بلاگ/آموزش
شناسه خبر:301 تاریخ انتشار:1399/01/18 23:55 نویسنده: محدثه منصوریان
استقلال مالی

طبق تعریف ویکی‌پدیا، استقلال مالی به حالتی گفته می‌شود که دارایی‌های شخصی (ثروت) به میزانی درآمد (سود) تولید کند که هزینه‌های روزمره را پوشش می‌دهد و فرد نیازی به شغل نداشته باشد. به‌طور ساده، استقلال مالی به معنی داشتن ثروت کافی برای زندگی کردن، بدون نیاز به کار کردن است. افرادی که از لحاظ مالی مستقل اند اغلب دارای ثروت و دارایی‌هایی هستند که درآمد (جریان نقدی یا سود دریافتی) حاصل از آن، برابر یا بیش از هزینه‌های آن‌ها است.

استقلال مالی

در یک تعریف دیگری از استقلال مالی آمده است: استقلال مالی یعنی اینکه بدون نگرانی در مورد پول، بتوانید هر کاری را که می‌خواهید در زندگی انجام دهید.نمی‌توانید یک شبه به آنجا برسید. دستیابی به استقلال مالی، برنامه‌ریزی صحیح را می‌طلبد و نظم و انضباط باید به برنامه بپیوندد، حتی اگر اوضاع گاهی سخت باشد. شما باید سخت کار کنید.

6 گام برای رسیدن به استقلال مالی

 

  • کنترل پول خود را به دست آورید

به دست گرفتن کنترل پولتان ساده است؛ کمتر از درآمدی که کسب می‌کنید، خرج کنید.

هزینه‌های ماهانه شما چقدر است؟ برخی از ما وقتی صحبت از مخارجمان می‌شود، از محاسبه آن فرار می‌کنیم. مواجهه با آن می‌تواند ترسناک باشد اما باید با آن مواجه شوید.

در مرحله بعد، می‌توانید بودجه‌ای را تعیین کنید. یک قانون خوب از روش 50،30،20 برای تخصیص پولتان وجود دارد. این برای اکثر مردم خوب است، اما به یاد داشته باشید، ما در اینجا سعی داریم به استقلال مالی برسیم!

هرچه پول بیشتری صرفه‌جویی کنید، بهتر است. این تخصیص به این معنا نیست که شما باید کل 50٪ را برای ملزومات هزینه کنید؛ و اگر بدهی دارید، 30 و 20 را تعویض کنید. 30٪ را به سمت پرداخت بدهی (حداقل) و 20٪ برای هزینه‌های اختیاری قرار دهید.

اکنون طبقه‌بندی‌های بودجه‌ای خود را تنظیم کنید. ممکن است ردیابی این موضوع چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا الگوهای خود را بیابید، اما ارزش آن را دارد.

صحبت کردن از بدهی اجتناب ناپذیر است. هر ماه این هزینه برای شما وجود دارد. تا زمانی که با این بدهی‌ها عقب نگه داشته می‌شوید نمی‌توانید به استقلال مالی برسید. باید هرچه سریع‌تر خود را از این بدهی‌ها خلاص کنید.

یک تصویر کلی از استقلال مالی و شرایط مطلوبتان تصور کنید. این مساله به شما برای پیشبرد کارهایتان کمک می‌کند.

کار دیگری که باید در این گام انجام دهید این است که حساب‌های بانکی خود را با هم مرتبط کنید. بسیار عالی می‌شود که اگر بتوانید از روش حسابداری ذهنی برای مدیریت پول‌هایتان استفاده کنید.

  • کاستن از هزینه‌ها

با اتمام مرحله 1، اکنون می‌فهمیم که پول ما به کجا می‌رود. وقتی می‌خواهید استقلال مالی کسب کنید، دانستن، نیمی از ماجرا است. نیم دیگر دریافتن این نکته است که هیچ کس با صرف تمام پول‌هایش ثروتمند نمی‌شود.

کاستن از هزینه‌ها همیشه آسان نیست. هنگامی که بودجه خود را کاهش دادید، خواهید دید که پول شما خیلی سریع شروع به جمع شدن می‌کند و می‌بینید که ارزش آن را داشته است.اگر به نظر شما بیش از حد آزاردهنده است، یک دسته را در هفته انتخاب کنید و روی کاهش دادن آن تمرکز کنید.

از غذاهای روزمره آغاز کنید زیرا بسیاری از ما بیش از حد برای آن هزینه می‌کنیم. بردن ناهار با خود به محل کار برای اولین قدم بسیار عالی است.دیدن اینکه هر هفته چقدر پس انداز می‌کنید انگیزه‌ای برای ادامه کار و ایجاد خلاقیت بیشتر در هنگام کاهش هزینه خواهد بود.

هزینه‌های تکراری را برای مواردی مانند صندوق‌های اشتراک، عضویت در سالن ورزشی و خدمات موسیقی لغو می‌کنید. وقتی در حال تلاش برای استقلال مالی هستید، این کارها تجملاتی است که می‌توانید بدون آن انجام دهید.

Billshark قیمت‌های پایین‌تر را برای مواردی مانند قبض کابل و اینترنت شما مذاکره خواهد کرد. اگرچه واقعاً باید سیم را قطع کنید، دیگر کسی کابل را تماشا نمی‌کند!

  • درآمد و بهره‌وری خود را افزایش دهید

در بعضی مواقع، پولی برای صرفه جویی و کم خرج کردن وجود ندارد بنابراین اگر می‌خواهید به استقلال مالی برسید، باید پول بیشتری بدست آورید.

از جایی که هستید شروع کنید، درخواست افزایش حقوق کنید. آماده شوید. بدانید که افراد مشاغل مشابه در مناطقی که هزینه زندگی‌شان مشابه است، چه مقدار دریافتی دارند. تمام دلایلی را که شایسته افزایش هستید بیان کنید، اگر پاداش شایسته‌ای دریافت نکردید، به دنبال کار دیگری بگردید.

حرکت شغلی و یا تغییر شغل که درآمد رضایت بخشی برای شما ندارد، بخش بزرگی از مسیر شما برای استقلال مالی خواهد بود. کسانی که شغلشان را تغییر نمی‌دهند، اصولاً نسبت به همکاران کمتر وفادار خود، درآمد کمتری کسب می‌کنند.

طبق آخرین آمار ما ایرانی‌ها به طور متوسط 13 ساعت در روز را صرف خواب و استراحت می‌کنیم، و تقریباً روزانه دو ساعت هم در شبکه‌های اجتماعی وقت صرف می‌کنیم؛ این اتلاف وقت فاجعه بار است. برخی از ساعت‌ها را بگذرانید و از آن‌ها برای انجام کاری استفاده کنید که در استقلال مالی به شما کمک می‌کند.. هرکسی باید بیش از یک درآمد داشته باشد، اما برای کسانی که سعی در استقلال مالی دارند، این نیاز دو برابر است.

  • نرخ پس انداز خود را چند برابر کنید

در مقاطعی، دیگر وقت اضافی ندارید که بتوانید آن را صرف کسب درآمد بیشتری کنید. مشغول کار معمولی هستید و حداقل یک جریان درآمد اضافی دارید. ما باید راه‌هایی برای کسب درآمد پیدا کنیم که نیازی به صرف وقت نداشته باشد.

این موضوع به عنوان درآمد منفعل خوانده می‌شود و منظور از درآمد منفعل درآمدی است که به صرف وقت زیادی نیاز نداشته باشد. یکی از بهترین شکل‌های درآمد منفعل سرمایه‌گذاری است. وقتی پول خود را سرمایه‌گذاری می‌کنید، برای شما درآمد ایجاد می‌کند. برای شروع سرمایه‌گذاری به پول زیادی احتیاج ندارید، فقط باید کمی با اصولش آشنا باشید.

راه‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. منظور در اینجا اغلب سرمایه‌گذاری کم ریسک است. چرا که می‌خواهیم فرآیند رسیدن به استقلال مالی را تسریع کنیم.

  • از ابزارهای مناسب استفاده کنید

ابزارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا به شما در طی کردن مسیر خود برای استقلال مالی کمک کند.ابزار مناسب برای کار مناسب، کارها را آسان‌تر کرده و به شما امکان می‌دهد پیشرفت خود را کنترل کنید.این ابزارها می‌توانند برای شما بودجه‌بندی کنند، به شما در تنظیم سرمایه‌گذاری‌هایتان کمک ‌کنند، باعث شوند بیشتر پس انداز کنید و ... .

اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌هایی هستند که می‌توانند به شما در این راه کمک کنند عبارت اند از:

Betterment و Personal Capital و Fundrise

  • بلندمدت فکر کنید

فکر کردن بلندمدت ویژگی مهم جمع کردن ثروت و رسیدن به استقلال مالی بدون در نظر گرفتن سطح درآمد شما است. در مورد ثروت بلندمدت ملاحظات متعددی وجود دارد و آن‌ها برای همه متفاوت خواهند بود.

با تفکر طولانی مدت، کمک به تضمین امنیت شغل خود، ابتکار عمل برای دستیابی به ارتقاء شغلی و یا مثلاً اقداماتی که منجر به کمیسیون‌های فروش بالاتر می‌شود، همگی می‌توانند عواملی برای ثروت و راه‌های حرکت به سمت استقلال مالی باشند.

روش‌های پیشرفته سرمایه‌گذاری

در این روش‌ها ریسک بیشتری متحمل خواهید شد اما احتمال اینکه بازدهی بیشتری کسب کنید بالاتر می‌رود.

یکی از این روش‌ها خرید سهام است یا اینکه بتوانید دریابید که چطور می‌توانید به صورت قانونی مالیات کمتری بپردازید.

کاربرد این روش‌ها در ایران

  • توجه به نکاتی که وضعیت ما را از دیگر کشورها متفاوت می‌کند، الزامی است. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که همواره تورم‌های بالایی را تجربه می‌کنیم. همین نکته می‌تواند اوضاع را متفاوت کند. هرچه تورم بالاتر باشد، به آن معناست که افرادی که فاقد دارایی ثابت هستند (Fixed Asset) متضرر می‌شوند. تورم یکی از مهم‌ترین عوامل دست نیافتن به استقلال مالی است.

  • نکته بعدی این است که در کشور ما بحران بیکاری وجود دارد. عرضه نیروی کار بسیار است و تقاضا برایش اندک، پس همین موضوع دو مسئله را به وجود می‌آورد. اول اینکه دستمزد نیروی کار پایین است. دوم آنکه تغییر شغل به منظور کسب درآمد بیشتر، به راحتی امکان‌پذیر نیست.

بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم که دستیابی به استقلال مالی در کشوری مانند ایران به مراتب دشوارتر است.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی داشتیم گام‌هایی برای دستیابی به استقلال مالی تشریح کنیم. خلاصه این گام‌ها می‌تواند داشتن دید بلندمدت، صرفه‌جویی در وقت و مدیریت و برنامه‌ریزی مالی باشد. پس انداز درست، سرمایه‌گذاری و مدیریت دخل و خرج زیرمجموعه مدیریت و برنامه‌ریزی مالی هستند و خود مسئله مدیریت و برنامه‌ریزی مالی نیازمند فراگیری سواد مالی است.

در پایان بر سه نکته تأکید می‌کنیم: وجود تورم‌های بالا، بحران بیکاری و پایین بودن سواد مالی منجر به سخت‌تر شدن دستیابی به استقلال مالی می‌شود.استقلال مالی به تلاش و برنامه ریزی سختی نیاز دارد اما تجربه دستیابی به استقلال مالی ارزش تحمل کردن سختی ها را دارد.

برچسب ها : استقلال مالی
دسته بندی: آموزش آموزش بورس
مطالب پیشنهادی
نظرات