بلاگ/تحلیل
شناسه خبر:490 تاریخ انتشار:1399/02/17 22:49 نویسنده: مدیر سیستم
آیا قیمت بیت کوین پس از هالوینگ افت خواهد کرد؟

سوال بسیاری از تحلیلگران بازار رمز ارزها این است که قیمت بیت کوین بعد از هالوینگ چه تغییری خواهد داشت؟ در این مقاله به بررسی تحلیل پساهالوینگ می‌پردازیم.

آیا قیمت بیت کوین پس از هالوینگ افت خواهد کرد؟

بیت کوین بار دیگر با رالی صعودی در هفته منتهی به هالوینگ مواجه شده است. اگر الگوهای تاریخی پساهالوینگی را نادیده بگیریم، بیت کوین با یک پولبک مواجه خواهد شد.

بیت کوین حدوداً 130 درصد از زمانی که با 3,867 دلار در 13 می مواجه شد رشد کرده است. این ارز در 10 روز اخیر آپریل نیز رشدی از 6700 تا 9400 دلار را تجربه کرد. همچنین با 15 درصد رشد، رکورد هفت هفته سبز در دوازده ماه اخیر نیز ثبت شد. (آخرین تحلیل تکنیکال بیت کوین)

آنچه که مشخص است، سودهای بسیار بزرگی در هفته‌های آخر منتهی به 12 می که قرار است هالوینگ در آن رخ دهد، بدست آمده است. این موضوع یادآور اتفاقات مشابهی است که پیش از هالوینگ‌های قبلی در سال‌های 2016 و 2012 رخ داده بود.

هالوینگ یک واقعه برنامه‌ریزی شده برای بیت کوین است که طی آن، پاداش تشکیل بلوک‌ها 50 درصد کاهش می‌یابد تا عرضه بیت کوین کنترل شده و جلوی تورم آن را بگیرند. در هالوینگ پیش‌رو پاداش تشکیل هر بلوک از 12.5 بیت کوین به 6.25 بیت کوین کاهش خواهد یافت.

عملکرد قیمتی بیت کوین پیش از هالوینگ‌های قبلی

بیت کوین پیش از اولین هالوینگ خود در 28 نوامبر 2012 با رشد 34 درصدی از 9.5 دلار به 12.75 دلار در چهار هفته رسید. در 9 جولای 2016 نیز هالوینگ بعدی رخ داد که پیش از آن، قیمت از 440 دلار در میانه‌های می به 660 دلار در روز هالوینگ رسید (البته در میانه ژوئن به 780 دلار رسیده بود).

هالوینگ

بیت کوین بین 12 تا 15 ماه پس از هالوینگ‌های قبلی نیز رشد چشمگیری را تجربه کرده است. برای مثال در دسامبر 2017 بیت کوین به سقف تاریخی 20,000 دلار رسید.

برخی از تحلیل‌گران نیز انتظار دارند تا بیت کوین چنین عملکرد قیمتی را پس از هالوینگ پیش‌رو به نمایش بگذارد.

دن ژو، مدیر Broctagon Fintech Group گفته است که: هالوینگ میزان عرضه بیت کوین در بازار را کاهش خواهد داد. کاهش عرضه به‌وجود آمده در کنار افزایش انتظارات خرید بر اساس عملکرد تاریخی قیمت پس از هالوینگ‌های قبلی باعث کمبود در بازار و در نتیجه افزایش قیمت خواهد شد.

البته سرمایه‌گذاران باید بدانند که رشدهای قیمتی بلافاصله پس از هالوینگ آغاز نشد، بلکه ابتدا قیمت با یک افت شدید مانند آنچه که در 2016 رخ داد روبه‌رو شد.

عملکرد قیمت پس از هالوینگ‌ قبلی

بیت کوین حدود سه هفته پس از هالوینگ سال 2016 با ثبات خوبی حرکت کرد و سپس در دوم آگوست ناگهان با ریزش 30 درصدی از 660 دلار به 465 دلار رسید.

هالوینگ

پس از آن قیمت کم‌کم رو به رشد گذاشت و هشت ماه بعد به قله جدیدی در 1,160 دلار رسید. روند صعودی در ماه‌های بعد قدرت گرفت و قیمت در دسامبر 2017 به 20,000 دلار رسید.

این بار پولبک محتمل‌تر است

نیک کومن مدیر کمپانی GXS  گفته است که: هالوینگ بیت کوین موضوع بسیار پربحثی در جامعه رمز ارزها بوده است. بسیاری معتقدند که تأثیرات قیمتی هالوینگ در قیمت کنونی "پیش‌خور" شده است.

البته که این‌طور است، هالوینگ می 2020 موضوعی است که بیش از یک سال است که درباره‌ی آن در جامعه رمز ارزها صحبت می‌شود و این موضوع برای اولین بار در CoinDesk در مقاله‌ای در 31 دسامبر 2018 به آن پرداخته شد.

بر اساس داده‌های بازار بسیاری از معامله‌گران، چه کوتاه‌مدتی و چه بلند‌مدتی، مقدار بسیار زیادی کوین را خریداری کرده‌اند و با توجه به افزایش قیمت اخیر، به‌خصوص معامله‌گران کوتاه‌مدتی، ممکن است اقدام به ذخیره سود در 12می‌ نمایند. این موضوع موجب ایجاد فشار فروش خواهد شد.

از سویی با نصف شدن پاداش هالوینگ، هزینه استخراج دو برابر خواهد شد و ماینرهای قدیمی‌تر مجبورند که از دور خارج شوند. اگر پس از هالوینگ نیز پولبکی رخ دهد، فارم‌های بزرگ برای آن که بتوانند هزینه‌های خود را برای کوتاه‌مدت پوشش دهند اقدام به فروش کوین‌های خود خواهند کرد که فشار فروش را افزایش خواهد داد.

این بار شرایط متفاوت است

هالوینگ می 2020 با دو هالوینگ قبلی متفاوت است، چراکه این بار جهان با مسئله ویروس کرونا نیز دست‌وپنجه نرم می‌کند.

اندی جی گفته است: قطعاً این بار هالوینگ با دفعات قبلی متفاوت خواهد بود؛ چراکه سیستم اقتصادی ساتوشی ناکاموتو این فرصت را خواهد داشت تا انعطاف‌پذیری و قدرت خود را در مقایسه با پروتکل‌های سنتی وال‌استریت افزایش دهد.

کووید 19 اقتصاد جهانی را تحت تأثیر خود قرار داده است و دولت‌ها و بانک‌های مرکزی سراسر جهان را مجبور کرده است تا برای حمایت از اقتصاد، میلیاردها دلار به سیستم مالی خود تزریق کنند.

اقتصاد جهانی در طول هالوینگ قبلی بیت کوین در سال 2016 شرایط نسبتاً بهتری را با توجه به شرایط کنونی داشت. برای مثال، شاخص قیمت تولیدکننده در سپتامبر 2016 مثبت شد و افزایش شدیدی در ارزش کامودیتی‌ها بوجود آمد. (بررسی هالوینگ گذشته بیت کوین)

به عبارت دیگر، اکنون مردم دلیل‌های قوی‌تری برای جستجوی جایگزین‌های بهتری همانند بیت کوین دارند که با کمیاب‌تر شدن، ارزشمندتر شوند. همین جریان باعث می‌شود تا در صورت بروز هرگونه افت قیمت، این موضوع به سرعت جبران شود و بیت کوین به سطوح بالاتری در سال آینده برسد.

تلاش‌های بیت کوین برای عبور از 9,000 دلار

درحالی که بیت کوین همچنان عملکرد مثبتی را در روزهای منتهی به هالوینگ از خود به نمایش گذاشته است، ولی به نظر می‌رسد که این روند صعودی توان خود را از دست داده است.

در زمان نوشتن این متن، بیت کوین حدود 9200 دلار معامله می‌‌شود.

بازارهای جهانی نیز احوال خوشی ندارند. به ‌نظر می‌رسد به علت درگیری‌های سیاسی احتمالی بین چین و آمریکا که به سبب مقصر دانستن چین در همه‌گیری ویروس کرونا بین دو کشور رخ‌ داده است، ریسک معاملات افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل ممکن است قیمت بیت کوین تا میانگین 200 روزه یعنی 8,000 دلار کاهش یابد.

ژان چو گفته است: در حال حاضر بیت کوین در تلاش است که برای رسیدن به 10,000 هزار دلار از مقاومت 9,400 دلار عبور کند، اما به نظر می‌رسد این اتفاق تا پیش از هالوینگ رخ ندهد و پس از هالوینگ نیز، پس از یک افت قیمتی این اتفاق به وقوع بپیوندد.

برچسب ها : هالوینگ
مطالب پیشنهادی
هالوینگ و تاثیر آن بر قیمت بیت‌کوین؛ سومین هالوینگ بیت‌کوین در راه...

بیت کوین بار دیگر با رالی صعودی در هفته منتهی به هالوینگ مواجه شده است. اگر...

هالوینگ یا هاوینگ بیت کوین

بیت کوین بار دیگر با رالی صعودی در هفته منتهی به هالوینگ مواجه شده است. اگر...

نظرات