‌که با زیان مواجه شوید از رفتار هیجانی به شدت دوری خواهید کرد و می‌توانید با منطق خود تصمیم‌گیری کنید. به خاطر همین دلایل است که اکیدا توصیه می‌شود که پولی که قرض گرفته‌اید را وارد بازار بورس نکنید.

آیا زمانی که با سرمایه مازاد وارد می‌شویم باید هر گونه ریسکی را بپذیریم؟

نکته‌ای که وجود دارد این است که برخی افراد تصور می‌کنند که چون این سرمایه، مازاد سرمایه زندگی‌شان است پس اگر کل سرمایه هم از بین برود ایرادی ندارد. در صورتی‌که یکی از مهم‌ترین اصول در بازار سرمایه حفظ اصل سرمایه است. درست است که شما با سرمایه مازاد فعالیت می‌کنید ولی این دلیل نمی‌شود که هرگونه ریسکی را بپذیرید و حتی بدون بررسی سهمی را خریداری نمایید.

بنابراین فعالیت با سرمایه مازاد این مزیت را دارد که به شما اجازه می‌دهد تا رفتاری به دور از هیجان داشته باشید و استرس و نگرانی شما در طول فعالیت‌تان کمتر شود و شما هم باید با رفتاری معقول سعی در کسب بازدهی از این بازار داشته باشید.

 

مطالب پیشنهادی
نظرات