بلاگ/بورس‌های جهانی
شناسه خبر:765 تاریخ انتشار:1400/02/21 12:09 نویسنده: معصومه رنج خواه
آشنایی با انواع بازارهای مالی بین الملل

مقدمه

در بازارهای مالی معامله‌گران، شرکت‌ها، بانک‌ها و سایر نهادهای مالی می‌توانند سهام، انواع اوراق، جفت ارزها، کالا و به طور کلی دارایی‌های قابل معامله را با یکدیگر مبادله کنند. قیمت‌گذاری این دارایی‌ها بر اساس شرایط اقتصادی و عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. همچنین دارایی‌های قابل معامله در انواع بازارهای جهانی مبادله می‌شوند تا افراد در تمامی کشورها بتوانند در این معاملات شرکت کنند. در این مقاله قصد داریم که شما را با انواع بازارهای بین‌الملل و ویژگی آن‌ها آشنا کنیم.

انواع بازارهای مالی بین‌الملل

1) بازار سهام  (Stock Market)

در این بازار افراد به معامله‌گری سهام شرکت‌های عرضه شده می‌پردازند. معامله‌گران با خرید سهام شرکت‌ها در سود و زیان آن‌ها شریک می‌شوند. در واقع این بازار همانند بازار بورس اوراق بهادار داخل کشور، شرکت‌ها و نهادها سهام خود را عرضه می‌کنند. اما تفاوت آن در بین‌المللی بودن آن است. یعنی افراد در سراسر جهان به وسیله ورود به بازار بورس جهانی می‌توانند سهام این شرکت‌ها را خرید و فروش کنند.

2) بازار فارکس یا جفت ارزها (Forex)

بازار فارکس یا foreign exchange market بزرگترین بازار مالی دنیا محسوب می‌شود. به طوری که روزانه تریلیون‌ها دلار معامله در آن انجام می‌شود. بازار فارکس بر اساس تبدیل ارزهای کشورهای مختلف به یکدیگر انجام می‌شود. در واقع ارزش‌گذاری پول ملی کشورها بر اساس عرضه و تقاضا در مقابل سایر ارزها سنجیده می‌شود.

بازار جفت ارزها یا فارکس

3) بازار کامودیتی (Commodity)

کامودیتی شامل کالا‌ها یا منایع انرژی است که قابلیت معامله با کالاهای مشابه را دارد. اکثر این کالاها مواد اولیه صنایع هستند. بازار کالا و انرژی یا کامودیتی، بازاری است که در آن قیمت تبادلات کالاها به صورت جهانی یا منطقه‌ای به وسیله میزان عرضه و تقاضا ارزش‌گذاری می‌شود. قیمت کامودیتی‌ها به طور مستقیم بر روی قیمت‌ کالای دیگر تاثیر می‌گذارد. بنابراین برای اقتصاد سایر کشورها بسیار حائز اهمیت است. بازار کامودتی را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد:

  1.  کامودیتی سخت (hard): کالاهایی که به صورت طبیعی در طبیعت وجود دارند را در دسته کامودیتی سخت قرار دارند. مانند نفت، طلا، فلزات و غیره.
  2. کامودیتی نرم (soft): کالاهایی که در دسته محصولات کشاورزی و مواد غذایی مانند ذرت و سویا و گندم هستند، در دسته کامودیتی‌های نرم قرار دارند.

4- بازار ارزهای دیجیتال (cryptocurrency)

بازار ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی براساس ارزهای دیجیتال و دارایی‌های رمزنگاری شده تشکیل شده است. این ارزها که در بستر بلاک چین قرار دارند. وجود نوسانات بالا، امکان ماینینگ، امنیت بالا و غیرقابل هک شدن از اصلی‌ترین دلایل جذابیت بالای این بازار است. گرچه به باور بسیاری از معامله‌گران این بازار در ابتدای راه خود است و جای پیشرفت زیادی دارد.

5- بازار باینری آپشن (Binary options)

بازار باینری آپشن براساس بازارهای دیگر تشکیل شده و یک بازار متشکل از بازارهای دیگر است. به عبارتی باینری آپشن یک بازار مشتقه است که در آن براساس اختلاف سطوح قیمتی بازارهای دیگر معامله‌گری کرد. در واقع معامله‌گران اقدام به پیش‌بینی سهام، جفت ارز، ارز دیجیتال و سایر دارایی‌های موجود در بازار بین‌الملل می‌کنند و با پیش‌بینی درست خود معامله را برنده می‌شوند. این بازار دارای قوانین و ابزارهای گوناگون است که یادگیری و کسب مهارت در آن‌ها بسیار اهمیت دارد. معمولا ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار بالاست.

6- بازار اوراق قرضه (Bond market)

بازار بدهی یا قرضه، بازاری است که در آن اشخاص حقوقی مانند دولت‌ها و نهادها برای جذب سرمایه و مشارکت مردم اقدام به انتشار این اوراق می‌کنند. در واقع سرمایه‌گذاران به اشخاص حقوقی پول قرض می‌دهند و قرض‌گیرنده در یک بازه زمانی مشخص با پرداخت سود، بدهی خود را برمی‌گرداند. فعالت در این بازار برای افرادی که ریسک‌پذیری کمی دارند و یا به دنبال کاهش ریسک سرمایه‌گذاری خود در بازار جهانی هستند، توصیه می‌شود. زیرا این اوراق سود و بازپرداخت مشخصی دارند و سرمایه‌گذاران می‌توانند در سررسید مقرر، سرمایه و سود خود را دریافت کنند.

7- بازار قرارداد مابه‌التفاوت (CFD)

بازار CFD یا  Contract For Differenceنوعی بازار مشتقه محسوب می‌شود که در آن معامله‌گران از اختلاف نرخ قیمت باز و بسته‌ شدن یک قرارداد معاملاتی، بر اساس دارایی پایه مشخصی، کسب سود می‌کنند. در این نوع بازار معامله‌گر مالک واقعی دارایی نخواهد بود و بر اساس پیش‌بینی خود از آینده، موقعیت معاملاتی خرید یا فروش را تعیین می‌کند. به وسیله بازار  CFD امکان نوسان‌گیری از تغییرات قیمت بدون تحویل فیزیکی و پرداخت کامل ارزش دارایی برای معامله‌گران فراهم می‌شود.

جمع‌بندی

به طور کلی با 7 نوع بازار بین‌الملل آشنا شدیم. هرکدام از این بازارها دارای چارچوب و قوانین مختلف هستند. امروزه فعالیت در بازارهای جهانی به دلیل نوسانات بالا، ابزارهای معاملاتی مختلف و تنوع بالای این بازارها، جذابیت زیادی پیدا کرده است. اگر قصد ورود به بازارهای جهانی را دارید، یادگیری و کسب مهارت و استفاده از تجربیات افراد خبره در این حوزه را در دستور کار خود قرار دهید.

مطالب پیشنهادی
نظرات