بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:181 تاریخ انتشار:1398/11/23 14:36 نویسنده: مدیر سیستم
ارزش معاملات

ارزش معاملات چیست؟

یکی از نکاتی که در تحلیل بازار سرمایه باید به آن توجه کرد، ارزش معاملات است. ارزش معاملات در صفحه هر نماد در سایت tsetmc.com بیانگر ارزش ریالی کل داد و ستدهایی است که برای آن روز و تا آن لحظه‌ای که شما مشاهده می‌کنید، در آن نماد اتفاق افتاده است. با استفاده از ارزش معاملات می‌توان به میزان سهام داد و ستد شده در یک روز کاری پی برد و تا حدی می‌توان حجم نقدینگی حاضر در بازار را تخمین زد. به‌ همین دلیل است که میزان ارزش معاملات در بازار سرمایه برای تحلیل‌گران بازار بسیار اهمیت دارد. برای درک مفهوم ارزش معاملات به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید در یک روز معاملاتی ۲۰۰۰۰ سهم به قیمت ۵۰۰۰ ریال در یک نماد معامله شده است. در این صورت ارزش معاملات روز این نماد، ۱۰۰ میلیون ریال می‌شود. توجه داشته باشید که ارزش معاملات هر نماد در سایت tsetmc.com به واحد ریال است.

همان‌طور که گفته شد به دلیل آنکه ارزش معاملات نشان‌دهنده حجم نقدینگی حاضر در بازار است، می‌تواند یکی از فاکتورهای مناسب برای تشخیص زمان خرید و فروش یک نماد باشد. در واقع یکی از عواملی که تعیین می‌کند ورود نقدینگی در یک نماد رخ داده، ارزش معاملات است.

توجه داشته باشید که به طور قطعی نمی‌توان گفت بین رشد بازار سرمایه و ارزش معاملات، همبستگی خاصی وجود دارد؛ اما تجربه نشان داده که رشد ارزش معاملات در چند روز متوالی نسبت به میانگین ماه‌های گذشته، بیانگر ورود سرمایه‌های جدید به بازار است. تجربه نشان داده که هر زمان ارزش معاملات بازار رشد خوبی را نسبت به گذشته خود داشته، شاخص‌ها و نمادها در یک دوره مشخصی رشد مناسبی داشته‌اند. این موضوع را می‌توان در بخش‌های کوچک‌تر بازار نیز مشاهده کرد. به این صورت که افزایش قابل توجه ارزش معاملات یک نماد نشان از ورود نقدینگی به آن نماد دارد. معمولاً در این نمادها با ورود نقدینگی هوشمند، شاهد افزایش ارزش معاملات و تحرکات مثبت در آن نماد هستیم. در واقع افزایش معاملات یک نماد به معنای توجه تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران به آن نماد است. معمولاً در چنین مواقعی شاهد افزایش قیمت آن نماد هستیم. به همین دلیل می‌توان گفت یکی از نشانه‌های رشد قیمت یک نماد، افزایش ارزش معاملات در آن نماد است. در پایان باید توجه کرد که تنها ارزش پایین معاملات نمی‌تواند معیار قطعی برای عدم خرید یک نماد باشد. از طرفی دیگر ارزش بالای معاملات نیز به تنهایی دلیل خوبی برای ورود به یک نماد نیست.

 

برچسب ها : ارزش معاملات
مطالب پیشنهادی