بلاگ/بورس
شناسه خبر:792 تاریخ انتشار:1400/10/02 23:32 نویسنده: نازنین برزگری
آیا خزان بورس به پایان رسید؟

در این مقاله به روند ورود و خروج نقدینگی حقیقی‌ها و حقوقی‌ها، ارزش معاملات خرد در هفته پایانی آذرماه می‌پردازیم.

معاملات هفته‌ای که گذشت در مقایسه با روند بازار در کل فصل پاییز کمی متفاوت بود. تفاوت این هفته زمانی پررنگ‌تر می‌شود که بازدهی شاخص کل در کل پاییز ۶٪- و بازدهی شاخص هم‌وزن نیز ۱۵٪- بوده است اما در هفته اخیر هر دو شاخص بازدهی مثبتی را ثبت کردند.

در ادامه قصد داریم نکات شاخص و مهم معاملات در هفته گذشته را مروری کوتاه داشته باشیم.

حمله حقوقی‌ها به بازار

اگر رفتار حقوقی‌ها را بعنوان یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار بازار درنظر بگیریم و خروج سنگین حقوقی‌ها از بازار در مرداد 99 را بخاطر آوریم طبیعتا ورود نقدینگی توسط حقوقی‌ها می‌تواند نشانه خوبی برای کلیت بازار باشد.

نکته اول این است که در تمام 8 هفته اخیر که بازار رخوت خاصی را تجربه کرده است حقوقی‌ها با صبر و تحمل خرید کردند و برآیند ورود و خروج نقدینگی حقوقی‌ها در تمام هفته‌ها مثبت بوده است.

اما نکته مهم‌تر این است که سنگین‌ترین ورود نقدینگی حقوقی‌ها مربوط به هفته اخیر است و حقوقی‌ها در این هفته 2687 میلیارد تومان ورود نقدینگی را ثبت کرده‌اند.

در ادامه می‌توان روند خروج نقدینگی اشخاص حقوقی را در هشت هفته اخیر مشاهده کرد.

ورود و خروج نقدینگی

 

چرخش روند ارزش معاملات خرد

ارزش معاملات تجمیعی بازار در هفته انتهایی آذرماه 15,253 میلیارد تومان گزارش شد که با در نظر گرفتن ارزش معاملات هفته قبل می‌توان متوجه رشد 11درصدی در ارزش معاملات خرد بازار شد. مهمتر از رشد ارزش معاملات در این هفته، رسیدن ارزش معاملات روزانه به میانگین متحرک 30روزه خود است که نکته بسیار مثبتی ارزیابی شده و در صورت تداوم آن می‌توان به خروج بازار از شرایط رکودی و رشد بازار امیدوار بود.

ارزش معاملات خرد

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، پس از 4 هفته روند کاهشی ارزش معاملات، سرانجام با رشد ارزش معاملات در هفته اخیر همراه بودیم و مقدار آن فراتر از ارزش معاملات دو هفته اخیر بود.

خروج نقدینگی حقیقی‌ها

اتفاق جالب دیگر معاملات در هفته گذشته خروج نقدینگی حقیقی‌ها هم از سهام و هم از صندوق‌های درآمد ثابت است.

در هفته اخیر تراز نقدینگی حقیقی اشخاص حقیقی در درآمد ثابت‌ها منفی 339 میلیارد تومان گزارش شد که بیشترین میزان خروج نقدینگی‌ حقیقی‌ها در 6 هفته گذشته است. جدا از منفی بودن تراز معاملاتی اشخاص حقیقی در درآمد ثابت‌ها و همچنین روند مطلوب آن نسبت به هفته گذشته، اختلاف سرانه به‌شدت منفی اشخاص حقیقی در درآمد ثابت‌ها نیز نکته مثبت دیگری است که نشان از خروج پول‌های درشت از صندوق‌های درآمد ثابت است و به نظر می‌رسد این پول‌های درشت آماده ورود به سهام هستند.

در ادامه می‌توانید روند ورود (خروج) نقدینگی حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت را در هشت هفته اخیر مشاهده کنید.

ورود و خروج نقدینگی به درآمد ثابت‌ها

بازدهی مثبت در اکثر صنایع

با این که در هفته سوم آذرماه شاهد ثبت بازدهی مثبت تنها برای 3 صنعت از 51 صنعت بازار بودیم؛ اما در هفته اخیر داستان کامل متفاوت شد و عمده صنایع بازدهی مثبت ثبت کردند؛ بصورتیکه که تنها 7 صنعت از 51 صنعت بازار بازدهی مثبت نداشتند و بیش از 40 صنعت بازار با رشد همراه شدند.

در ادامه می‌توانید بازدهی صنایع را به‌ترتیب در هفته سوم و هفته چهارم آذرماه مشاهده کنید. (برای مشاهده بهتر زوم کنید)

بازدهی صنایع

بازدهی منفی صنایع

جمع‌بندی

با وجود اتفاقات مثبت رخ داده در هفته اخیر که به آن‌ها اشاره شد، رصد دقیق شرایط در هفته آتی بسیار مهم است و در صورت تداوم روندهای مثبت یادشده می‌توان انتظار داشت که خریداران حقیقی نیز کم کم وارد گود شده و افزایش تقاضا را در کلیت بازار شاهد باشیم.

طبیعتاً نقش نهاد ناظر در شرایط فعلی بسیار پررنگ است و همانطور که در هفته‌های اخیر شاهد هستیم در صورت نظارت‌های اصولی بر بازار و عدم دستکاری‌های قیمتی، حقیقی‌های بازار با جرات بیشتری اقدام به سرمایه‌گذاری خواهند کرد و سهام کوچک‌تر بازار نیز با اقبال بازار مواجه خواهند شد.

برچسب ها : نقدینگی معاملات
دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
تحلیل بورس در یک هفته اخیر

معاملات هفته‌ای که گذشت در مقایسه با روند بازار در کل فصل پاییز کمی متفاوت بود. تفاوت این هفته زمانی پررنگ‌تر می‌شود که بازدهی شاخص کل در کل...

5 شرکت با بیشترین رشد ارزش میانگین معاملات در اسفندماه کدام‌اند؟

معاملات هفته‌ای که گذشت در مقایسه با روند بازار در کل فصل پاییز کمی متفاوت بود. تفاوت این هفته زمانی پررنگ‌تر می‌شود که بازدهی شاخص کل در کل...

خاستگاه اقتصاد سیاسی تورم در ایران

معاملات هفته‌ای که گذشت در مقایسه با روند بازار در کل فصل پاییز کمی متفاوت بود. تفاوت این هفته زمانی پررنگ‌تر می‌شود که بازدهی شاخص کل در کل...

نظرات