بلاگ/تحلیل بورس
شناسه خبر:516 تاریخ انتشار:1399/02/27 14:09 نویسنده: معصومه رنج خواه
ارزش سهام عدالت چقدر است؟

با توجه به موضوع آزادسازی سهام عدالت، در این مقاله به معرفی شرکت‌های بورسی سهام عدالت می‌پردازیم و در ادامه سعی در بررسی ارزش روز این سهام داریم.

ارزش سهام عدالت چقدر است؟

بدون شک ابهام‌های زیادی درخصوص ارزش واقعی سبد سهام عدالت برای سهامداران آن مطرح است. پس از ابلاغ رهبر انقلاب درخصوص آزادسازی سهام عدالت، مسئولان مربوطه اقدام به آماده‌سازی شرایط و زمان‌بندی درخصوص ارائه خدمات به مردم برای آزادسازی و نحوه ادامه همکاری آن‌ها برای سبدگردانی سهام عدالت کردند. 

یکی از نکاتی که مسئولان و تیم اقتصادی دولت درخصوص کمک به اقتصاد خانواده‌های دهک‌های پایین جامعه به فکر آن افتاده‌اند، ساماندهی دقیق‌تر و حق انتخاب خانواده‌ها، افراد یا سهامداران سهام عدالت درخصوص آزادسازی و نحوه همکاری است. کمک به معیشت خانواده‌ها پس از شیوع ویروس کرونا یکی از دغدغه‌های اصلی دولت و مسئولین مربوطه بود. از همین رو شرایطی را فراهم کردند تا افراد در صورت لزوم به فروش سهام خود بپردازند.

ارزش واقعی سبد سهام عدالت

اواخر فروردین بود که بنا به گفته معاون اول رئیس جمهور ارزش سبد سهام عدالت برای هر فرد که به میزان یک میلیون تومان در سال‌های خریداری شده بود به هشت میلیون تومان رسیده است.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که ارزش روز این سهام بر مبنای قیمت پایانی سهام موجود، بیشتر از این اعداد و ارقام است.

ترکیب سبد سهام عدالت

در سبد سهام عدالت نام 49 شرکت دیده می‌شود که از این بین 35 شرکت در بورس حضور دارند و ارزش‌گذاری آن‌ها به قیمت روز امکان‌پذیر است. در ادامه نام این شرکت‌های بورسی به تفکیک صنایع مربوط به آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

جدول 1: گروه پالایشگاهی

گروه پالایشی سهام عدالت

جدول 2: گروه پتروشیمی

گروه پتروشیمی سهام عدالت

جدول 3: گروه بانکی

گروه بانکی سهام عدالت

جدول 4: گروه فلزات اساسی و کانه‌های فلزی

گروه فلزات اساسی و کانه‌های فلزی سهام عدالت

جدول 5: گروه حمل و نقل

سهام عدالت

جدول 6: گروه خودرو

گروه خودرو سهام عدالت

جدول 7:گروه سیمان

گروه سیمان سهام عدالت

جدول 8: گروه ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

گروه ماشین آلات دستگاه‌های برقی سهام عدالت

جدول 9: گروه خدمات فنی و مهندسی

گروه خدمات فنی و مهندسی سهام عدالت

جدول 10: گروه مخابرات

 گروه مخابرات سهام عدالت

جدول 11: گروه ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی

گروه ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی سهام عدالت

جدول 12: گروه بیمه و صندوق بازنشستگی

گروه بیمه و صندوق بازنشستگی سهام عدالت

جدول 13: گروه سرمایه‌گذاری‌ها

گروه سرمایه گذاری‌ها سهام عدالت

همان‌طور که در جداول بالا مشخص است مجموع ارزش سهام عدالت شرکت‌های بورسی بیش از 10 میلیون است. در حالیکه علاوه بر شرکت‌های بورسی 15 شرکت ارزنده غیربورسی نیز در سبد این سهام قرار دارند. انتظار می‌رود با اضافه شدن و ارزش‌گذاری شرکت‌های غیربورسی سبد سهام عدالت، ارزش این سهام برای سهامداران به رقم قابل توجهی برسد.

بنابراین به دارندگان این سهام توصیه می‌شود پیش از فروش یا آزادسازی سهام عدالت، درخصوص شرکت‌های موجود در سبد و ارزندگی آن‌ها پرس‌وجوهای لازم را به عمل آورند، چرا که بسیاری از سهم‌های موجود در سبد این سهام جزو سهام بنیادی بازار بورس محسوب می‌شوند.

 

برچسب ها : سهام عدالت گروه
دسته بندی: تحلیل بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
فروش سهام عدالت در بورس؛ آزادسازی مستقیم یا غیرمستقیم

بدون شک ابهام‌های زیادی درخصوص ارزش واقعی سبد سهام عدالت برای سهامداران آن مطرح است. پس از ابلاغ رهبر انقلاب درخصوص آزادسازی سهام...

نظرات