بلاگ/تحلیل
شناسه خبر:171 تاریخ انتشار:1398/12/07 19:30 نویسنده: مدیر سیستم
اخزا، ابزاری کم ریسک برای سرمایه‌گذاری؛ بررسی بازده اخزا در یک سال اخیر

اوراق اخزا مهم‌ترین ابزار بازار پول می‌باشد. با توجه به اینکه سرمایه گذاری در اخزا بسیار کم ریسک است اما عایدی بیشتر از بانک نصیب سهامداران می‌کند.

اخزا، ابزاری کم ریسک برای سرمایه‌گذاری؛ بررسی بازده اخزا در یک سال اخیر

بازدهی اخزا در یک سال اخیر

ایجاد و توسعه بازارهای بدهی در سال­‌های اخیر برای رفع مشکلات دولت در تأمین هزینه‌­ها مورد توجه سیاست­‌گذاران اقتصادی کشور قرار گرفته‌است. اسناد خزانه اسلامی (اخزا) از مواردی است که دولت آن­ها را به عنوان اوراق بدهی منتشر می‌­کند. قیمت این اسناد با عرضه و تقاضا تعیین می‌­شود و زمانی خرید این اسناد ارزش پیدا می­‌کند که بازدهی سالانه­ آن­ها بالاتر از سود بانکی باشد. نکته جالب توجه درباره اخزا این است که این اوراق بدون ریسک (اصطلاحا risk-free) می‌باشند. ( برای مطالعه بیشتر درباره روش‌های سرمایه‌گذاری کم ریسک در بورس می‌توانید به مقاله راه‌های سرمایه‌گذاری کم ریسک با سود مطمئن مراجعه کنید.)

در جدول زیر میزان بازدهی اخزاهای معامله­‌شده در یک سال گذشته نمایش داده شده‌است:

شاخص-فیندو

مطابق جدول بالا اخزا 624 و اخزا 715 به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را در یک سال گذشته داشته‌­اند. برای درک بهتر تفاوت میزان بازدهی این دو اخزا، بهتر است به نمودار آن­ها در یک سال گذشته نگاهی داشته باشیم. در نمودار زیر میزان بازدهی اخزا 624 در بازه­ی زمانی آذر 1397 تا آذر 1398 مورد بررسی قرار گرفته‌است. طبق نمودار، در خرداد و تیر 1398، اخزا 624 بیشترین شیب رشد قیمت را تجربه کرده است و در ادامه نیز دو رشد دیگر را با شیب­‌های ملایم­‌تری مشاهده می‌کنیم؛ اما اخزا 715 در تمام نقاط دارای نموداری با شیب یکسان و ملایم‌تری است که همین موضوع تفاوت بازدهی این دو اخزا را نشان می‌­دهد. ( برای اطلاع بیشتر درباره اخبار پیرامون اخزا می‌توانید به سایت سخاب مراجعه کنید.)

اخزا

در بررسی به منظور کشف علل شیب رشد ملایم و تندتر می‌توان به این موضوع اشاره داشت که اوراق با سررسیدهای دورتر بیشتر مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار خواهند گرفت. این اوراق با فرض سررسید دوساله، در سال نخست خود بازدهی بیشتری نسبت به اوراقی که در سال آخر خود هستند نصیب سرمایه‌گذاران می‌کنند. ( برای کسب اطلاع بیشتر درباره بازده انواع اسناد خزانه اسلامی می‌توانید به سایت فرابورس ایران مرجعه کنید.)

طبقه‌بندی اوراق اخزا بر اساس تاریخ سررسید

در حال حاضر اوراق موجود در بازار را می‌توان بر اساس تاریخ سررسید در قالب جدول زیر طبقه‌بندی کرد:

اخزا

با توجه به نکات ذکر شده و بررسی داده‌­های موجود در جداول بالا، می­‌توان گفت اخزایی برای سرمایه­‌گذاری بهتر است که ویژگی‌های زیر دارا باشد:

  • در سال اول عرضه‌­ی خود قرار داشته باشد.
  • از زمان عرضه تاکنون رشد کمتری را نسبت به سایر اخزاها داشته باشد.

با در نظر گرفتن این موارد، می­‌توان انتظار بازدهی مناسبی از اخزا 716 و اخزا 713 نسبت به سایر اوراق در یک سال آتی داشت.

برچسب ها : اخزا
دسته بندی: تحلیل تحلیل بورس
مطالب پیشنهادی
نظرات